
A balloon whose total weight uninflected is $150kg$ is moored to the ground and then filled with hydrogen of density $0.090gm/litre.$ If the capacity of the envelope is $512kilolitres$ and the density of the air is $1.293gm/litre$, find the tension in the mooring rope.
Answer
232.8k+ views
Hint: In order to solve the given question, first of all we need to find the total mass of the balloon when it is filled with hydrogen. After that we need to find the mass of the envelope where air is inside it. Then we can calculate the total tension in the mooring rope by putting the equation of tension. After that we can finally conclude with the correct solution.
Complete step by step solution:
The mass of the balloon is given as, $m = 150kg$
And the density of hydrogen is given as, ${\rho _h} = 0.090$gm/litre
Also the volume of the envelope is given as, $V = 512 \times {10^3}$litres
We know that density of a substance is mass per unit volume of the substance.
Therefore, ${\rho _h} = \dfrac{m}{V}$
$ \Rightarrow m = {\rho _h}V$
Now let us calculate the total mass of the balloon including the mass of the hydrogen.
$\Rightarrow {m_b} = 150 + \dfrac{{0.090 \times 512 \times {{10}^3}}}{{{{10}^3}}}$
$\Rightarrow {m_b} = 150 + 46.08 = 196.08kg$
Now, let us find the mass of the envelope with air filled inside it.
$\Rightarrow {m_e} = {\rho _a}V$
$\Rightarrow {m_e} = \dfrac{{1.293 \times 512}}{{{{10}^3}}} = 0.66kg$
Now, we need to calculate the total tension in the mooring rope.
We know the formula of tension is written as, $T = mg \pm ma$
Here, in this case the acceleration will be only due to gravity. So, the above equation can be written as,
$\Rightarrow T = {m_b}g - {m_e}g$
$\Rightarrow T = 196.08 \times 10 - 0.66 \times 10$
$\therefore T = 1960.8 - 6.6 = 1954.2N$
Hence, the required value of tension in the mooring rope is $1954.2N$.
Note: We define tension as the pulling force which is transmitted axially by a flexible medium. This flexible medium can be a rope, string cable etc. It is also defined as the action reaction pair of forces that acts at the each end of the flexible medium.
Complete step by step solution:
The mass of the balloon is given as, $m = 150kg$
And the density of hydrogen is given as, ${\rho _h} = 0.090$gm/litre
Also the volume of the envelope is given as, $V = 512 \times {10^3}$litres
We know that density of a substance is mass per unit volume of the substance.
Therefore, ${\rho _h} = \dfrac{m}{V}$
$ \Rightarrow m = {\rho _h}V$
Now let us calculate the total mass of the balloon including the mass of the hydrogen.
$\Rightarrow {m_b} = 150 + \dfrac{{0.090 \times 512 \times {{10}^3}}}{{{{10}^3}}}$
$\Rightarrow {m_b} = 150 + 46.08 = 196.08kg$
Now, let us find the mass of the envelope with air filled inside it.
$\Rightarrow {m_e} = {\rho _a}V$
$\Rightarrow {m_e} = \dfrac{{1.293 \times 512}}{{{{10}^3}}} = 0.66kg$
Now, we need to calculate the total tension in the mooring rope.
We know the formula of tension is written as, $T = mg \pm ma$
Here, in this case the acceleration will be only due to gravity. So, the above equation can be written as,
$\Rightarrow T = {m_b}g - {m_e}g$
$\Rightarrow T = 196.08 \times 10 - 0.66 \times 10$
$\therefore T = 1960.8 - 6.6 = 1954.2N$
Hence, the required value of tension in the mooring rope is $1954.2N$.
Note: We define tension as the pulling force which is transmitted axially by a flexible medium. This flexible medium can be a rope, string cable etc. It is also defined as the action reaction pair of forces that acts at the each end of the flexible medium.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

