
A 0.5m long solenoid of 10turns/cm has an area of cross section $1c{m^2}$. Calculate the voltage induced across its ends if the current in the solenoid is charged from $1A$ to $2A$ in $0.1\sec $.
Answer
233.1k+ views
Hint: The voltage induced in the solenoid is directly proportional to the number of turns of coil and change in magnetic flux by applying Faraday's second law of electromagnetic induction.
Formula used:
Change in magnetic field, $\Delta B = {\mu _0}n\Delta I$
Where, $n = $ Number of turns per unit length; Turn density
$I = $ Current in the coil
${\mu _0} = $ Magnetic Permeability in free space
EMF or voltage induced, $\varepsilon = N\dfrac{{d\phi }}{{dt}}$
Where, $N = $ Number of turns in solenoid
$\phi = B \times A$
Complete step by step solution:
A solenoid consists of a straight coil with many turns to produce a nearly uniform magnetic field inside. The direction of the magnetic field within the coil depends upon the direction of current.
The magnetic field induced in a long solenoid is given the formula:
$B = \mu nI$
where $n$ = Number of turns per unit length; Turn density
$I$ = Current in the coil
$\mu $ = Magnetic Permeability
We are given that the Changing current, $\Delta I = 2 - 1 = 1A$;
Changing time, $\Delta t = 0.1\sec $; Area of cross section, $A = 1 \times {10^{ - 4}}{m^2}$, Number of turns, $N = 50 \times 10 = 500$
Therefore, the required magnetic field, $B = \mu n\Delta I$
$ \Rightarrow B = 4 \times 3.14 \times {10^{ - 4}} \times 10 \times 1$
Which gives, $B = 1.25 \times {10^{ - 5}}T$
Now for calculating induced EMF we can put the value of $B$ in formula 2 (in formulas used) which gives $\varepsilon = N\dfrac{{d\phi }}{{dt}}$. Where, $N = $ Number of turns in solenoid, $\phi = B \times A$
That is, $\varepsilon = N\dfrac{{B \times A}}{{dt}}$
Putting the values, $\varepsilon = 500 \times \dfrac{{1.25 \times {{10}^{ - 5}} \times 1 \times {{10}^{ - 4}}}}{{0.1}} = 500 \times 1.25 \times {10^{ - 10}}$
Therefore, $\varepsilon = 6.25 \times {10^{ - 6}}V.$
Hence the final induced emf across the ends is $6.25\mu V$. This will be our final answer.
Note: A solenoid is like an electromagnet which is used to convert electric current into mechanical forces. The magnetic field within the solenoid depends on the density of turns and current passing through it. A solenoid is the permanent magnet that can be turned off and on with will.
Formula used:
Change in magnetic field, $\Delta B = {\mu _0}n\Delta I$
Where, $n = $ Number of turns per unit length; Turn density
$I = $ Current in the coil
${\mu _0} = $ Magnetic Permeability in free space
EMF or voltage induced, $\varepsilon = N\dfrac{{d\phi }}{{dt}}$
Where, $N = $ Number of turns in solenoid
$\phi = B \times A$
Complete step by step solution:
A solenoid consists of a straight coil with many turns to produce a nearly uniform magnetic field inside. The direction of the magnetic field within the coil depends upon the direction of current.
The magnetic field induced in a long solenoid is given the formula:
$B = \mu nI$
where $n$ = Number of turns per unit length; Turn density
$I$ = Current in the coil
$\mu $ = Magnetic Permeability
We are given that the Changing current, $\Delta I = 2 - 1 = 1A$;
Changing time, $\Delta t = 0.1\sec $; Area of cross section, $A = 1 \times {10^{ - 4}}{m^2}$, Number of turns, $N = 50 \times 10 = 500$
Therefore, the required magnetic field, $B = \mu n\Delta I$
$ \Rightarrow B = 4 \times 3.14 \times {10^{ - 4}} \times 10 \times 1$
Which gives, $B = 1.25 \times {10^{ - 5}}T$
Now for calculating induced EMF we can put the value of $B$ in formula 2 (in formulas used) which gives $\varepsilon = N\dfrac{{d\phi }}{{dt}}$. Where, $N = $ Number of turns in solenoid, $\phi = B \times A$
That is, $\varepsilon = N\dfrac{{B \times A}}{{dt}}$
Putting the values, $\varepsilon = 500 \times \dfrac{{1.25 \times {{10}^{ - 5}} \times 1 \times {{10}^{ - 4}}}}{{0.1}} = 500 \times 1.25 \times {10^{ - 10}}$
Therefore, $\varepsilon = 6.25 \times {10^{ - 6}}V.$
Hence the final induced emf across the ends is $6.25\mu V$. This will be our final answer.
Note: A solenoid is like an electromagnet which is used to convert electric current into mechanical forces. The magnetic field within the solenoid depends on the density of turns and current passing through it. A solenoid is the permanent magnet that can be turned off and on with will.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

