
If two events from a random experiment are $A$ and $B$,
$P(A)=0.25$, $P(B)=0.5$and $P(A\cap B)=0.15$, then $P(A\cap \overline{B})=?$
A. $0.1$
B. $0.35$
C. $0.15$
D. $0.6$
Answer
232.8k+ views
Hint: In this question, we are to find the probability of $A$ and $\overline{B}$. The addition theorem of probability is used to find the required probability. All the given values are substituted in the addition theorem of probability to find the required probability
Formula used: The probability is calculated by,
$P(E)=\dfrac{n(E)}{n(S)}$
If there are two events in a sample space, then the addition theorem on probability is given by
$P(A+B)=P(A)+P(B)-P(A\cap B)$
And
$P(A\cap \overline{B})=P(A)-P(A\cap B)$
When two events happen independently, the occurrence of one is not impacted by the occurrence of the other.
For the events $A$ and $B$, $P(A\cap B)=P(A)\cdot P(B)$ if they are independent and $P(A\cap B)=\Phi $ if they are mutually exclusive.
Complete step by step solution: As a result, incidents $A$ and $B$ are two from a random experiment,
$P(A)=0.25$
\[P(B)=0.5\]
\[P(A\cap B)=0.15\]
Then, the required probability is
$\begin{align}
& P(A\cap \overline{B})=P(A)-P(A\cap B) \\
& \text{ }=0.25-0.15 \\
& \text{ }=0.1 \\
\end{align}$
Thus, Option (A) is correct.
Note: In this question, the addition theorem on probability is applied for finding the required probability. By substituting the appropriate values, the required probability is calculated. Here we may go wrong with the complimented probability. The actual probability must be calculated.
Formula used: The probability is calculated by,
$P(E)=\dfrac{n(E)}{n(S)}$
If there are two events in a sample space, then the addition theorem on probability is given by
$P(A+B)=P(A)+P(B)-P(A\cap B)$
And
$P(A\cap \overline{B})=P(A)-P(A\cap B)$
When two events happen independently, the occurrence of one is not impacted by the occurrence of the other.
For the events $A$ and $B$, $P(A\cap B)=P(A)\cdot P(B)$ if they are independent and $P(A\cap B)=\Phi $ if they are mutually exclusive.
Complete step by step solution: As a result, incidents $A$ and $B$ are two from a random experiment,
$P(A)=0.25$
\[P(B)=0.5\]
\[P(A\cap B)=0.15\]
Then, the required probability is
$\begin{align}
& P(A\cap \overline{B})=P(A)-P(A\cap B) \\
& \text{ }=0.25-0.15 \\
& \text{ }=0.1 \\
\end{align}$
Thus, Option (A) is correct.
Note: In this question, the addition theorem on probability is applied for finding the required probability. By substituting the appropriate values, the required probability is calculated. Here we may go wrong with the complimented probability. The actual probability must be calculated.
Recently Updated Pages
Geometry of Complex Numbers Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

