
The probability that an event will fail to happen is $0.05$ . The probability that the event will take place on $4$ consecutive occasions is
A. $0.00000625$
B. $0.18543125$
C. $0.00001875$
D. $0.81450625$
Answer
232.8k+ views
Hint:In this case, when the problem is based on probability, we must know some basic fundamentals of probability such as $P(E)$ is the probability of occurring an event and $P(not\,E)$ is the probability of not occurring an event. Here, we will first find out the probability that an event will happen and then use the formula ${\left\{ {P\left( E \right)} \right\}^n}$ to get the required probability.
Formula used:
The basic formula used for evaluating probability here is:
$Probability{\text{ }}of{\text{ }}getting{\text{ }}an{\text{ }}outcome = \dfrac{{Number{\text{ }}of{\text{ }}getting{\text{ }}favorable{\text{ }}outcomes}}{{Total{\text{ }}Number{\text{ }}of{\text{ }}outcomes}}$
and, $Probability{\text{ }}\left( {of{\text{ }}getting{\text{ }}an{\text{ }}event} \right) = 1 - Probability{\text{ }}\left( {of{\text{ }}not\,getting{\text{ }}an{\text{ }}event} \right)$
i.e., $P(E)\, = 1 - P\left( {\overline E } \right)$
and the formula for calculating the probability that the event will take place in $n$ consecutive occasions is ${\left\{ {P\left( E \right)} \right\}^n}$.
Complete Step by step solution:
It is given that the Probability of event will fail to happen is $0.05$.
Let us consider the probability that event will happen is $P(E)$ and the probability that event will not happen is $P(not\,E)\,or\,P\left( {\overline E } \right)$.
Therefore, $P{\text{ }}\left( {Event{\text{ }}will{\text{ }}fail} \right){\text{ }} = P\left( {\overline E } \right) = 0.05$
Now, according to given formula
$P{\text{ }}\left( {Event{\text{ }}will{\text{ }}happen} \right){\text{ }} = 1 - P\left( {Event{\text{ }}will{\text{ }}fail} \right)$
or, $P(E)\, = 1 - P\left( {\overline E } \right)\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,...\,(1)$
On substituting the value of $P\left( {\overline E } \right)$ in equation $(1)$, we get
$P{\text{ }}\left( {Event{\text{ }}will{\text{ }}happen} \right) = P(E)\, = 1 - P\left( {\overline E } \right)\,$
$P{\text{ }}\left( {Event{\text{ }}will{\text{ }}happen} \right) = 1 - 0.05 = 0.95$
But here we need to find out the probability that the event will take place in $4$ consecutive occasions for that we will use this formula: -
$Probability(that{\text{ }}the{\text{ }}event{\text{ }}will{\text{ }}take{\text{ }}place{\text{ }}in\,'n'\,\;consecutive{\text{ }}occasions) = {\left\{ {P\left( E \right)} \right\}^n}$
Thus, the required probability that the event will take place on $4$ consecutive occasions is ${\left\{ {P\left( {Event{\text{ will happen }}} \right)} \right\}^n} = {\left\{ {P\left( E \right)} \right\}^n}$
On substituting $n = 4$, we get
$Probability(that{\text{ }}the{\text{ }}event{\text{ }}will{\text{ }}take{\text{ }}place{\text{ }}in\,'4'\,\;consecutive{\text{ }}occasions) = {\left( {0.95} \right)^4}$
$ = 0.81450625$
Hence, the correct option is (D) $0.81450625$ .
Note: In this question, the probability at which event will fail is given. To determine the required probability, first we need to evaluate probability that event will happen by using the probability that event will fail and then use the formula ${\left\{ {P\left( E \right)} \right\}^n}$ to determine the probability in $n$ consecutive occasions.
Formula used:
The basic formula used for evaluating probability here is:
$Probability{\text{ }}of{\text{ }}getting{\text{ }}an{\text{ }}outcome = \dfrac{{Number{\text{ }}of{\text{ }}getting{\text{ }}favorable{\text{ }}outcomes}}{{Total{\text{ }}Number{\text{ }}of{\text{ }}outcomes}}$
and, $Probability{\text{ }}\left( {of{\text{ }}getting{\text{ }}an{\text{ }}event} \right) = 1 - Probability{\text{ }}\left( {of{\text{ }}not\,getting{\text{ }}an{\text{ }}event} \right)$
i.e., $P(E)\, = 1 - P\left( {\overline E } \right)$
and the formula for calculating the probability that the event will take place in $n$ consecutive occasions is ${\left\{ {P\left( E \right)} \right\}^n}$.
Complete Step by step solution:
It is given that the Probability of event will fail to happen is $0.05$.
Let us consider the probability that event will happen is $P(E)$ and the probability that event will not happen is $P(not\,E)\,or\,P\left( {\overline E } \right)$.
Therefore, $P{\text{ }}\left( {Event{\text{ }}will{\text{ }}fail} \right){\text{ }} = P\left( {\overline E } \right) = 0.05$
Now, according to given formula
$P{\text{ }}\left( {Event{\text{ }}will{\text{ }}happen} \right){\text{ }} = 1 - P\left( {Event{\text{ }}will{\text{ }}fail} \right)$
or, $P(E)\, = 1 - P\left( {\overline E } \right)\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,...\,(1)$
On substituting the value of $P\left( {\overline E } \right)$ in equation $(1)$, we get
$P{\text{ }}\left( {Event{\text{ }}will{\text{ }}happen} \right) = P(E)\, = 1 - P\left( {\overline E } \right)\,$
$P{\text{ }}\left( {Event{\text{ }}will{\text{ }}happen} \right) = 1 - 0.05 = 0.95$
But here we need to find out the probability that the event will take place in $4$ consecutive occasions for that we will use this formula: -
$Probability(that{\text{ }}the{\text{ }}event{\text{ }}will{\text{ }}take{\text{ }}place{\text{ }}in\,'n'\,\;consecutive{\text{ }}occasions) = {\left\{ {P\left( E \right)} \right\}^n}$
Thus, the required probability that the event will take place on $4$ consecutive occasions is ${\left\{ {P\left( {Event{\text{ will happen }}} \right)} \right\}^n} = {\left\{ {P\left( E \right)} \right\}^n}$
On substituting $n = 4$, we get
$Probability(that{\text{ }}the{\text{ }}event{\text{ }}will{\text{ }}take{\text{ }}place{\text{ }}in\,'4'\,\;consecutive{\text{ }}occasions) = {\left( {0.95} \right)^4}$
$ = 0.81450625$
Hence, the correct option is (D) $0.81450625$ .
Note: In this question, the probability at which event will fail is given. To determine the required probability, first we need to evaluate probability that event will happen by using the probability that event will fail and then use the formula ${\left\{ {P\left( E \right)} \right\}^n}$ to determine the probability in $n$ consecutive occasions.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

NCERT Solutions For Class 11 Maths Chapter 12 Limits and Derivatives (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Maths Chapter 10 Conic Sections (2025-26)

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

