
In a certain particle accelerator, electrons emerge in pulses at the rate of 250 pulses per second. Each pulse is of duration of 200 ns and the electrons in the pulse constitute a current of 250 mA. The number of electrons delivered by the accelerator per pulse is
A) $8.00 \times {10^{10}}$
B) $5.00 \times {10^{10}}$
C) $3.13 \times {10^{10}}$
D) $9.60 \times {10^{10}}$
Answer
232.8k+ views
Hint:This question is from electricity. The problem is solved by the Electric Current concept. Apply the Electric Current equation to find the number of electrons delivered by the accelerator per pulse.
Formula used:
i) $I = \dfrac{q}{t}$
Where,
I = Current
q = Charge
t = time
ii) $n = \dfrac{q}{e}$
Where,
n = Number of electrons
q = Charge
e = Charge of an electron
Complete answer:
$I = \dfrac{q}{t}$
I = 25 mA = 0.25 A
t = 200 ns = $2 \times {10^{ - 7}}s$
The charge in a pulse will be,
$q = It$
$q = 0.25 \times 2 \times {10^{ - 7}} = 5 \times {10^{ - 8}}C$
The number of electrons delivered by the accelerator per pulse is given below.
$n = \dfrac{q}{e}$
$n = \dfrac{{5 \times {{10}^8}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}} = 3.13 \times {10^{11}}$
Hence, the correct option is Option C) $3.13 \times {10^{10}}$.
Additional Information:
The electric current is a flow of charged particles (electrons) through wires and other components.
Electric current is the rate of flow of charge.
Electric current flows from the negative terminal of the cell to the positive terminal.
The conventional direction of electric current is taken as opposite to the direction of the flow of charge (electrons).
Note: The S.I unit of charge is coulomb and the S.I unit of electric current is ampere (coulomb per second).
Formula used:
i) $I = \dfrac{q}{t}$
Where,
I = Current
q = Charge
t = time
ii) $n = \dfrac{q}{e}$
Where,
n = Number of electrons
q = Charge
e = Charge of an electron
Complete answer:
$I = \dfrac{q}{t}$
I = 25 mA = 0.25 A
t = 200 ns = $2 \times {10^{ - 7}}s$
The charge in a pulse will be,
$q = It$
$q = 0.25 \times 2 \times {10^{ - 7}} = 5 \times {10^{ - 8}}C$
The number of electrons delivered by the accelerator per pulse is given below.
$n = \dfrac{q}{e}$
$n = \dfrac{{5 \times {{10}^8}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}} = 3.13 \times {10^{11}}$
Hence, the correct option is Option C) $3.13 \times {10^{10}}$.
Additional Information:
The electric current is a flow of charged particles (electrons) through wires and other components.
Electric current is the rate of flow of charge.
Electric current flows from the negative terminal of the cell to the positive terminal.
The conventional direction of electric current is taken as opposite to the direction of the flow of charge (electrons).
Note: The S.I unit of charge is coulomb and the S.I unit of electric current is ampere (coulomb per second).
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

