
The work function of cesium metal is $2.14\,eV$ . When light of frequency $6 \times {10^{14}}\,Hz$ is incident on the metal surface, photoemission of electrons occurs. find the (i) energy of incident photons (ii) maximum kinetic energy of photoelectrons.
Answer
232.8k+ views
Hint: To find the energy of the incident photons, simple use the formula $E = h\upsilon $ since the frequency of the incident light rays is given in the question. To find the maximum kinetic energy of photoelectrons, find the difference between the energy of incident light rays and the work function of the given cesium metal.
Complete step by step answer:
We will approach the solution exactly as explained in the hint section of the solution to the asked question. First, we will find the energy of the incident photons and then, to find the maximum kinetic energy of photoelectrons, all we need to do is to find the difference of the energy of the incident light rays or photons and the work function of the metal surface.
First, let’s find out the energy of the incident photons or light rays:
The frequency of the incident light rays is given us to be:
$\upsilon = 6 \times {10^{14}}\,Hz$
To find the energy of the incident photons, we can apply the formula of energy of light rays:
$E = h\upsilon $
Where, $E$ is the energy of the photons
$h$ is the Planck’s constant with a value of $6.626 \times {10^{ - 34}}\,Js$
$\upsilon $ is the frequency of the photons
In the question, the frequency of the photons is given to be $\upsilon = 6 \times {10^{14}}\,Hz$
Substituting the value of frequency and Planck’s constant, we get:
$\implies$ $E = 6.626 \times {10^{ - 34}}\, \times 6 \times {10^{14}}\,J$
Upon solving, we get:
$\implies$ $E = 39.78 \times {10^{ - 20}}\,J$
But we need the energy to be in electron-volts and not in joules, so:
$
E = \dfrac{{39.78 \times {{10}^{ - 20}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}eV \\
\implies E \approx 2.5\,eV \\
$
Hence, the energy of the incident photons is $E = 2.5\,eV$
Now, to find the maximum kinetic energy of the photoelectrons, we can easily do:
$K{E_{\max }} = E - {\phi _o}$
Where, $K{E_{\max }}$ is the maximum kinetic energy of the photoelectrons
${\phi _o}$ is the work function of the given metal
And, $E$ is the energy of the incident light rays or photons
The question has already given us the value of work function of cesium metal plate as: ${\phi _o} = 2.1\,eV$
We have already found out the value of the energy of incident light rays or photons as: $E = 2.5\,eV$
Substituting both, we get:
$
\implies K{E_{\max }} = 2.5 - 2.1\,eV \\
\implies K{E_{\max }} = 0.4\,eV \\
$
Note: The electrons acquire kinetic energy if the incident photon energy is greater than the work function of the metal, else if the incident energy is just equal to the work function of metal, electrons come out with zero speed or negligible energy.
Complete step by step answer:
We will approach the solution exactly as explained in the hint section of the solution to the asked question. First, we will find the energy of the incident photons and then, to find the maximum kinetic energy of photoelectrons, all we need to do is to find the difference of the energy of the incident light rays or photons and the work function of the metal surface.
First, let’s find out the energy of the incident photons or light rays:
The frequency of the incident light rays is given us to be:
$\upsilon = 6 \times {10^{14}}\,Hz$
To find the energy of the incident photons, we can apply the formula of energy of light rays:
$E = h\upsilon $
Where, $E$ is the energy of the photons
$h$ is the Planck’s constant with a value of $6.626 \times {10^{ - 34}}\,Js$
$\upsilon $ is the frequency of the photons
In the question, the frequency of the photons is given to be $\upsilon = 6 \times {10^{14}}\,Hz$
Substituting the value of frequency and Planck’s constant, we get:
$\implies$ $E = 6.626 \times {10^{ - 34}}\, \times 6 \times {10^{14}}\,J$
Upon solving, we get:
$\implies$ $E = 39.78 \times {10^{ - 20}}\,J$
But we need the energy to be in electron-volts and not in joules, so:
$
E = \dfrac{{39.78 \times {{10}^{ - 20}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}eV \\
\implies E \approx 2.5\,eV \\
$
Hence, the energy of the incident photons is $E = 2.5\,eV$
Now, to find the maximum kinetic energy of the photoelectrons, we can easily do:
$K{E_{\max }} = E - {\phi _o}$
Where, $K{E_{\max }}$ is the maximum kinetic energy of the photoelectrons
${\phi _o}$ is the work function of the given metal
And, $E$ is the energy of the incident light rays or photons
The question has already given us the value of work function of cesium metal plate as: ${\phi _o} = 2.1\,eV$
We have already found out the value of the energy of incident light rays or photons as: $E = 2.5\,eV$
Substituting both, we get:
$
\implies K{E_{\max }} = 2.5 - 2.1\,eV \\
\implies K{E_{\max }} = 0.4\,eV \\
$
Note: The electrons acquire kinetic energy if the incident photon energy is greater than the work function of the metal, else if the incident energy is just equal to the work function of metal, electrons come out with zero speed or negligible energy.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

