
Two oxides of metals A and B are isomorphous. The metal A whose atomic mass is 52, forms a chloride whose vapour density is 79. The oxide of the metal B contains 47.1% oxygen. Calculate the atomic mass of B.
A ) 26.95
B ) 30
C ) 29.50
D ) 29.90
Answer
590.1k+ views
Hint: Vapour density is the density of a gas relative to the density of hydrogen atom under identical conditions of temperature and pressure. From the vapour density, calculate the molecular weight of chloride of metal A. From the molecular weight of chloride of metal A and the atomic mass of metal A and chlorine, determine the valence of metal A. Then determine the molecular formula of metals A and B. Then from the formula for percentage of oxygen in the oxide of metal B, calculate the atomic mass of metal B.
Complete step by step answer:
The atomic mass of metal A is 52. It forms a chloride. Let the molecular formula of the chloride of metal A be \[{\text{MC}}{{\text{l}}_x}\]. Here M represents the metal.
The atomic mass of chlorine is 35.5. Calculate the molecular weight of chloride of metal A \[52 + \left( {35.5} \right)X\]
The vapour density of the chloride of metal A is 79. Molecular weight is twice the vapour density. Calculate the molecular weight of chloride of metal A.
\[2 \times 79 = 158\]
\[
52 + \left( {35.5} \right)X = 158 \\
35.5X = 158 - 52 = 106 \\
X = \dfrac{{106}}{{35.5}} \\
X = 3 \\
\]
Hence, the valence of metal is +3. It will form an oxide \[{{\text{M}}_2}{{\text{O}}_3}\]. The valence of oxygen is -2.
Two oxides of metals A and B are isomorphous. Hence, the oxide of metal B will have a molecular formula \[{{\text{M}}_2}{{\text{O}}_3}\] . It contains 47.1% oxygen.
Let B g/mol be the atomic mass of metal B.
Use the formula for the percent of metal oxide and calculate atomic mass of metal B.
\[
\% {{\text{O}}_2}{\text{ = 100 }} \times {\text{ }}\dfrac{{3\left( {16} \right)}}{{2{\text{B}} + 3\left( {16} \right)}}{\text{ }} \\
{\text{47}}{\text{.1 = 100 }} \times {\text{ }}\dfrac{{48}}{{2{\text{B}} + 48}} \\
2{\text{B}} + 48 = {\text{100 }} \times {\text{ }}\dfrac{{48}}{{47.1}} \\
2{\text{B}} + 48 = 101.9 \\
2{\text{B}} = 101.9 - 48 \\
2{\text{B}} = 53.9 \\
{\text{B}} = \dfrac{{53.9}}{2} \\
{\text{B}} = 26.95 \\
\]
Hence, the atomic mass of metal B is \[26.95{\text{ }}g/mol\] .
Thus option A ) is the correct answer.
Note: Molecular weight is twice the vapour density. Isomorphous substances have similar chemical formulas and similar crystal structure. In the chemical formula of metal oxide, the number of oxygen atoms is equal to the valence of metal and the number of metal atoms is equal to the valence of the oxygen atom.
Complete step by step answer:
The atomic mass of metal A is 52. It forms a chloride. Let the molecular formula of the chloride of metal A be \[{\text{MC}}{{\text{l}}_x}\]. Here M represents the metal.
The atomic mass of chlorine is 35.5. Calculate the molecular weight of chloride of metal A \[52 + \left( {35.5} \right)X\]
The vapour density of the chloride of metal A is 79. Molecular weight is twice the vapour density. Calculate the molecular weight of chloride of metal A.
\[2 \times 79 = 158\]
\[
52 + \left( {35.5} \right)X = 158 \\
35.5X = 158 - 52 = 106 \\
X = \dfrac{{106}}{{35.5}} \\
X = 3 \\
\]
Hence, the valence of metal is +3. It will form an oxide \[{{\text{M}}_2}{{\text{O}}_3}\]. The valence of oxygen is -2.
Two oxides of metals A and B are isomorphous. Hence, the oxide of metal B will have a molecular formula \[{{\text{M}}_2}{{\text{O}}_3}\] . It contains 47.1% oxygen.
Let B g/mol be the atomic mass of metal B.
Use the formula for the percent of metal oxide and calculate atomic mass of metal B.
\[
\% {{\text{O}}_2}{\text{ = 100 }} \times {\text{ }}\dfrac{{3\left( {16} \right)}}{{2{\text{B}} + 3\left( {16} \right)}}{\text{ }} \\
{\text{47}}{\text{.1 = 100 }} \times {\text{ }}\dfrac{{48}}{{2{\text{B}} + 48}} \\
2{\text{B}} + 48 = {\text{100 }} \times {\text{ }}\dfrac{{48}}{{47.1}} \\
2{\text{B}} + 48 = 101.9 \\
2{\text{B}} = 101.9 - 48 \\
2{\text{B}} = 53.9 \\
{\text{B}} = \dfrac{{53.9}}{2} \\
{\text{B}} = 26.95 \\
\]
Hence, the atomic mass of metal B is \[26.95{\text{ }}g/mol\] .
Thus option A ) is the correct answer.
Note: Molecular weight is twice the vapour density. Isomorphous substances have similar chemical formulas and similar crystal structure. In the chemical formula of metal oxide, the number of oxygen atoms is equal to the valence of metal and the number of metal atoms is equal to the valence of the oxygen atom.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Give 10 examples of unisexual and bisexual flowers

