
A parallel plate capacitor, at a capacity of \[100\mu F\], is charged by a battery at $50{\text{V}}$. The battery remains connected and if the plates of the capacitors are separated so that the distance between them is reduced to half of the original distance, the additional energy given by the battery to the capacitor in ${\text{J}}$ is:
(A) $125 \times {10^{ - 3}}$
(B) $12.5 \times {10^{ - 3}}$
(C) $1.25 \times {10^{ - 3}}$
(D) $0.125 \times {10^{ - 3}}$
Answer
232.8k+ views
Hint: To solve this question, we need to use the formula for finding the initial energy stored in the capacitor. Then using the formula for the capacitance in terms of its geometrical parameters, we can find out the value of the final capacitance. Finally, using the same formula of the energy of a capacitor, we can find out the final energy, from which the value of the initial energy has to be subtracted to get the final answer.
Formula used: The formulae used for solving this question are given by
1. $E = \dfrac{1}{2}C{V^2}$, here $E$ is the energy stored in a capacitor of capacitance $C$ across which a voltage of $V$ is applied.
2. $C = \dfrac{{{\varepsilon _0}A}}{d}$, here $C$ is the capacitance of a parallel plate capacitor having the area of the plates as $A$ and the separation between the plates as $d$.
Complete step by step solution:
We know that the energy stored within a capacitor is given by
$E = \dfrac{1}{2}C{V^2}$ ……………….(1)
According to the question, the capacity of the capacitor is \[C = 100\mu F = 100 \times {10^{ - 6}}F\], and the voltage of the battery is $V = 50{\text{V}}$. Substituting these above we get
$E = \dfrac{1}{2} \times 100 \times {10^{ - 6}} \times {50^2}$
$ \Rightarrow E = 0.125{\text{J}}$ ……………..(2)
Now, according to the question, the distance between the plates of the capacitor is reduced to half. We know that the value of the capacitance is dependent upon this distance by
$C = \dfrac{{{\varepsilon _0}A}}{d}$
As can be seen from the above relation, the capacitance is inversely proportional to the distance between the plates. So when the distance is reduced to half, the capacitance becomes twice.
From (1) the energy is proportional to the capacitance. So when the capacitance becomes twice, the energy also becomes twice. So the final energy becomes
$E' = 2E$
From (2)
$E' = 2 \times 0.125{\text{J}}$
$ \Rightarrow E' = 0.25{\text{J}}$ ……………...(3)
So the additional energy given by the battery to the capacitor is
$\Delta E = E' - E$
From (2) and (3) we have
$\Delta E = 0.25 - 0.125$
$ \Rightarrow \Delta E = 0.125{\text{J}}$
This can also be written as
$\Delta E = 125 \times {10^{ - 3}}{\text{J}}$
Thus, the additional energy given by the battery to the capacitor is equal to $125 \times {10^{ - 3}}{\text{J}}$.
Hence, the correct answer is option A.
Note: After getting the value of the additional energy as $0.125{\text{J}}$, we should not tick the option D as your correct answer. We should beware of the factor of ${10^{ - 3}}$ which is there in each of the options. So we have to write the value of the energy as a multiple of this factor.
Formula used: The formulae used for solving this question are given by
1. $E = \dfrac{1}{2}C{V^2}$, here $E$ is the energy stored in a capacitor of capacitance $C$ across which a voltage of $V$ is applied.
2. $C = \dfrac{{{\varepsilon _0}A}}{d}$, here $C$ is the capacitance of a parallel plate capacitor having the area of the plates as $A$ and the separation between the plates as $d$.
Complete step by step solution:
We know that the energy stored within a capacitor is given by
$E = \dfrac{1}{2}C{V^2}$ ……………….(1)
According to the question, the capacity of the capacitor is \[C = 100\mu F = 100 \times {10^{ - 6}}F\], and the voltage of the battery is $V = 50{\text{V}}$. Substituting these above we get
$E = \dfrac{1}{2} \times 100 \times {10^{ - 6}} \times {50^2}$
$ \Rightarrow E = 0.125{\text{J}}$ ……………..(2)
Now, according to the question, the distance between the plates of the capacitor is reduced to half. We know that the value of the capacitance is dependent upon this distance by
$C = \dfrac{{{\varepsilon _0}A}}{d}$
As can be seen from the above relation, the capacitance is inversely proportional to the distance between the plates. So when the distance is reduced to half, the capacitance becomes twice.
From (1) the energy is proportional to the capacitance. So when the capacitance becomes twice, the energy also becomes twice. So the final energy becomes
$E' = 2E$
From (2)
$E' = 2 \times 0.125{\text{J}}$
$ \Rightarrow E' = 0.25{\text{J}}$ ……………...(3)
So the additional energy given by the battery to the capacitor is
$\Delta E = E' - E$
From (2) and (3) we have
$\Delta E = 0.25 - 0.125$
$ \Rightarrow \Delta E = 0.125{\text{J}}$
This can also be written as
$\Delta E = 125 \times {10^{ - 3}}{\text{J}}$
Thus, the additional energy given by the battery to the capacitor is equal to $125 \times {10^{ - 3}}{\text{J}}$.
Hence, the correct answer is option A.
Note: After getting the value of the additional energy as $0.125{\text{J}}$, we should not tick the option D as your correct answer. We should beware of the factor of ${10^{ - 3}}$ which is there in each of the options. So we have to write the value of the energy as a multiple of this factor.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

