
Two electric bulbs, rated at $\left( {25W,220V} \right)$ and $\left( {100W,220V} \right)$ are connected in series across a $220V$ voltage source. If the $25W$ and $100W$ bulbs draw powers ${P_1}$ and ${P_2}$ respectively, then,
A) ${P_1} = 9W,{P_2} = 16W$
B) ${P_1} = 4W,{P_2} = 16W$
C) ${P_1} = 16W,{P_2} = 4W$
D) ${P_1} = 16W,{P_2} = 9W$
Answer
232.8k+ views
Hint: In this question the power of each bulb is given and also the voltage is given for each bulb. To solve the question, we can use this value to find the resistance of each bulb and then the total current used by the bulbs. From the currents we can find the values of power used by each bulb.
Formula used:
$R = \dfrac{{{V^2}}}{P}$
where $R$ is the resistance, $V$ is the voltage reading and $P$ is the power reading.
${R_{series}} = {R_1} + {R_2}$
Where ${R_{series}}$ is the net resistance in series connection, ${R_1}$ is the resistance in 1st substance and
${R_2}$ is the resistance in 2nd substance
$I = \dfrac{V}{R}$
Here $I$ is the total current, $V$ is the potential and $R$ is the net resistance.
$P = {I^2}R$
Where $P$ is the power supplied, $I$ is the total current and $R$ is the resistance.
Complete step by step answer:
To find the power for each bulb we need to find the resistance and the current through each bulb.
For bulb 1, the resistance will be
$ \Rightarrow {R_1} = \dfrac{{{V_1}^2}}{{{P_1}}}$
where ${R_1}$ is the resistance of the bulb 1 , ${V_1}$ is the voltage reading of the bulb 1 and ${P_1}$ is the power reading the bulb 1.
$ \Rightarrow {R_1} = \dfrac{{{{220}^2}}}{{25}} = 1936\Omega $
For bulb 2, the resistance will be
$ \Rightarrow {R_2} = \dfrac{{{V_2}^2}}{{{P_2}}}$
where ${R_2}$ is the resistance of the bulb 2 , ${V_2}$ is the voltage reading of the bulb 2 and ${P_2}$ is the power reading the bulb 2.
$ \Rightarrow {R_2} = \dfrac{{{{220}^2}}}{{100}} = 484\Omega $
As the bulbs are connected in series, the net resistance will be,
$ \Rightarrow {R_{series}} = {R_1} + {R_2}$
Where ${R_{series}}$ is the net resistance in series connection, ${R_1}$ is the resistance of bulb 1 and
${R_2}$ is the resistance in bulb 2.
$ \Rightarrow {R_{series}} = 1936 + 484 = 2420\Omega $
The total current in the series will be
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{R}$
where $I$is the total current, $V$ is the potential and $R$ is the net resistance in series.
$ \Rightarrow I = \dfrac{{220}}{{2420}} = 0.090A$
So the power in each bulb will be,
$P = {I^2}R$
For bulb 1,
$ \Rightarrow {P_1} = {I^2}{R_1}$
$ \Rightarrow {P_1} = {(.090)^2}1936 = 16W$
For bulb 2,
$ \Rightarrow {P_2} = {I^2}{R_2}$
$ \Rightarrow {P_2} = {(.090)^2}484 = 4W$
Hence, the correct option is option (C).
Note: While solving this question we have to be careful about the formulas and when and where they are used. Here the power formula is used differently, one with resistance and voltage and the other with resistance and current. Also the connection of the bulbs are important. To get correct value, the net resistance should be properly checked.
Formula used:
$R = \dfrac{{{V^2}}}{P}$
where $R$ is the resistance, $V$ is the voltage reading and $P$ is the power reading.
${R_{series}} = {R_1} + {R_2}$
Where ${R_{series}}$ is the net resistance in series connection, ${R_1}$ is the resistance in 1st substance and
${R_2}$ is the resistance in 2nd substance
$I = \dfrac{V}{R}$
Here $I$ is the total current, $V$ is the potential and $R$ is the net resistance.
$P = {I^2}R$
Where $P$ is the power supplied, $I$ is the total current and $R$ is the resistance.
Complete step by step answer:
To find the power for each bulb we need to find the resistance and the current through each bulb.
For bulb 1, the resistance will be
$ \Rightarrow {R_1} = \dfrac{{{V_1}^2}}{{{P_1}}}$
where ${R_1}$ is the resistance of the bulb 1 , ${V_1}$ is the voltage reading of the bulb 1 and ${P_1}$ is the power reading the bulb 1.
$ \Rightarrow {R_1} = \dfrac{{{{220}^2}}}{{25}} = 1936\Omega $
For bulb 2, the resistance will be
$ \Rightarrow {R_2} = \dfrac{{{V_2}^2}}{{{P_2}}}$
where ${R_2}$ is the resistance of the bulb 2 , ${V_2}$ is the voltage reading of the bulb 2 and ${P_2}$ is the power reading the bulb 2.
$ \Rightarrow {R_2} = \dfrac{{{{220}^2}}}{{100}} = 484\Omega $
As the bulbs are connected in series, the net resistance will be,
$ \Rightarrow {R_{series}} = {R_1} + {R_2}$
Where ${R_{series}}$ is the net resistance in series connection, ${R_1}$ is the resistance of bulb 1 and
${R_2}$ is the resistance in bulb 2.
$ \Rightarrow {R_{series}} = 1936 + 484 = 2420\Omega $
The total current in the series will be
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{R}$
where $I$is the total current, $V$ is the potential and $R$ is the net resistance in series.
$ \Rightarrow I = \dfrac{{220}}{{2420}} = 0.090A$
So the power in each bulb will be,
$P = {I^2}R$
For bulb 1,
$ \Rightarrow {P_1} = {I^2}{R_1}$
$ \Rightarrow {P_1} = {(.090)^2}1936 = 16W$
For bulb 2,
$ \Rightarrow {P_2} = {I^2}{R_2}$
$ \Rightarrow {P_2} = {(.090)^2}484 = 4W$
Hence, the correct option is option (C).
Note: While solving this question we have to be careful about the formulas and when and where they are used. Here the power formula is used differently, one with resistance and voltage and the other with resistance and current. Also the connection of the bulbs are important. To get correct value, the net resistance should be properly checked.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

