
In the tuned circuit the oscillator in a simple AM transmitter employs a \[\text{50}\mu \text{H}\] coil and a \[\text{1nF}\] capacitor. If the oscillator output is modulated by audio frequencies up to \[\text{10 kHz}\], calculate the range occupied by the sidebands
(A) \[\text{922 - 802 kHz}\]
(B) \[\text{722 - 702 kHz}\]
(C) \[\text{722 - 802 kHz}\]
(D) \[\text{122 - 202 kHz}\]
Answer
233.1k+ views
Hint: We have to find the value of the sidebands in a tuned circuit for AM modulation. In radio communications, a sideband is a band of frequencies higher than or lower than the carrier frequency, that is the result of the modulation process. The sidebands carry the information transmitted by the radio signal. Sidebands are produced in all types of modulation processes.
Formula Used:
\[\text{LSB = }{{\text{f}}_{\text{L}}}\text{ = }{{\text{f}}_{\text{c}}}\text{ - }{{\text{f}}_{\text{m}}}\] \[\text{USB = }{{\text{f}}_{\text{U}}}\text{ = }{{\text{f}}_{\text{c }}}\text{+ }{{\text{f}}_{\text{m}}}\]
Complete step by step answer:
We have been given the value of the inductance and the capacitance used in the circuit and we have been given the modulation frequencies of the signal. We first need to find out the carrier wave frequency to find the frequency of the upper and the lower sidebands.
The inductance of the circuit \[(L)=\text{ 50 }\mu \text{H = 50}\times \text{1}{{\text{0}}^{\text{-6}}}H\text{ (}\because \text{1}\mu \text{=1}{{\text{0}}^{\text{-6}}})\]
The capacitance of the circuit \[(C)=\text{ 1 nF = 1}\times \text{1}{{\text{0}}^{\text{-9}}}F\ \text{(}\because \text{1nF=1}{{\text{0}}^{\text{-9}}}F)\]
The angular frequency of oscillation of the circuit will be \[\omega =\dfrac{1}{\sqrt{LC}}\]
Substituting the values, we can find the value of angular frequency
\[\begin{align}
& \omega =\dfrac{1}{\sqrt{\text{50}\times \text{1}{{\text{0}}^{\text{-6}}}H\times \text{1}\times \text{1}{{\text{0}}^{\text{-9}}}F}} \\
& \Rightarrow \omega =\dfrac{1}{\sqrt{5\times {{10}^{-14}}}}=\dfrac{1}{\sqrt{5}}\times {{10}^{7}} \\
& \Rightarrow \omega =4.47\times {{10}^{6}}\text{ rad/s} \\
\end{align}\]
The frequency of oscillation of the circuit is given as \[f=\dfrac{\omega }{2\pi }\] where \[\omega \] is the angular frequency of oscillation of the circuit, which we have calculated above
Substituting the values, we can get the value of frequency as
\[\begin{align}
& f=\dfrac{4.47\times {{10}^{6}}\text{ rad/s}}{2\pi } \\
& \Rightarrow f=711.762\times {{10}^{3}}Hz \\
& \Rightarrow f\simeq 712kHz\text{ (}\because \text{1kHz=1}{{\text{0}}^{\text{3}}}Hz) \\
\end{align}\]
This is the value of carrier frequency. Thus \[{{\text{f}}_{\text{c}}}=712kHz\]
We have been given the value of modulation frequency, that is \[{{\text{f}}_{\text{m}}}=10kHz\]
Now applying the formula for lower side band, we get
\[\begin{align}
& \text{LSB = }{{\text{f}}_{\text{L}}}\text{ = }{{\text{f}}_{\text{c}}}\text{ - }{{\text{f}}_{\text{m}}} \\
& \Rightarrow {{\text{f}}_{\text{L}}}\text{ =(}712-10)kHz=702kHz \\
\end{align}\]
Similarly, for upper side band, we have
\[\begin{align}
& \text{USB = }{{\text{f}}_{\text{U}}}\text{ = }{{\text{f}}_{\text{c }}}\text{+ }{{\text{f}}_{\text{m}}} \\
& \Rightarrow {{\text{f}}_{\text{U}}}\text{ =}(712+10)kHz=722kHz \\
\end{align}\]
The values of the LSB and USB obtained above form the range of the sideband.
