
A radioactive element X converts into another stable element Y. A radioactive element XX converts into another stable element YY. Half-life of XX is $3hrs$. Initially, only X nuclei are present. After time $'t'$, the ratio of the number of nuclei of X to that of Y is found to be $1:7$. Therefore
(A) \[t = 3hrs\]
(B) $t = 6hrs$
(C) $t = 9hrs$
(D) $t = 15hrs$
Answer
232.8k+ views
Hint: To solve this question, we need to evaluate the given ratio after each half life. The time when the required ratio will become equal to the given ratio, will be the correct answer.
Complete step-by-step solution:
Let the initial number of nuclei of X be ${X_0}$.
After one half life of $3hrs$, half of the original number of nuclei will disintegrate and convert to Y. So at \[t = 3hrs\], we have the number of X nuclei as
$X\left( 3 \right) = \dfrac{{{X_0}}}{2}$
And the number of nuclei of Y is
$Y\left( 3 \right) = \dfrac{{{X_0}}}{2}$
So the ratio of the number of nuclei of X to that of Y at \[t = 3hrs\] is
$\dfrac{{X\left( 3 \right)}}{{Y\left( 3 \right)}} = \dfrac{{{X_0}/2}}{{{X_0}/2}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{X\left( 3 \right)}}{{Y\left( 3 \right)}} = 1$
Therefore, at \[t = 3hrs\] the ratio is $1:1$.
So option A is incorrect.
Now, after the second half life, half of the remaining number of nuclei of X will convert to Y. So the nuclei of X remaining at $t = 6hrs$ is
$X\left( 6 \right) = \dfrac{{X\left( 3 \right)}}{2}$
$ \Rightarrow X\left( 6 \right) = \dfrac{{{X_0}}}{4}$
And the number of nuclei of Y at this time is
$Y\left( 6 \right) = Y\left( 3 \right) + \dfrac{{X\left( 3 \right)}}{2}$
$ \Rightarrow Y\left( 6 \right) = \dfrac{{{X_0}}}{2} + \dfrac{{X\left( 0 \right)/2}}{2}$
On simplifying we get
$Y\left( 6 \right) = \dfrac{{3{X_0}}}{4}$
So the ratio of the number of nuclei of X to that of Y at \[t = 6hrs\] is
$\dfrac{{X\left( 6 \right)}}{{Y\left( 6 \right)}} = \dfrac{{{X_0}/4}}{{3{X_0}/4}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{X\left( 6 \right)}}{{Y\left( 6 \right)}} = \dfrac{1}{3}$
Therefore, at \[t = 6hrs\] the ratio is $1:3$.
Now, after the third half life, half of the remaining number of nuclei of X will convert to Y. So the nuclei of X remaining at $t = 9hrs$ is
$X\left( 9 \right) = \dfrac{{X\left( 6 \right)}}{2}$
$ \Rightarrow X\left( 9 \right) = \dfrac{{{X_0}}}{8}$
And the number of nuclei of Y at this time is
$Y\left( 9 \right) = Y\left( 6 \right) + \dfrac{{X\left( 6 \right)}}{2}$
$ \Rightarrow Y\left( 9 \right) = \dfrac{{3{X_0}}}{4} + \dfrac{{{X_0}/4}}{2}$
On simplifying we get
$Y\left( 9 \right) = \dfrac{{7{X_0}}}{8}$
So the ratio of the number of nuclei of X to that of Y at \[t = 9hrs\] is
$\dfrac{{X\left( 9 \right)}}{{Y\left( 9 \right)}} = \dfrac{{{X_0}/8}}{{7{X_0}/8}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{X\left( 9 \right)}}{{Y\left( 9 \right)}} = \dfrac{1}{7}$
Therefore, at \[t = 9hrs\] the ratio is $1:7$.
Hence, the correct answer is option C.
Note: Do not forget to add the previously remaining nuclei of Y while calculating the number of nuclei of Y at a time. Otherwise, you will not be able to obtain the given ratio.
Complete step-by-step solution:
Let the initial number of nuclei of X be ${X_0}$.
After one half life of $3hrs$, half of the original number of nuclei will disintegrate and convert to Y. So at \[t = 3hrs\], we have the number of X nuclei as
$X\left( 3 \right) = \dfrac{{{X_0}}}{2}$
And the number of nuclei of Y is
$Y\left( 3 \right) = \dfrac{{{X_0}}}{2}$
So the ratio of the number of nuclei of X to that of Y at \[t = 3hrs\] is
$\dfrac{{X\left( 3 \right)}}{{Y\left( 3 \right)}} = \dfrac{{{X_0}/2}}{{{X_0}/2}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{X\left( 3 \right)}}{{Y\left( 3 \right)}} = 1$
Therefore, at \[t = 3hrs\] the ratio is $1:1$.
So option A is incorrect.
Now, after the second half life, half of the remaining number of nuclei of X will convert to Y. So the nuclei of X remaining at $t = 6hrs$ is
$X\left( 6 \right) = \dfrac{{X\left( 3 \right)}}{2}$
$ \Rightarrow X\left( 6 \right) = \dfrac{{{X_0}}}{4}$
And the number of nuclei of Y at this time is
$Y\left( 6 \right) = Y\left( 3 \right) + \dfrac{{X\left( 3 \right)}}{2}$
$ \Rightarrow Y\left( 6 \right) = \dfrac{{{X_0}}}{2} + \dfrac{{X\left( 0 \right)/2}}{2}$
On simplifying we get
$Y\left( 6 \right) = \dfrac{{3{X_0}}}{4}$
So the ratio of the number of nuclei of X to that of Y at \[t = 6hrs\] is
$\dfrac{{X\left( 6 \right)}}{{Y\left( 6 \right)}} = \dfrac{{{X_0}/4}}{{3{X_0}/4}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{X\left( 6 \right)}}{{Y\left( 6 \right)}} = \dfrac{1}{3}$
Therefore, at \[t = 6hrs\] the ratio is $1:3$.
Now, after the third half life, half of the remaining number of nuclei of X will convert to Y. So the nuclei of X remaining at $t = 9hrs$ is
$X\left( 9 \right) = \dfrac{{X\left( 6 \right)}}{2}$
$ \Rightarrow X\left( 9 \right) = \dfrac{{{X_0}}}{8}$
And the number of nuclei of Y at this time is
$Y\left( 9 \right) = Y\left( 6 \right) + \dfrac{{X\left( 6 \right)}}{2}$
$ \Rightarrow Y\left( 9 \right) = \dfrac{{3{X_0}}}{4} + \dfrac{{{X_0}/4}}{2}$
On simplifying we get
$Y\left( 9 \right) = \dfrac{{7{X_0}}}{8}$
So the ratio of the number of nuclei of X to that of Y at \[t = 9hrs\] is
$\dfrac{{X\left( 9 \right)}}{{Y\left( 9 \right)}} = \dfrac{{{X_0}/8}}{{7{X_0}/8}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{X\left( 9 \right)}}{{Y\left( 9 \right)}} = \dfrac{1}{7}$
Therefore, at \[t = 9hrs\] the ratio is $1:7$.
Hence, the correct answer is option C.
Note: Do not forget to add the previously remaining nuclei of Y while calculating the number of nuclei of Y at a time. Otherwise, you will not be able to obtain the given ratio.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

