
Two identical particles, each having a charge of $2.0 \times {10^{ - 4}}C$ and mass of $10g$, are kept at a separation of $10cm$ and then released. What would be the speeds of the particles when the separation becomes large?
Answer
232.8k+ views
Hint: Remember the law of conservation of energy. When the two particles are released, as the separation increases, the potential energy will get decreased, but the kinetic energy will get increased. That is the potential energy is converted into the kinetic energy of the particles.
Complete step by step answer:
Let’s define the data given in the question.
Charge of the two identical particles, $q = 2.0 \times {10^{ - 4}}C$
Mass of the two identical particles, $m = 10g = 10 \times {10^{ - 3}}kg$
Separation between the two particles, $r = 10cm = 10 \times {10^{ - 2}}m$
Here, we are asked to find the value of the speeds of the particle when the separation becomes large.
It is given that the particles are identical and have the same mass and charge. When it is placed near to each other, there will be a repulsive force and thus a potential energy is generated.
When it is released the particles get apart with the same velocity and the separation will be increased. At this time the potential energy will get decreased, but the kinetic energy will get increased. That is the potential energy is converted into the kinetic energy of the particles.
The potential energy of the two particles is given by,
$U = \dfrac{{k{q_1}{q_2}}}{r} = \dfrac{{kqq}}{r} = \dfrac{{k{q^2}}}{r}$
Where $k$ is a constant with a value equal to $9 \times {10^9}N{m^2}{C^{ - 2}}$
The kinetic energy of these two particles is given by,
$K.E = 2 \times \dfrac{1}{2}m{v^2} = m{v^2}$
Where, $v$ is the velocity of the particles
We know gain kinetic energy = loss potential energy
That is, $m{v^2} = \dfrac{{k{q^2}}}{r}$
$ \Rightarrow v = \sqrt {\dfrac{{k{q^2}}}{{rm}}} $
$ \Rightarrow v = \sqrt {\dfrac{{9 \times {{10}^9} \times {{(2 \times {{10}^{ - 3}})}^2}}}{{10 \times {{10}^{ - 2}} \times 10 \times {{20}^{ - 3}}}}} $
$ \therefore v = 600m{s^{ - 1}}$
That is the speeds of the particle when the separation becomes large, $v = 600m{s^{ - 1}}$.
Note: We use the letter U to denote electric potential energy, which has units of joules. The electrical potential energy will be positive if the two charges are of the same type, that is, either positive or negative. It will be negative if the two charges are of opposite types.
Complete step by step answer:
Let’s define the data given in the question.
Charge of the two identical particles, $q = 2.0 \times {10^{ - 4}}C$
Mass of the two identical particles, $m = 10g = 10 \times {10^{ - 3}}kg$
Separation between the two particles, $r = 10cm = 10 \times {10^{ - 2}}m$
Here, we are asked to find the value of the speeds of the particle when the separation becomes large.
It is given that the particles are identical and have the same mass and charge. When it is placed near to each other, there will be a repulsive force and thus a potential energy is generated.
When it is released the particles get apart with the same velocity and the separation will be increased. At this time the potential energy will get decreased, but the kinetic energy will get increased. That is the potential energy is converted into the kinetic energy of the particles.
The potential energy of the two particles is given by,
$U = \dfrac{{k{q_1}{q_2}}}{r} = \dfrac{{kqq}}{r} = \dfrac{{k{q^2}}}{r}$
Where $k$ is a constant with a value equal to $9 \times {10^9}N{m^2}{C^{ - 2}}$
The kinetic energy of these two particles is given by,
$K.E = 2 \times \dfrac{1}{2}m{v^2} = m{v^2}$
Where, $v$ is the velocity of the particles
We know gain kinetic energy = loss potential energy
That is, $m{v^2} = \dfrac{{k{q^2}}}{r}$
$ \Rightarrow v = \sqrt {\dfrac{{k{q^2}}}{{rm}}} $
$ \Rightarrow v = \sqrt {\dfrac{{9 \times {{10}^9} \times {{(2 \times {{10}^{ - 3}})}^2}}}{{10 \times {{10}^{ - 2}} \times 10 \times {{20}^{ - 3}}}}} $
$ \therefore v = 600m{s^{ - 1}}$
That is the speeds of the particle when the separation becomes large, $v = 600m{s^{ - 1}}$.
Note: We use the letter U to denote electric potential energy, which has units of joules. The electrical potential energy will be positive if the two charges are of the same type, that is, either positive or negative. It will be negative if the two charges are of opposite types.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

