
An electric motor runs on DC source of emf $200V$ and draws a current of $10A$. If the efficiency be $40$ percent then the resistance of armature is
(A) $2\Omega $
(B) $8\Omega $
(C) $12\Omega $
(D) $16\Omega $
Answer
233.1k+ views
Hint: In order to solve this question, we will first find the input power and output power of the electric motor and then we will find the power loss of the motor and then we will solve for the resistance of the armature.
Formula used:
If P is the power, I is the current and R is the resistance then Power is given by $P = {I^2}R$
Also, $P = VI$ where V is the voltage.
Complete answer:
We have given that, electric motor runs with emf of $200V$ and current $I = 10A$ then, its input power is given by
$
P = VI \\
P = 200 \times 10 \\
P = 2000W \to (i) \\
$
Now, efficiency of the motor is $40$ percent which means its output power will be $40$ percent of the input power so, output power P’ is given by
$
P' = 40 \times \dfrac{{2000}}{{100}} \\
P' = 800W \to (ii) \\
$
Now, there is a power loss in heating the armature and this loss in power is given by
$P - P'$ on putting the values from equation (i) and (ii) we get,
$
= 2000 - 800 \\
= 1200W \\
$
So, Loss in power say P’’ is $P'' = 1200W$ and the current through the armature is $I = 10A$ and let its Resistance be R then using formula $P = {I^2}R$ we get,
$
1200 = 100R \\
R = 12\Omega \\
$
So, the resistance of the armature is $12\Omega $
Hence, the correct option is (C) $12\Omega $
Note: It should be remembered that, generally in electric motors many coils of wire are mounted to some ferromagnetic material and this part is termed as armature of the motor and its main function is to rotate the shaft to which its attached when electric current passed through these coils.
Formula used:
If P is the power, I is the current and R is the resistance then Power is given by $P = {I^2}R$
Also, $P = VI$ where V is the voltage.
Complete answer:
We have given that, electric motor runs with emf of $200V$ and current $I = 10A$ then, its input power is given by
$
P = VI \\
P = 200 \times 10 \\
P = 2000W \to (i) \\
$
Now, efficiency of the motor is $40$ percent which means its output power will be $40$ percent of the input power so, output power P’ is given by
$
P' = 40 \times \dfrac{{2000}}{{100}} \\
P' = 800W \to (ii) \\
$
Now, there is a power loss in heating the armature and this loss in power is given by
$P - P'$ on putting the values from equation (i) and (ii) we get,
$
= 2000 - 800 \\
= 1200W \\
$
So, Loss in power say P’’ is $P'' = 1200W$ and the current through the armature is $I = 10A$ and let its Resistance be R then using formula $P = {I^2}R$ we get,
$
1200 = 100R \\
R = 12\Omega \\
$
So, the resistance of the armature is $12\Omega $
Hence, the correct option is (C) $12\Omega $
Note: It should be remembered that, generally in electric motors many coils of wire are mounted to some ferromagnetic material and this part is termed as armature of the motor and its main function is to rotate the shaft to which its attached when electric current passed through these coils.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

