
The speed of sound in hydrogen at NTP is $1270m{s^{ - 1}}$. Then the speed in a mixture of hydrogen and oxygen in the ratio $4:1$ by volume will be:
A) $317m{s^{ - 1}}$
B) $635m{s^{ - 1}}$
C) $830m{s^{ - 1}}$
D) $950m{s^{ - 1}}$
Answer
233.1k+ views
Hint: First, balance the density of the gas mixture with the densities of hydrogen and oxygen. Then, calculate the value of the density of the gas mixture of hydrogen and oxygen. Thereafter, calculate the velocity of sound in the gas mixture of hydrogen and oxygen in the ratio $4:1$ by volume using the formula ${v_{mix}} = \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{{{\rho _{mix}}}}}$.
Complete step by step solution:
Let us consider, the volume and the density of hydrogen be ${V_H}$ and ${\rho _H}$; and the volume and the density of oxygen be ${V_O}$ and ${\rho _O}$.
$\therefore {V_H}:{V_O} = 4:1$ From the given problem. So, take, ${V_H} = 4V$ and ${V_O} = 1V$.
We know, the total mass of the gas mixture is equal to the combined mass of hydrogen and oxygen.
Now, if ${\rho _{mix}}$ be the density of the gas mixture, then, we can write,
$\Rightarrow {\rho _{mix}} \times 5V = ({\rho _H} \times 4V) + ({\rho _O} \times V)$
Here, ${\rho _H} = \dfrac{{{m_H}}}{{{V_H}}}$ and ${\rho _O} = \dfrac{{{m_O}}}{{{V_O}}} = 16{\rho _H}$
Therefore, from the above equation, we can have,
$\Rightarrow {\rho _{mix}} \times 5V = 4{\rho _H}V + 16{\rho _H}V$
So, density of the gas mixture, ${\rho _{mix}} = 4{\rho _H}$
Now, let ${v_{mix}}$ be the velocity of sound in the gas mixture of hydrogen and oxygen; and ${v_H}$ be the velocity of sound in hydrogen at NTP, i.e., $1270m{s^{ - 1}}$.
Therefore, the velocity of sound in the gas mixture,
$\Rightarrow {v_{mix}} = \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{{{\rho _{mix}}}}}$
We put ${\rho _{mix}} = 4{\rho _H}$ and get-
$\Rightarrow \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{{4{\rho _H}}}}$
Since, ${v_H} = \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{{{\rho _H}}}}$, we have-
$\Rightarrow \dfrac{1}{2}{v_H}$
And we have, ${v_H} = 1270m{s^{ - 1}}$
$\Rightarrow \dfrac{{1270}}{2}m{s^{ - 1}}$
$\Rightarrow 635m{s^{ - 1}}$
The correct answer is (B), $635m{s^{ - 1}}$.
Additional information:
The speed of sound in gas mixtures depends on temperature, and is independent of the pressure. To calculate the speed of sound in a gaseous mixture, we use adiabatic index and mean molecular mass of that mixture.
Note: The density is directly proportional to the molar mass of an element. So, the density of oxygen is $16$ times the density of hydrogen. As the ratio of volume of hydrogen and oxygen is $4:1$ total volume of the gas mixture of hydrogen and oxygen is taken as $5V$.
Complete step by step solution:
Let us consider, the volume and the density of hydrogen be ${V_H}$ and ${\rho _H}$; and the volume and the density of oxygen be ${V_O}$ and ${\rho _O}$.
$\therefore {V_H}:{V_O} = 4:1$ From the given problem. So, take, ${V_H} = 4V$ and ${V_O} = 1V$.
We know, the total mass of the gas mixture is equal to the combined mass of hydrogen and oxygen.
Now, if ${\rho _{mix}}$ be the density of the gas mixture, then, we can write,
$\Rightarrow {\rho _{mix}} \times 5V = ({\rho _H} \times 4V) + ({\rho _O} \times V)$
Here, ${\rho _H} = \dfrac{{{m_H}}}{{{V_H}}}$ and ${\rho _O} = \dfrac{{{m_O}}}{{{V_O}}} = 16{\rho _H}$
Therefore, from the above equation, we can have,
$\Rightarrow {\rho _{mix}} \times 5V = 4{\rho _H}V + 16{\rho _H}V$
So, density of the gas mixture, ${\rho _{mix}} = 4{\rho _H}$
Now, let ${v_{mix}}$ be the velocity of sound in the gas mixture of hydrogen and oxygen; and ${v_H}$ be the velocity of sound in hydrogen at NTP, i.e., $1270m{s^{ - 1}}$.
Therefore, the velocity of sound in the gas mixture,
$\Rightarrow {v_{mix}} = \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{{{\rho _{mix}}}}}$
We put ${\rho _{mix}} = 4{\rho _H}$ and get-
$\Rightarrow \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{{4{\rho _H}}}}$
Since, ${v_H} = \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{{{\rho _H}}}}$, we have-
$\Rightarrow \dfrac{1}{2}{v_H}$
And we have, ${v_H} = 1270m{s^{ - 1}}$
$\Rightarrow \dfrac{{1270}}{2}m{s^{ - 1}}$
$\Rightarrow 635m{s^{ - 1}}$
The correct answer is (B), $635m{s^{ - 1}}$.
Additional information:
The speed of sound in gas mixtures depends on temperature, and is independent of the pressure. To calculate the speed of sound in a gaseous mixture, we use adiabatic index and mean molecular mass of that mixture.
Note: The density is directly proportional to the molar mass of an element. So, the density of oxygen is $16$ times the density of hydrogen. As the ratio of volume of hydrogen and oxygen is $4:1$ total volume of the gas mixture of hydrogen and oxygen is taken as $5V$.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

