
$220\;V$, $50\;Hz$, AC source is connected to an inductance of $0.2\;H$ and a resistance of $20\Omega $in series. What is the current in the circuit?
Answer
232.5k+ views
Hint: To find the current in the given AC circuit, we divide the voltage by the total impedance of the circuit. The impedance can be calculated by taking the root of squared and added values of resistance and the inductive reactance of the coil.
Formula used:
$I = \dfrac{V}{Z}$ and
$Z = \sqrt {{R^2} + {X_L}^2} $
Complete step by step solution:
The current in a circuit can be calculated by using Ohm’s Law. But in an A.C. circuit, apart from resistance, the current flow is also obstructed by the capacitive and inductive properties of the circuit. This phenomenon is known as the impedance of a circuit.
Therefore, the current in the circuit is given by-
$I = \dfrac{V}{Z}$
where $I$ is the current, $V$ is the voltage across the circuit, and $Z$ is the impedance of the circuit.
In the question, we are provided with-
The voltage across the circuit, that is $V = 220$ V
The circuit has inductive as well as resistive properties whose-
Inductance $L = 0.2\;H$
And Resistance $R = 20\Omega $
The frequency of the A.C. source $f = 50\;Hz$
The impedance of an RL circuit can be given by-
$Z = \sqrt {{R^2} + {X_L}^2} $
where ${X_L}$is the inductive reactance of the circuit which is given by the formula-
${X_L} = \omega L$
Here $\omega $ stands for the angular frequency of the current,
That is,
$\omega = 2\pi f$
$ \Rightarrow \omega = 2\pi \times 50$
$ \Rightarrow \omega = 100\pi = 314.15$
Thus the inductive reactance is,
${X_L} = 314.15 \times 0.2 = 62.83$
The impedance of the circuit is-
$Z = \sqrt {{{20}^2} + {{62.83}^2}} $
$ \Rightarrow Z = \sqrt {4347} $
$ \Rightarrow Z = 65.93\Omega $
Now that the impedance of the circuit is known, we can calculate the current in the circuit by using,
$I = \dfrac{V}{Z}$
$ \Rightarrow I = \dfrac{{220}}{{65.93}}$
$ \Rightarrow I = 3.34A$
The current flowing in the given RL circuit is equal to $3.34$ Amperes.
Note: The impedance in the circuit combines the real and imaginary parts of the overall resistance to current flow. While the resistance causes heat loss and physical stoppage to the current, the inductive reactance tries to stop the current because of electromagnetic induction in the inductor.
Formula used:
$I = \dfrac{V}{Z}$ and
$Z = \sqrt {{R^2} + {X_L}^2} $
Complete step by step solution:
The current in a circuit can be calculated by using Ohm’s Law. But in an A.C. circuit, apart from resistance, the current flow is also obstructed by the capacitive and inductive properties of the circuit. This phenomenon is known as the impedance of a circuit.
Therefore, the current in the circuit is given by-
$I = \dfrac{V}{Z}$
where $I$ is the current, $V$ is the voltage across the circuit, and $Z$ is the impedance of the circuit.
In the question, we are provided with-
The voltage across the circuit, that is $V = 220$ V
The circuit has inductive as well as resistive properties whose-
Inductance $L = 0.2\;H$
And Resistance $R = 20\Omega $
The frequency of the A.C. source $f = 50\;Hz$
The impedance of an RL circuit can be given by-
$Z = \sqrt {{R^2} + {X_L}^2} $
where ${X_L}$is the inductive reactance of the circuit which is given by the formula-
${X_L} = \omega L$
Here $\omega $ stands for the angular frequency of the current,
That is,
$\omega = 2\pi f$
$ \Rightarrow \omega = 2\pi \times 50$
$ \Rightarrow \omega = 100\pi = 314.15$
Thus the inductive reactance is,
${X_L} = 314.15 \times 0.2 = 62.83$
The impedance of the circuit is-
$Z = \sqrt {{{20}^2} + {{62.83}^2}} $
$ \Rightarrow Z = \sqrt {4347} $
$ \Rightarrow Z = 65.93\Omega $
Now that the impedance of the circuit is known, we can calculate the current in the circuit by using,
$I = \dfrac{V}{Z}$
$ \Rightarrow I = \dfrac{{220}}{{65.93}}$
$ \Rightarrow I = 3.34A$
The current flowing in the given RL circuit is equal to $3.34$ Amperes.
Note: The impedance in the circuit combines the real and imaginary parts of the overall resistance to current flow. While the resistance causes heat loss and physical stoppage to the current, the inductive reactance tries to stop the current because of electromagnetic induction in the inductor.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

