
A modern \[200W\] sodium street lamp emits yellow light of wavelength $0.6\mu m$. Assuming it to be $25\%$ efficient in converting electrical energy into light, the number of photons of yellow light it emits per second is:
A) $62 \times {10^{29}}$
B) $3 \times {10^{19}}$
C) $1.5 \times {10^{20}}$
D) $6 \times {10^{18}}$
Answer
232.8k+ views
Hint: Recall the photoelectric effect of light. As per this effect, when light is incident on the surface of a metal, then the electrons are emitted. The ejected electrons are thus known as photo electrons. The electrons are ejected from the metal surface because they absorb energy.
Complete step by step solution:
Given that $P = 200W$
wavelength$\lambda = 0.6\mu m = 0.6 \times {10^{ - 6}}m$
Energy that is converted to light$ = 25\% $
The relation between energy and frequency of one photon can be given using Planck’s equation as per which $ = \dfrac{{hc}}{\lambda }$---(i)
Where ‘h’ is Planck’s constant
‘c’ is the speed of light
Substituting the given values in equation (i), we get
$\Rightarrow E = \dfrac{{6.6 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^8}}}{{0.6 \times {{10}^{ - 6}}}}$
$ \Rightarrow E = 33 \times {10^{ - 20}}J$
Energy radiated as yellow light per second is given by
$ \Rightarrow E = 200 \times \dfrac{{25}}{{100}}$
$ \Rightarrow E = 50Watt$
Number of photons emitted per second by yellow light is given by $ = \dfrac{{50}}{{33 \times {{10}^{ - 20}}}}$ $ \approx 1.5 \times {10^{20}}$
The number of photons of yellow light it emits per second is: $1.5 \times {10^{20}}$.
Hence, Option C is the right answer.
Note: It is important to remember that in the phenomenon of photoelectric effect, the particle nature of light is considered. The light is considered as a stream of particles carrying electromagnetic energy. These particles of light are known as photons. These photons have different frequencies and different energies. The condition for photoelectric effect is that the energy of the incident photons should be enough to overcome the attractive forces between electrons on the surface of the metal. This minimum energy acquired by photons is known as threshold energy. If the energy of photons is less than threshold energy, no photoelectric effect will take place.
Complete step by step solution:
Given that $P = 200W$
wavelength$\lambda = 0.6\mu m = 0.6 \times {10^{ - 6}}m$
Energy that is converted to light$ = 25\% $
The relation between energy and frequency of one photon can be given using Planck’s equation as per which $ = \dfrac{{hc}}{\lambda }$---(i)
Where ‘h’ is Planck’s constant
‘c’ is the speed of light
Substituting the given values in equation (i), we get
$\Rightarrow E = \dfrac{{6.6 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^8}}}{{0.6 \times {{10}^{ - 6}}}}$
$ \Rightarrow E = 33 \times {10^{ - 20}}J$
Energy radiated as yellow light per second is given by
$ \Rightarrow E = 200 \times \dfrac{{25}}{{100}}$
$ \Rightarrow E = 50Watt$
Number of photons emitted per second by yellow light is given by $ = \dfrac{{50}}{{33 \times {{10}^{ - 20}}}}$ $ \approx 1.5 \times {10^{20}}$
The number of photons of yellow light it emits per second is: $1.5 \times {10^{20}}$.
Hence, Option C is the right answer.
Note: It is important to remember that in the phenomenon of photoelectric effect, the particle nature of light is considered. The light is considered as a stream of particles carrying electromagnetic energy. These particles of light are known as photons. These photons have different frequencies and different energies. The condition for photoelectric effect is that the energy of the incident photons should be enough to overcome the attractive forces between electrons on the surface of the metal. This minimum energy acquired by photons is known as threshold energy. If the energy of photons is less than threshold energy, no photoelectric effect will take place.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Why does capacitor block DC and allow AC class 12 physics JEE_Main

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

CBSE Class 12 Physics Set 2 (55/2/2) 2025 Question Paper & Solutions

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

Degree of Dissociation: Meaning, Formula, Calculation & Uses

Units and Measurements Mock Test for JEE Main 2025-26 Preparation

Chemistry Question Papers for JEE Main, NEET & Boards (PDFs)

