
A body of mass 10 kg is attached to a wire 0.3m long. Its breaking stress is \[4.8 \times {10^7}\,N{m^2}\]. The area of cross-section of the wire is \[{10^{ - 6}}{m^2}\]. Find the maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle without breaking.
A. \[2\,rad{s^{ - 1}}\]
B. \[4\,rad{s^{ - 1}}\]
C. \[6\,rad{s^{ - 1}}\]
D. \[8\,rad{s^{ - 1}}\]
Answer
233.1k+ views
Hint:Before we start addressing the problem, we need to know about the stress. The stress of an object is defined as the force applied per unit area. Here, we find the force using the equation of stress and thereby calculate the maximum angular velocity.
Formula Used:
To find the stress the formula is,
\[Stress = \dfrac{F}{A}\]
Where, F is force and A is cross-sectional area.
Complete step by step solution:
Consider a body of mass 10 kg that is attached to a wire of 0.3m long. Its breaking stress is \[4.8 \times {10^7}N{m^2}\] and the area of cross-section of the wire is \[{10^{ - 6}}{m^2}\]. We need to find the maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle without breaking.To find the stress,
\[\text{Stress} = \dfrac{\text{Force}}{\text{Area}}\]
\[\text{Force} = \text{Stress} \times \text{Area}\]
Substitute the value of stress and area, we get,
\[F = 4.8 \times {10^7} \times {10^{ - 6}}\]
\[\Rightarrow F = 48\,N\]
Now, Force=Tension in the wire. That is,
\[F = m{\omega ^2}r\]
Rearrange the above equation for \[\omega \], we get,
\[{\omega ^2} = \dfrac{F}{{mr}}\]
Substitute the value of \[m = 10kg\] , \[r = 0.3m\] and \[F = 48N\] in above equation then, we get,
\[{\omega ^2} = \dfrac{{48}}{{10 \times 0.3}}\]
\[\Rightarrow {\omega ^2} = 16\]
\[\therefore \omega = 4rad{s^{ - 1}}\]
Therefore, the maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle without breaking is \[4\,rad{s^{ - 1}}\].
Hence, option B is the correct answer.
Note: In this problem it is important to remember the equation for stress and the relation between the force and the tension in the wire then it will be easy to solve this problem.
Formula Used:
To find the stress the formula is,
\[Stress = \dfrac{F}{A}\]
Where, F is force and A is cross-sectional area.
Complete step by step solution:
Consider a body of mass 10 kg that is attached to a wire of 0.3m long. Its breaking stress is \[4.8 \times {10^7}N{m^2}\] and the area of cross-section of the wire is \[{10^{ - 6}}{m^2}\]. We need to find the maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle without breaking.To find the stress,
\[\text{Stress} = \dfrac{\text{Force}}{\text{Area}}\]
\[\text{Force} = \text{Stress} \times \text{Area}\]
Substitute the value of stress and area, we get,
\[F = 4.8 \times {10^7} \times {10^{ - 6}}\]
\[\Rightarrow F = 48\,N\]
Now, Force=Tension in the wire. That is,
\[F = m{\omega ^2}r\]
Rearrange the above equation for \[\omega \], we get,
\[{\omega ^2} = \dfrac{F}{{mr}}\]
Substitute the value of \[m = 10kg\] , \[r = 0.3m\] and \[F = 48N\] in above equation then, we get,
\[{\omega ^2} = \dfrac{{48}}{{10 \times 0.3}}\]
\[\Rightarrow {\omega ^2} = 16\]
\[\therefore \omega = 4rad{s^{ - 1}}\]
Therefore, the maximum angular velocity with which it can be rotated in a horizontal circle without breaking is \[4\,rad{s^{ - 1}}\].
Hence, option B is the correct answer.
Note: In this problem it is important to remember the equation for stress and the relation between the force and the tension in the wire then it will be easy to solve this problem.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

