
A moving coil galvanometer has been fitted with a rectangular coil having $50\;$ turns and dimensions$5\;cm \times 3\;cm$. The radial magnetic field in which the coil is suspended is of $0.05\;Wb/{m^2}$. The torsional constant of the spring is $1.5 \times {10^{ - 9}}\;Nm/{\text{degree}}$. Obtain the current required to be passed through the galvanometer so as to produce a deflection of ${30^0}$.
Answer
232.8k+ views
Hint: A moving coil galvanometer is a device that is used to detect or measure very small amounts of the current of the order ${10^{ - 8}}\;A$. It works on the principle that when current flows through a rectangular coil kept in a magnetic field, it is deflected. The angle of deflection is proportional to the current through the coil.
Formula used:
$I = \dfrac{C}{{NAB}}\theta $
where $I$ stands for the current through the galvanometer, $C$ stands for a torsional couple of the spring, $N$ stands for the number of turns of the coil, $A$ is the area of the coil, $B$ stands for the magnetic induction, and $\theta $ stands for the angle of deflection.
Complete step by step solution:
The number of turns, $N = 50$
The magnetic field, $B = 0.05\;Wb/{m^2}$
The torsional constant of the spring, $C = 1.5 \times {10^{ - 9}}\;Nm/{\text{degree}}$.
The length of the coil, $l = 5\;cm$
The breadth of the coil, $b = 3\;cm$
The area of the coil will be, $A = l \times b = \left( {5 \times {{10}^{ - 2}}} \right) \times \left( {3 \times {{10}^{ - 2}}} \right) = 1.5 \times {10^{ - 3}}\;{m^2}$
The angle of deflection, $\theta = {30^0}$
The current through the coil can be obtained by the formula, $I = \dfrac{C}{{NAB}}\theta $
Substituting all the values in the above equation, we get
$I = \dfrac{{1.5 \times {{10}^{ - 9}}}}{{50 \times 0.05 \times 1.5 \times {{10}^{ - 3}}}} \times 30 = 1.2 \times {10^{ - 5}}\;A$
The answer is: $1.2 \times {10^{ - 5}}\;A$
Additional information:
A sensitive galvanometer will give a large deflection for a small current. Current sensitivity can be defined as the deflection produced in the galvanometer for unit current. Voltage sensitivity can be defined as the deflection produced in the galvanometer for unit voltage.
Note:
The current through the galvanometer is directly proportional to the deflection of the galvanometer. To increase the current sensitivity, $N,\;A$ and $B$ should be large and $C$ should be small. To increase the voltage sensitivity $N,\;A$ and $B$ should be large and $C$ and $G$ should be small. Here $G$ is the galvanometer resistance.
Formula used:
$I = \dfrac{C}{{NAB}}\theta $
where $I$ stands for the current through the galvanometer, $C$ stands for a torsional couple of the spring, $N$ stands for the number of turns of the coil, $A$ is the area of the coil, $B$ stands for the magnetic induction, and $\theta $ stands for the angle of deflection.
Complete step by step solution:
The number of turns, $N = 50$
The magnetic field, $B = 0.05\;Wb/{m^2}$
The torsional constant of the spring, $C = 1.5 \times {10^{ - 9}}\;Nm/{\text{degree}}$.
The length of the coil, $l = 5\;cm$
The breadth of the coil, $b = 3\;cm$
The area of the coil will be, $A = l \times b = \left( {5 \times {{10}^{ - 2}}} \right) \times \left( {3 \times {{10}^{ - 2}}} \right) = 1.5 \times {10^{ - 3}}\;{m^2}$
The angle of deflection, $\theta = {30^0}$
The current through the coil can be obtained by the formula, $I = \dfrac{C}{{NAB}}\theta $
Substituting all the values in the above equation, we get
$I = \dfrac{{1.5 \times {{10}^{ - 9}}}}{{50 \times 0.05 \times 1.5 \times {{10}^{ - 3}}}} \times 30 = 1.2 \times {10^{ - 5}}\;A$
The answer is: $1.2 \times {10^{ - 5}}\;A$
Additional information:
A sensitive galvanometer will give a large deflection for a small current. Current sensitivity can be defined as the deflection produced in the galvanometer for unit current. Voltage sensitivity can be defined as the deflection produced in the galvanometer for unit voltage.
Note:
The current through the galvanometer is directly proportional to the deflection of the galvanometer. To increase the current sensitivity, $N,\;A$ and $B$ should be large and $C$ should be small. To increase the voltage sensitivity $N,\;A$ and $B$ should be large and $C$ and $G$ should be small. Here $G$ is the galvanometer resistance.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

