
The diagram above shows a circuit with the key k open. Calculate

(A) The resistance of the circuit when the key k is open.
(B) The current drawn from the cell when the key k is open.
(C) The resistance of the circuit when the key k is closed.
(D) The current drawn from the cell when the key k is closed.
Answer
232.8k+ views
Hint: When the key k is closed, the current passes through the entire circuit and through all three resistors. When the key k is open, the current passes through the $5\Omega $ resistor only.
Formula Used: The formulae used in the solution are given here.
If the resistors are linked in series, the series resistance is articulated as- $R = {R_1} + {R_2} + {R_3} + ...$
If the resistors are linked in parallel, the series resistance is articulated as- $\dfrac{1}{R} = \dfrac{1}{{{R_1}}} + \dfrac{1}{{{R_2}}} + \dfrac{1}{{{R_3}}} + ...$
By Ohm’s Law, we know that, $R = \dfrac{V}{I}$ where $R$ is the resistance, $V$ is the voltage across its ends and $I$ is the current.
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{R}$.
Complete Step by Step Solution: Resistance is the measure of opposition applied by any object to the flow of electric current. A resistor is an electronic constituent that is used in the circuit with the purpose of offering that specific amount of resistance.
If the resistors are linked in series, the series resistance is articulated as- $R = {R_1} + {R_2} + {R_3} + ...$
If the resistors are linked in parallel, the series resistance is articulated as- $\dfrac{1}{R} = \dfrac{1}{{{R_1}}} + \dfrac{1}{{{R_2}}} + \dfrac{1}{{{R_3}}} + ...$
For the circuit given above, the resistors $2\Omega $ and $3\Omega $ are connected in series and both of them are connected to the $5\Omega $ resistor in parallel.
The entire setup is connected to a source of electromagnetic force (emf) $3.3V$and $0.5\Omega $ source resistance.
(i)The resistance of circuit when key K is open:
When the key is open, the only resistance left will be the $5\Omega $ resistance in series with $0.5\Omega $ source resistance, hence net resistance =$R = 5 + 0.5 = 5.5\Omega $
(ii) The current drawn from the cell when the key k is open.
When the key is open, net resistance =$5.5\Omega $.
By Ohm’s Law, we know that, $R = \dfrac{V}{I}$ where $R$ is the resistance, $V$ is the voltage across its ends and $I$ is the current.
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{R}$.
Since $R = 0.5\Omega $ and $V = 3.3V$,
(iii) The resistance of the circuit when the key k is closed.
When the key K is closed, the current passes through the entire circuit, the $5\Omega $ will be in parallel with series combination of $2\Omega $ and $3\Omega $
Thus the resistance $R = \dfrac{{{R_1}{R_2}}}{{{R_1} + {R_2}}} = \dfrac{{5 \times 5}}{{5 + 5}} = 2.5\Omega $
${R_{total}} = 0.5 + 2.5 = 3\Omega $
$\therefore $ The resistance of the circuit when the key k is closed is $3\Omega $.
(iv) The current drawn from the cell when the key k is closed.
When the key is closed, net resistance= $3\Omega $
Current $I = \dfrac{V}{R}$.
$\therefore I = \dfrac{{3.3}}{3} = 1.1A$
Current drawn when key K is closed is $1.1A$.
Note: Resistance is a measure of the opposition to current flow in an electrical circuit. Resistance is measured in ohms, symbolized by the Greek letter omega. Ohms are named after Georg Simon Ohm (1784-1854), a German physicist who studied the relationship between voltage, current and resistance. He is credited for formulating Ohm's Law.
Formula Used: The formulae used in the solution are given here.
If the resistors are linked in series, the series resistance is articulated as- $R = {R_1} + {R_2} + {R_3} + ...$
If the resistors are linked in parallel, the series resistance is articulated as- $\dfrac{1}{R} = \dfrac{1}{{{R_1}}} + \dfrac{1}{{{R_2}}} + \dfrac{1}{{{R_3}}} + ...$
By Ohm’s Law, we know that, $R = \dfrac{V}{I}$ where $R$ is the resistance, $V$ is the voltage across its ends and $I$ is the current.
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{R}$.
Complete Step by Step Solution: Resistance is the measure of opposition applied by any object to the flow of electric current. A resistor is an electronic constituent that is used in the circuit with the purpose of offering that specific amount of resistance.
If the resistors are linked in series, the series resistance is articulated as- $R = {R_1} + {R_2} + {R_3} + ...$
If the resistors are linked in parallel, the series resistance is articulated as- $\dfrac{1}{R} = \dfrac{1}{{{R_1}}} + \dfrac{1}{{{R_2}}} + \dfrac{1}{{{R_3}}} + ...$
For the circuit given above, the resistors $2\Omega $ and $3\Omega $ are connected in series and both of them are connected to the $5\Omega $ resistor in parallel.
The entire setup is connected to a source of electromagnetic force (emf) $3.3V$and $0.5\Omega $ source resistance.
(i)The resistance of circuit when key K is open:
When the key is open, the only resistance left will be the $5\Omega $ resistance in series with $0.5\Omega $ source resistance, hence net resistance =$R = 5 + 0.5 = 5.5\Omega $
(ii) The current drawn from the cell when the key k is open.
When the key is open, net resistance =$5.5\Omega $.
By Ohm’s Law, we know that, $R = \dfrac{V}{I}$ where $R$ is the resistance, $V$ is the voltage across its ends and $I$ is the current.
$ \Rightarrow I = \dfrac{V}{R}$.
Since $R = 0.5\Omega $ and $V = 3.3V$,
(iii) The resistance of the circuit when the key k is closed.
When the key K is closed, the current passes through the entire circuit, the $5\Omega $ will be in parallel with series combination of $2\Omega $ and $3\Omega $
Thus the resistance $R = \dfrac{{{R_1}{R_2}}}{{{R_1} + {R_2}}} = \dfrac{{5 \times 5}}{{5 + 5}} = 2.5\Omega $
${R_{total}} = 0.5 + 2.5 = 3\Omega $
$\therefore $ The resistance of the circuit when the key k is closed is $3\Omega $.
(iv) The current drawn from the cell when the key k is closed.
When the key is closed, net resistance= $3\Omega $
Current $I = \dfrac{V}{R}$.
$\therefore I = \dfrac{{3.3}}{3} = 1.1A$
Current drawn when key K is closed is $1.1A$.
Note: Resistance is a measure of the opposition to current flow in an electrical circuit. Resistance is measured in ohms, symbolized by the Greek letter omega. Ohms are named after Georg Simon Ohm (1784-1854), a German physicist who studied the relationship between voltage, current and resistance. He is credited for formulating Ohm's Law.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

