
The differential equation for linear SHM of a particle of mass $2\;g$ is $\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}} + 16x = 0$. Find the force constant.
Answer
232.8k+ views
Hint: To solve this question we need to use the conditions of linear SHM to arrive at the formula for the force acting on the particle. Then equate this formula to Newton’s law of motion. We know the differential equation of the acceleration of the particle. Substitute this and compare it with the differential equation given in the question to arrive at the answer.
Formula used:
The force acting on a particle moving in SHM is given as,
$F = - kx$
From Newton’s law of motion, we know that,
$F = ma$
Complete step by step solution:
We know that the force acting on a particle moving in SHM is given as,
$F = - kx$ ……….$(1)$
where, $k$ is the force constant that we have to find out from the question, and
$x$ is the displacement of the particle.
From Newton’s law of motion, we know that,
$F = ma$
Again we know that acceleration is the rate of change of velocity.
$\therefore a = \dfrac{{dv}}{{dt}}$
Again we know that velocity is the rate of change of displacement,
$\therefore v = \dfrac{{dx}}{{dt}}$
Therefore we can say that,
$a = \dfrac{d}{{dt}}\left( {\dfrac{{dx}}{{dt}}} \right)$
$ \Rightarrow a = \dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}}$
Or, $F = m\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}}$ ……….$(2)$
where, $m$ is the mass of the particle, and
$a$ is the acceleration of the particle.
Upon equating equations $(1)$ and $(2)$ we get,
$F = - kx = m\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}}$
$ \Rightarrow m\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}} + kx = 0$
Dividing the above equation by $m$ we get,
$\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}} + \dfrac{k}{m}x = 0$
$ \Rightarrow \dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}} + \omega x = 0$ ……….$(3)$
where $\omega = \dfrac{k}{m}$
Equation $(3)$ is called the general differential equation of a particle executing SHM.
In the question, the differential equation for linear SHM of a particle is given as,
$\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}} + 16x = 0$
Comparing this equation with equation $(3)$ we can see that,
$\omega = 16$
Again we have $\omega = \dfrac{k}{m}$,
or $k = \omega m$
In the question, it is given that $m = 2g$.
Therefore we have, $k = 16 \times 2 = 32N/m$
The force constant of the differential equation for linear SHM of the given particle is $32N/m$.
Note: The property of a particle executing linear SHM is that the force acting on the particle is proportional to the displacement, or the direction from the fixed point. The motion is always directed towards some fixed point in its path which is the opposite of the direction of motion of the particle. Hence the force $F = - kx$ is negative.
Formula used:
The force acting on a particle moving in SHM is given as,
$F = - kx$
From Newton’s law of motion, we know that,
$F = ma$
Complete step by step solution:
We know that the force acting on a particle moving in SHM is given as,
$F = - kx$ ……….$(1)$
where, $k$ is the force constant that we have to find out from the question, and
$x$ is the displacement of the particle.
From Newton’s law of motion, we know that,
$F = ma$
Again we know that acceleration is the rate of change of velocity.
$\therefore a = \dfrac{{dv}}{{dt}}$
Again we know that velocity is the rate of change of displacement,
$\therefore v = \dfrac{{dx}}{{dt}}$
Therefore we can say that,
$a = \dfrac{d}{{dt}}\left( {\dfrac{{dx}}{{dt}}} \right)$
$ \Rightarrow a = \dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}}$
Or, $F = m\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}}$ ……….$(2)$
where, $m$ is the mass of the particle, and
$a$ is the acceleration of the particle.
Upon equating equations $(1)$ and $(2)$ we get,
$F = - kx = m\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}}$
$ \Rightarrow m\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}} + kx = 0$
Dividing the above equation by $m$ we get,
$\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}} + \dfrac{k}{m}x = 0$
$ \Rightarrow \dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}} + \omega x = 0$ ……….$(3)$
where $\omega = \dfrac{k}{m}$
Equation $(3)$ is called the general differential equation of a particle executing SHM.
In the question, the differential equation for linear SHM of a particle is given as,
$\dfrac{{{d^2}x}}{{d{t^2}}} + 16x = 0$
Comparing this equation with equation $(3)$ we can see that,
$\omega = 16$
Again we have $\omega = \dfrac{k}{m}$,
or $k = \omega m$
In the question, it is given that $m = 2g$.
Therefore we have, $k = 16 \times 2 = 32N/m$
The force constant of the differential equation for linear SHM of the given particle is $32N/m$.
Note: The property of a particle executing linear SHM is that the force acting on the particle is proportional to the displacement, or the direction from the fixed point. The motion is always directed towards some fixed point in its path which is the opposite of the direction of motion of the particle. Hence the force $F = - kx$ is negative.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

