
A particular 12 V car battery can send a total charge of 84 A-h (ampere-hours) through a circuit, from one terminal to the other.
(A) How many coulombs of charge does this represent?
(B) If this entire charge undergoes a change in electric potential of 12 V, how much energy is involved?
Answer
232.8k+ views
Hint: Even though the unit of charge in SI unit is coulomb, the charge produced by a battery is commercially measured in terms of the charge delivered by the battery in an hour and this quantity is known as ampere-hour (or Ah).
Complete step by step answer:
The charge is a characteristic property of a particle that causes it to exert force on another charge in its vicinity. The charge is a scalar quantity with two types namely, positive and negative charges. The SI unit of charge is coulomb (C).
Current is defined as the charge flowing through an area of cross-section per unit time. The current is measured by the SI unit ampere. If one coulomb of charge passes through an area of cross-section in one second, the current is said to be one ampere.
$1A = \dfrac{{1C}}{{1\sec }}$
(A) How many coulombs of charge does this represent?
Now, the charge can also be represented by the product of current in ampere and time in seconds. This gives us another commercial unit for measuring charge produced by a battery, known as A-h or ampere-hour.
If one ampere of current is supplied from the battery in one hour, the amount of charge discharged is said to be equal to one ampere-hour or 1 A-h.
To convert one A-h to coulomb, the A-h has to be converted to a product of ampere and second, which is equal to one coulomb. So,
$\Rightarrow 1Ah = 1A \times 3600\sec = 3600A - \sec = 3600C$
Therefore, if the battery produces the charge 84 Ah, the charge produced in coulombs is given by –
$\Rightarrow 84Ah = 84 \times 3600C = 302400C$
Thus, the battery produces a charge of 302400 C or $0 \cdot 30 \times {10^6}C$
(B) If this entire charge undergoes a change in electric potential of 12 V, how much energy is involved?
The power dissipated in an electric circuit is given by the product of voltage and current in the circuit.
$\Rightarrow P = VI$
Since, power is the rate of work done per unit time, the energy dissipated is –
$\Rightarrow E = Pt = VIt$
Given, voltage of the battery, $V = 12V$ and the product of the current and time is equal to charge.
$\Rightarrow E = 12 \times It$
$ \Rightarrow E = 12 \times C$
Given that the charge is equal to 302400 C, the energy involved is given by –
$\Rightarrow E = 12 \times 302400 = 3628800J = 3.63MJ$
The energy dissipated is equal to 3.63 MJ.
Note: Even though it may seem by logic that the unit of charge, coulomb is a basic unit and ampere is derived from the unit of charge, in actual, ampere is one of the 7 basic units prescribed by the International System of Units and the unit coulomb is derived from the units of current and time, ampere and second respectively.
Complete step by step answer:
The charge is a characteristic property of a particle that causes it to exert force on another charge in its vicinity. The charge is a scalar quantity with two types namely, positive and negative charges. The SI unit of charge is coulomb (C).
Current is defined as the charge flowing through an area of cross-section per unit time. The current is measured by the SI unit ampere. If one coulomb of charge passes through an area of cross-section in one second, the current is said to be one ampere.
$1A = \dfrac{{1C}}{{1\sec }}$
(A) How many coulombs of charge does this represent?
Now, the charge can also be represented by the product of current in ampere and time in seconds. This gives us another commercial unit for measuring charge produced by a battery, known as A-h or ampere-hour.
If one ampere of current is supplied from the battery in one hour, the amount of charge discharged is said to be equal to one ampere-hour or 1 A-h.
To convert one A-h to coulomb, the A-h has to be converted to a product of ampere and second, which is equal to one coulomb. So,
$\Rightarrow 1Ah = 1A \times 3600\sec = 3600A - \sec = 3600C$
Therefore, if the battery produces the charge 84 Ah, the charge produced in coulombs is given by –
$\Rightarrow 84Ah = 84 \times 3600C = 302400C$
Thus, the battery produces a charge of 302400 C or $0 \cdot 30 \times {10^6}C$
(B) If this entire charge undergoes a change in electric potential of 12 V, how much energy is involved?
The power dissipated in an electric circuit is given by the product of voltage and current in the circuit.
$\Rightarrow P = VI$
Since, power is the rate of work done per unit time, the energy dissipated is –
$\Rightarrow E = Pt = VIt$
Given, voltage of the battery, $V = 12V$ and the product of the current and time is equal to charge.
$\Rightarrow E = 12 \times It$
$ \Rightarrow E = 12 \times C$
Given that the charge is equal to 302400 C, the energy involved is given by –
$\Rightarrow E = 12 \times 302400 = 3628800J = 3.63MJ$
The energy dissipated is equal to 3.63 MJ.
Note: Even though it may seem by logic that the unit of charge, coulomb is a basic unit and ampere is derived from the unit of charge, in actual, ampere is one of the 7 basic units prescribed by the International System of Units and the unit coulomb is derived from the units of current and time, ampere and second respectively.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Why does capacitor block DC and allow AC class 12 physics JEE_Main

Understanding How a Current Loop Acts as a Magnetic Dipole

Step-by-Step Guide to Young’s Double Slit Experiment Derivation

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Electric field due to uniformly charged sphere class 12 physics JEE_Main

