
What is the net force on the square coil:
A) $25 \times 10^{-7} N$ moving towards the wire
B) $25 \times 10^{-7}N$ moving away from the wire
C) $35 \times 10^{-7} N$ moving towards the wire
D) $35 \times 10^{-7}N$ moving away from the wire
Answer
233.1k+ views
Hint: When an electric current passes through a wire, it creates a magnetic field. This magnetic field exerts a magnetic force on a current-carrying wire in a direction given by the right-hand rule. Also, the direction of the magnetic field depends upon the direction of the current. And the magnitude of the force depends on the current in the conductor, the strength of the magnetic field, and the length of the conductor in the magnetic field.
Complete step by step solution:
From the above figure, it is clear that force on side BC and force on side AD are equal but opposite in direction. Hence their net force will be zero.
Now let us calculate the force on side AB.
We know that the force on a wire is given by the formula, F $ = $ B I L where
B $ = $ magnetic field in Tesla
I $ = $ Current in Ampere
L $ = $ Length in meter
$\therefore $ Force on side AB, $F_{AB} = B I L$
We also know that the magnetic field is given by the formula, $B$ = $\dfrac{μ_0 I}{2 \pi r}$
Where $μ_0$ $ = $ Permeability of free space $(4 \pi \times 10^{-7} T. m / A)$
$r$ = distance in meters
Thus, substituting the values of B, I, and L for force on side AB, we get,
$F_{AB}$ = $\dfrac{{4 \times \pi \times {{10}^{ - 7}} \times 2 \times 0.15}}{{2 \times \pi \times 0.02}}$ $(I = 2 A, L = 15 cm = 0.15 m$ and $r = 2 cm = 0.02 m)$
$ \Rightarrow $ $F_{AB} = 30 \times 10^{-7} N$
$\therefore $ $FAB = 3 \times 10^{-6}N$
Similarly force on side CD, $F_{CD}$ $ = $ B I L
So, substituting the values of B, I, and L for force on side CD, we get,
$F_{CD}$ $ = $ \[\dfrac{{4 \times \pi \times {{10}^{ - 7}} \times 2 \times 0.15}}{{2 \times \pi \times 0.12}}\]
$ \Rightarrow $ $F_{CD} = 5 \times 10^{-7} N$
$\therefore $ $F_{CD} = 0.5 \times 10^{-6} N$
$\therefore $Net force, $F_{net}$ = $F_{AB} - F_{CD}$
$ \Rightarrow $ $F_{net}$ = $3 \times 10^{-6}N - 0.5 \times 10^{-6} N$
$ \Rightarrow $ $F_{net}$ = $ 2.5 \times 10^{-6}N$
$\therefore $ $F_{net}$ = $25 \times 10^{-7}N$ moving towards the wire
$\therefore $Net force, $F_{net}$ = $25 \times 10^{-7}N$ moving towards the wire
Hence the correct option for the problem is A.
Note: 1) $μ_0$, Permeability of free space is constant and its value is 4$\pi $ $ \times 10^{-7} T. m / A.$
2) Direction of force is reversed when the direction of current through the conductor is reversed.
3) If the direction of the magnetic field is reversed, the direction of force gets reversed.
Complete step by step solution:
From the above figure, it is clear that force on side BC and force on side AD are equal but opposite in direction. Hence their net force will be zero.
Now let us calculate the force on side AB.
We know that the force on a wire is given by the formula, F $ = $ B I L where
B $ = $ magnetic field in Tesla
I $ = $ Current in Ampere
L $ = $ Length in meter
$\therefore $ Force on side AB, $F_{AB} = B I L$
We also know that the magnetic field is given by the formula, $B$ = $\dfrac{μ_0 I}{2 \pi r}$
Where $μ_0$ $ = $ Permeability of free space $(4 \pi \times 10^{-7} T. m / A)$
$r$ = distance in meters
Thus, substituting the values of B, I, and L for force on side AB, we get,
$F_{AB}$ = $\dfrac{{4 \times \pi \times {{10}^{ - 7}} \times 2 \times 0.15}}{{2 \times \pi \times 0.02}}$ $(I = 2 A, L = 15 cm = 0.15 m$ and $r = 2 cm = 0.02 m)$
$ \Rightarrow $ $F_{AB} = 30 \times 10^{-7} N$
$\therefore $ $FAB = 3 \times 10^{-6}N$
Similarly force on side CD, $F_{CD}$ $ = $ B I L
So, substituting the values of B, I, and L for force on side CD, we get,
$F_{CD}$ $ = $ \[\dfrac{{4 \times \pi \times {{10}^{ - 7}} \times 2 \times 0.15}}{{2 \times \pi \times 0.12}}\]
$ \Rightarrow $ $F_{CD} = 5 \times 10^{-7} N$
$\therefore $ $F_{CD} = 0.5 \times 10^{-6} N$
$\therefore $Net force, $F_{net}$ = $F_{AB} - F_{CD}$
$ \Rightarrow $ $F_{net}$ = $3 \times 10^{-6}N - 0.5 \times 10^{-6} N$
$ \Rightarrow $ $F_{net}$ = $ 2.5 \times 10^{-6}N$
$\therefore $ $F_{net}$ = $25 \times 10^{-7}N$ moving towards the wire
$\therefore $Net force, $F_{net}$ = $25 \times 10^{-7}N$ moving towards the wire
Hence the correct option for the problem is A.
Note: 1) $μ_0$, Permeability of free space is constant and its value is 4$\pi $ $ \times 10^{-7} T. m / A.$
2) Direction of force is reversed when the direction of current through the conductor is reversed.
3) If the direction of the magnetic field is reversed, the direction of force gets reversed.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 (January 25th Shift 1) Maths Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 24th Shift 1) Maths Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (February 1st Shift 1) Maths Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (February 1st Shift 2) Maths Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Morning Shift) Chemistry Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2022 (January 31st Shift 2) Chemistry Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

