
If a surface has a work function $4.0eV$, what is the maximum velocity of electrons liberated from the surface when it is irradiated with ultraviolet radiation of the wavelength $0.2\mu m$ ?
A) $4.4 \times {10^5}m{s^{ - 1}}$
B) $8.8 \times {10^7}m{s^{ - 1}}$
C) $8.8 \times {10^5}m{s^{ - 1}}$
D) $4.4 \times {10^7}m{s^{ - 1}}$
Answer
232.8k+ views
Hint: Under the right circumstances light can be used to push electrons, freeing them from the surface of a solid. This process is called the photoelectric effect. The velocity, thus, the kinetic energy and the energy of the liberated electron are dependent on each other. In order to find the value of the maximum velocity of the electron particle, just compare the two formulas which describe the value of the energy of the electron particle.
Complete step by step solution:
Here we need to find the value of the maximum velocity of the electron particle. First, define the terms given in the question:
Work function, $W = 4.0eV$
Wavelength of ultraviolet radiation, $\lambda = 0.2\mu m$
From Einstein’s photoelectric theory we know that, the energy of the electron,
$E = W + {(K.E)_{\max }}$…………………………………………………… (1)
Here, $W = 4.0eV = 4 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}J$
${(K.E)_{\max }}$ is the maximum kinetic energy.
Let’s find out the value of the energy of electron,
$E = \dfrac{{hc}}{\lambda }$……………………………………………… (2)
Where, $h$ is the Planck's constant and which is given by,
$h = 6.6 \times {10^{ - 34}}{m^2}kg{s^{ - 1}}$
$c$ is the velocity of light, and is given by,
$c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$
$\lambda $ is the wavelength of the radiation,
$\lambda = 0.2\mu m = 0.2 \times {10^{ - 6}}m$
We are applying these known values to the equation (2)
We get, $E = \dfrac{{6.6 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^8}}}{{0.2 \times {{10}^{ - 6}}}}$
$ \Rightarrow E = 3.3 \times 3 \times {10^{ - 34}} \times {10^{8 + 7}}$
$ \Rightarrow E = 9.9 \times {10^{ - 19}}J$
We are converting this value from $J$ into $ev$
$ \Rightarrow E = \dfrac{{9.9 \times {{10}^{ - 19}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}ev$
$ \Rightarrow E = 6.1875eV$
Now we know the value of energy of the electron, $E = 6.1875eV$
Applying this value of energy of electron in the equation (2)
We get, $E = W + {(K.E)_{\max }}$
Applying the value of energy of the electron, $E = 6.1875eV$
And the value of work function, $W = 4.0eV$
We get, $E = 6.1875 = 4 \times 1.6 \times {10^{ - 19}} + {(K.E)_{\max }}$
$ \Rightarrow {(K.E)_{\max }} = 6.1875 - 4$
$ \Rightarrow {(K.E)_{\max }} = 2.1875eV$
$ \Rightarrow {(K.E)_{\max }} = 2.1875 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}J$
Now we have the value of the maximum kinetic energy of the electron. We can calculate the value of the maximum velocity from the equation for the maximum kinetic energy.
It is known that the kinetic energy of a particle is given by the equation,
${(K.E)_{\max}}=\dfrac{1}{2}mv_{\max }^2$ ……………………………………….. (3)
Here, $m$ is the mass of the electron and is given by, $m = 9.1 \times {10^{ - 31}}kg$
Applying all the known values to the equation (3), we get,
$ \Rightarrow {(K.E)_{\max }} = 2.1875 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}J = \dfrac{1}{2} \times 9.1 \times {10^{ - 31}}v_{\max }^2$
\[ \Rightarrow v_{\max }^2 = \dfrac{{2 \times 2.1875 \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}{{9.1 \times {{10}^{ - 31}}}}\]
\[ \Rightarrow v_{\max }^{} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 2.1875 \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}{{9.1 \times {{10}^{ - 31}}}}} \]
\[ \Rightarrow v_{\max }^{} = 8.76 \times {10^5}m{s^{ - 1}}\]
\[ \Rightarrow v_{\max }^{} \approx 8.8 \times {10^5}m{s^{ - 1}}\]
The final answer is the Option (C): $8.8 \times {10^5}m{s^{ - 1}}$.