Hence option (B) is the correct answer.
Note: The value of the angular frequency of the circuit can also be obtained using the resonance approach. When an inductor and a capacitor are used in a circuit and the value of their reactance becomes equal, the circuit becomes an oscillatory circuit and this phenomenon is known as resonance. Resonance occurs when a circuit can store and transfer energy from one mode to another.
Formula Used:
\[\text{LSB = }{{\text{f}}_{\text{L}}}\text{ = }{{\text{f}}_{\text{c}}}\text{ - }{{\text{f}}_{\text{m}}}\] \[\text{USB = }{{\text{f}}_{\text{U}}}\text{ = }{{\text{f}}_{\text{c }}}\text{+ }{{\text{f}}_{\text{m}}}\]
Complete step by step answer:
We have been given the value of the inductance and the capacitance used in the circuit and we have been given the modulation frequencies of the signal. We first need to find out the carrier wave frequency to find the frequency of the upper and the lower sidebands.
The inductance of the circuit \[(L)=\text{ 50 }\mu \text{H = 50}\times \text{1}{{\text{0}}^{\text{-6}}}H\text{ (}\because \text{1}\mu \text{=1}{{\text{0}}^{\text{-6}}})\]
The capacitance of the circuit \[(C)=\text{ 1 nF = 1}\times \text{1}{{\text{0}}^{\text{-9}}}F\ \text{(}\because \text{1nF=1}{{\text{0}}^{\text{-9}}}F)\]
The angular frequency of oscillation of the circuit will be \[\omega =\dfrac{1}{\sqrt{LC}}\]
Substituting the values, we can find the value of angular frequency
\[\begin{align}
& \omega =\dfrac{1}{\sqrt{\text{50}\times \text{1}{{\text{0}}^{\text{-6}}}H\times \text{1}\times \text{1}{{\text{0}}^{\text{-9}}}F}} \\
& \Rightarrow \omega =\dfrac{1}{\sqrt{5\times {{10}^{-14}}}}=\dfrac{1}{\sqrt{5}}\times {{10}^{7}} \\
& \Rightarrow \omega =4.47\times {{10}^{6}}\text{ rad/s} \\
\end{align}\]
The frequency of oscillation of the circuit is given as \[f=\dfrac{\omega }{2\pi }\] where \[\omega \] is the angular frequency of oscillation of the circuit, which we have calculated above
Substituting the values, we can get the value of frequency as
\[\begin{align}
& f=\dfrac{4.47\times {{10}^{6}}\text{ rad/s}}{2\pi } \\
& \Rightarrow f=711.762\times {{10}^{3}}Hz \\
& \Rightarrow f\simeq 712kHz\text{ (}\because \text{1kHz=1}{{\text{0}}^{\text{3}}}Hz) \\
\end{align}\]
This is the value of carrier frequency. Thus \[{{\text{f}}_{\text{c}}}=712kHz\]
We have been given the value of modulation frequency, that is \[{{\text{f}}_{\text{m}}}=10kHz\]
Now applying the formula for lower side band, we get
\[\begin{align}
& \text{LSB = }{{\text{f}}_{\text{L}}}\text{ = }{{\text{f}}_{\text{c}}}\text{ - }{{\text{f}}_{\text{m}}} \\
& \Rightarrow {{\text{f}}_{\text{L}}}\text{ =(}712-10)kHz=702kHz \\
\end{align}\]
Similarly, for upper side band, we have
\[\begin{align}
& \text{USB = }{{\text{f}}_{\text{U}}}\text{ = }{{\text{f}}_{\text{c }}}\text{+ }{{\text{f}}_{\text{m}}} \\
& \Rightarrow {{\text{f}}_{\text{U}}}\text{ =}(712+10)kHz=722kHz \\
\end{align}\]
The values of the LSB and USB obtained above form the range of the sideband.
Hence option (B) is the correct answer.
Note: The value of the angular frequency of the circuit can also be obtained using the resonance approach. When an inductor and a capacitor are used in a circuit and the value of their reactance becomes equal, the circuit becomes an oscillatory circuit and this phenomenon is known as resonance. Resonance occurs when a circuit can store and transfer energy from one mode to another.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

