
Two narrow bores of diameters 3.0 mm and 6.0 mm are joined together to form a U-shaped tube open at both ends. If the U-tube contains water, what is the difference in its levels in the two limbs of the tube? Surface tension of water at the temperature of the experiment is $7.3 \times 10^{-2}Nm^{−1}$ Take the angle of contact to be zero and density of water to be $1.0 \times 10^3 kg m^{-3}$.$(g=9.8ms^{−2})$
Answer
233.1k+ views
Hint: At zero angle of contact, tangent made between two surfaces will be along the surface and When angle of contact is zero degree radius of meniscus and the radius of bores are equal.
Complete step by step solution:
$\eqalign{
& {\text{As given }} r_1 = \dfrac{3}{2} \cr
& \Rightarrow {{r_1 = 1}}{\text{.5}} \times {\text{1}}{{\text{0}}^{ - 3}}{\text{m}} \cr
& {\text{Also }} r_2 = \dfrac{6}{2} \cr
& \Rightarrow {\text{3}} \times {\text{1}}{{\text{0}}^{ - 3}}{\text{m}} \cr
& {\text{Also surface tension = 7}}{\text{.3}} \times {\text{1}}{{\text{0}}^{ - 2}}{\text{N}}{{\text{m}}^{ - 1}} \cr
& {{\rho = 1}}{\text{.0}} \times {\text{1}}{{\text{0}}^3}{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 1}}{\text{ and g = 9}}{\text{.8m/se}}{{\text{c}}^2} \cr
& {\text{When angle of contact is zero degree; radius of meniscus and the radius of bores are equal}} \cr
& {{P_1 = }}\dfrac{{2{\text{T}}}}{{{{r_2}}}} \cr
& {\text{Excess pressure in first bore}} \cr
& \Rightarrow {{P_1 = }}\dfrac{{2 \times 7.3 \times {{10}^{ - 2}}}}{{1.5 \times {{10}^{ - 3}}}} \cr
& \Rightarrow {{P_1 = 97}}{\text{.3 Pa}} \cr
& {\text{Excess pressure in second bore}} \cr
& {{P_2 = }}\dfrac{{{\text{2T}}}}{{{{r_2}}}} \Rightarrow {{P_2 = }}\dfrac{{2 \times 7.3 \times {{10}^{ - 2}}}}{{3 \times {{10}^{ - 3}}}} \cr
& \therefore {{P_2 = 48}}{\text{.7 Pa}} \cr
& {\text{Hence, pressure difference in the two limbs of the tube}} \cr
& \Rightarrow \Delta {{P = P_1 - P_2}} \cr
& \Rightarrow \Delta {{P = h}}\rho {\text{g}} \cr
& \Rightarrow {\text{h = }}\dfrac{{{{P_1 - P_2}}}}{{\rho g}} \cr
& \Rightarrow {\text{h = }}\dfrac{{97.3 - 48.7}}{{1 \times {{10}^3} \times 9.8}} \cr
& \therefore h = 5.0mm \cr} $
Note: Surface tension is the cohesive force of molecules on the surface of an element being attracted to each other to take the least possible surface area. In even simpler terms, it measures how much force it takes to hold a liquid together. The contact angle is measured as the angle where a liquid or vapor (but most often a liquid) makes contact with a solid surface. A high contact angle (picture correct) indicates that there is less wetting in the surface - that is, the liquid droplet will not spread too much over the surface. A low contact angle (left, bottom) indicates that the surface is high wet, meaning that small drops of water circulate over the surface.
Complete step by step solution:
$\eqalign{
& {\text{As given }} r_1 = \dfrac{3}{2} \cr
& \Rightarrow {{r_1 = 1}}{\text{.5}} \times {\text{1}}{{\text{0}}^{ - 3}}{\text{m}} \cr
& {\text{Also }} r_2 = \dfrac{6}{2} \cr
& \Rightarrow {\text{3}} \times {\text{1}}{{\text{0}}^{ - 3}}{\text{m}} \cr
& {\text{Also surface tension = 7}}{\text{.3}} \times {\text{1}}{{\text{0}}^{ - 2}}{\text{N}}{{\text{m}}^{ - 1}} \cr
& {{\rho = 1}}{\text{.0}} \times {\text{1}}{{\text{0}}^3}{\text{kg}}{{\text{m}}^{ - 1}}{\text{ and g = 9}}{\text{.8m/se}}{{\text{c}}^2} \cr
& {\text{When angle of contact is zero degree; radius of meniscus and the radius of bores are equal}} \cr
& {{P_1 = }}\dfrac{{2{\text{T}}}}{{{{r_2}}}} \cr
& {\text{Excess pressure in first bore}} \cr
& \Rightarrow {{P_1 = }}\dfrac{{2 \times 7.3 \times {{10}^{ - 2}}}}{{1.5 \times {{10}^{ - 3}}}} \cr
& \Rightarrow {{P_1 = 97}}{\text{.3 Pa}} \cr
& {\text{Excess pressure in second bore}} \cr
& {{P_2 = }}\dfrac{{{\text{2T}}}}{{{{r_2}}}} \Rightarrow {{P_2 = }}\dfrac{{2 \times 7.3 \times {{10}^{ - 2}}}}{{3 \times {{10}^{ - 3}}}} \cr
& \therefore {{P_2 = 48}}{\text{.7 Pa}} \cr
& {\text{Hence, pressure difference in the two limbs of the tube}} \cr
& \Rightarrow \Delta {{P = P_1 - P_2}} \cr
& \Rightarrow \Delta {{P = h}}\rho {\text{g}} \cr
& \Rightarrow {\text{h = }}\dfrac{{{{P_1 - P_2}}}}{{\rho g}} \cr
& \Rightarrow {\text{h = }}\dfrac{{97.3 - 48.7}}{{1 \times {{10}^3} \times 9.8}} \cr
& \therefore h = 5.0mm \cr} $
Note: Surface tension is the cohesive force of molecules on the surface of an element being attracted to each other to take the least possible surface area. In even simpler terms, it measures how much force it takes to hold a liquid together. The contact angle is measured as the angle where a liquid or vapor (but most often a liquid) makes contact with a solid surface. A high contact angle (picture correct) indicates that there is less wetting in the surface - that is, the liquid droplet will not spread too much over the surface. A low contact angle (left, bottom) indicates that the surface is high wet, meaning that small drops of water circulate over the surface.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