Note: Einstein's explanation of the photoelectric effect was very simple. He assumed that the kinetic energy of the ejected electron was equal to the energy of the incident photon minus the energy required to remove the electron from the material, which is called the work function.
Complete step by step solution:
Here we need to find the value of the maximum velocity of the electron particle. First, define the terms given in the question:
Work function, $W = 4.0eV$
Wavelength of ultraviolet radiation, $\lambda = 0.2\mu m$
From Einstein’s photoelectric theory we know that, the energy of the electron,
$E = W + {(K.E)_{\max }}$…………………………………………………… (1)
Here, $W = 4.0eV = 4 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}J$
${(K.E)_{\max }}$ is the maximum kinetic energy.
Let’s find out the value of the energy of electron,
$E = \dfrac{{hc}}{\lambda }$……………………………………………… (2)
Where, $h$ is the Planck's constant and which is given by,
$h = 6.6 \times {10^{ - 34}}{m^2}kg{s^{ - 1}}$
$c$ is the velocity of light, and is given by,
$c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$
$\lambda $ is the wavelength of the radiation,
$\lambda = 0.2\mu m = 0.2 \times {10^{ - 6}}m$
We are applying these known values to the equation (2)
We get, $E = \dfrac{{6.6 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^8}}}{{0.2 \times {{10}^{ - 6}}}}$
$ \Rightarrow E = 3.3 \times 3 \times {10^{ - 34}} \times {10^{8 + 7}}$
$ \Rightarrow E = 9.9 \times {10^{ - 19}}J$
We are converting this value from $J$ into $ev$
$ \Rightarrow E = \dfrac{{9.9 \times {{10}^{ - 19}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}ev$
$ \Rightarrow E = 6.1875eV$
Now we know the value of energy of the electron, $E = 6.1875eV$
Applying this value of energy of electron in the equation (2)
We get, $E = W + {(K.E)_{\max }}$
Applying the value of energy of the electron, $E = 6.1875eV$
And the value of work function, $W = 4.0eV$
We get, $E = 6.1875 = 4 \times 1.6 \times {10^{ - 19}} + {(K.E)_{\max }}$
$ \Rightarrow {(K.E)_{\max }} = 6.1875 - 4$
$ \Rightarrow {(K.E)_{\max }} = 2.1875eV$
$ \Rightarrow {(K.E)_{\max }} = 2.1875 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}J$
Now we have the value of the maximum kinetic energy of the electron. We can calculate the value of the maximum velocity from the equation for the maximum kinetic energy.
It is known that the kinetic energy of a particle is given by the equation,
${(K.E)_{\max}}=\dfrac{1}{2}mv_{\max }^2$ ……………………………………….. (3)
Here, $m$ is the mass of the electron and is given by, $m = 9.1 \times {10^{ - 31}}kg$
Applying all the known values to the equation (3), we get,
$ \Rightarrow {(K.E)_{\max }} = 2.1875 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}J = \dfrac{1}{2} \times 9.1 \times {10^{ - 31}}v_{\max }^2$
\[ \Rightarrow v_{\max }^2 = \dfrac{{2 \times 2.1875 \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}{{9.1 \times {{10}^{ - 31}}}}\]
\[ \Rightarrow v_{\max }^{} = \sqrt {\dfrac{{2 \times 2.1875 \times 1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}{{9.1 \times {{10}^{ - 31}}}}} \]
\[ \Rightarrow v_{\max }^{} = 8.76 \times {10^5}m{s^{ - 1}}\]
\[ \Rightarrow v_{\max }^{} \approx 8.8 \times {10^5}m{s^{ - 1}}\]
The final answer is the Option (C): $8.8 \times {10^5}m{s^{ - 1}}$.
Note: Einstein's explanation of the photoelectric effect was very simple. He assumed that the kinetic energy of the ejected electron was equal to the energy of the incident photon minus the energy required to remove the electron from the material, which is called the work function.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

