
A capacitance $2\mu F$ is required in an electrical circuit across a potential difference $1kV$ . A large number of $1\mu F$ capacitors are available which can withstand a potential difference of not more than $300V$ . The minimum number of capacitors required to achieve this is
(A) $32$
(B) $2$
(C) $16$
(D) $24$
Answer
232.8k+ views
Hint: It is given that a large number of $1\mu F$ capacitors are available that can withstand a maximum potential $300V$ . We have to arrange these $1\mu F$ capacitors that can handle a maximum potential in series. Then we have to calculate the total number of parallel connections of this series connection of capacitors. And then finally we will calculate the number of capacitors required.
Complete step by step solution:
As it is given that a capacitor is required in an electrical circuit of $1kV$ potential, we will divide by the maximum potential that a $1\mu F$ capacitor can withstand, to find the number of capacitors that should be connected in series.
Let $n$ be the number of capacitors that are connected in a single series row, then
$n=\dfrac{1000}{300}$
$\Rightarrow n=3.33$
As the value $n$ is not a whole number, we will estimate the value to the nearest whole number.
Therefore,
$n=4$
Therefore, equivalent capacitance after connecting four capacitors in series is
$\dfrac{1}{{{C}_{s}}}=\dfrac{1}{{{C}_{1}}}+\dfrac{1}{{{C}_{2}}}+\dfrac{1}{{{C}_{3}}}+\dfrac{1}{{{C}_{4}}}$
Substituting the values, we get
$\dfrac{1}{{{C}_{s}}}=4$
$\Rightarrow {{C}_{s}}=\dfrac{1}{4}\mu F$
Now, let $m$ be the number of rows of $n$ capacitors connected in series. Then,
${{C}_{p}}={{C}_{1}}+{{C}_{2}}+{{C}_{3}}+...+{{C}_{m}}$
As the total capacitance of the arrangement should be $2\mu F$ ,
$m\times {{C}_{s}}=2$
By substituting the value of the equivalent capacitance in series connection, we get
$m=4\times 2$
$\Rightarrow m=8$
Therefore, the total number of $1\mu F$ capacitance arranged is given by
$N=n\times m$
By substituting the values of $n$ and $m$ , we get
$N=4\times 8$
$\Rightarrow N=32$
That is, there has to be a total $32$ number of $1\mu F$ capacitors to constitute an equivalent capacitance of $2\mu F$ operated at a potential $1kV$.
$\therefore $ option (A) is the correct option.
Note:
In this question, the calculation was based on the operating voltage of the capacitors. If the value of the maximum voltage that the capacitor can withstand, or the potential difference across the circuit is changed, then the final value of the number of capacitors required also changes. But the procedure will remain the same.
Complete step by step solution:
As it is given that a capacitor is required in an electrical circuit of $1kV$ potential, we will divide by the maximum potential that a $1\mu F$ capacitor can withstand, to find the number of capacitors that should be connected in series.
Let $n$ be the number of capacitors that are connected in a single series row, then
$n=\dfrac{1000}{300}$
$\Rightarrow n=3.33$
As the value $n$ is not a whole number, we will estimate the value to the nearest whole number.
Therefore,
$n=4$
Therefore, equivalent capacitance after connecting four capacitors in series is
$\dfrac{1}{{{C}_{s}}}=\dfrac{1}{{{C}_{1}}}+\dfrac{1}{{{C}_{2}}}+\dfrac{1}{{{C}_{3}}}+\dfrac{1}{{{C}_{4}}}$
Substituting the values, we get
$\dfrac{1}{{{C}_{s}}}=4$
$\Rightarrow {{C}_{s}}=\dfrac{1}{4}\mu F$
Now, let $m$ be the number of rows of $n$ capacitors connected in series. Then,
${{C}_{p}}={{C}_{1}}+{{C}_{2}}+{{C}_{3}}+...+{{C}_{m}}$
As the total capacitance of the arrangement should be $2\mu F$ ,
$m\times {{C}_{s}}=2$
By substituting the value of the equivalent capacitance in series connection, we get
$m=4\times 2$
$\Rightarrow m=8$
Therefore, the total number of $1\mu F$ capacitance arranged is given by
$N=n\times m$
By substituting the values of $n$ and $m$ , we get
$N=4\times 8$
$\Rightarrow N=32$
That is, there has to be a total $32$ number of $1\mu F$ capacitors to constitute an equivalent capacitance of $2\mu F$ operated at a potential $1kV$.
$\therefore $ option (A) is the correct option.
Note:
In this question, the calculation was based on the operating voltage of the capacitors. If the value of the maximum voltage that the capacitor can withstand, or the potential difference across the circuit is changed, then the final value of the number of capacitors required also changes. But the procedure will remain the same.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

