
The maximum range of a bullet fired from a toy pistol mounted on a car at rest \[{R_0} = 40m\]. What will be the acute angle of inclination of the pistol for maximum range when the car is moving in the direction of firing with uniform velocity \[v = \dfrac{{20m}}{s}\] on a horizontal surface? (\[g = \dfrac{{10m}}{{{s^2}}}\])
(A) \[30^\circ \]
(B) \[60^\circ \]
(C) \[75^\circ \]
(D) \[45^\circ \]
Answer
232.8k+ views
Hint: Solve this question from two frames of references. Firstly, from the car as frame of reference calculate the velocity of the projectile (gun) and then from ground as a frame of reference, calculate the condition of the maximum range- that will give us the value of the projectile angle.
Complete Step-by-step Solution:
When the car is at rest: The piston is shot with initial velocity $u$. In calculating range, the horizontal component of velocity will come to play i.e. $u\cos \theta $$u\cos \theta $
The range of a projectile is given by-
$R = \dfrac{{2u\sin \theta u\cos \theta }}{g}$
$R = \dfrac{{{u^2}\sin 2\theta }}{g}$
For range to be maximum –
$\sin 2\theta = 1$
$ \Rightarrow 2\theta = \dfrac{\pi }{2}$
$ \Rightarrow \theta = \dfrac{\pi }{4}$
We have the maximum range:
${R_{\max }} = {R_0} = \dfrac{{{u^2}}}{g}$
$ \Rightarrow 40 = \dfrac{{{u^2}}}{{10}}$
$ \Rightarrow {u^2} = 400$
$ \Rightarrow u = \dfrac{{20m}}{s}$
When the car is moving: we will take ground as a frame of reference.
In ground frame:
$ \Rightarrow R = \dfrac{{2{u_x}{u_y}}}{g}$
$ \Rightarrow R = \dfrac{{2(20 + u\cos \theta )u\sin \theta }}{g}$
For the range to be maximum, its derivative with respect to angle will be zero.
$
\Rightarrow \dfrac{{dR}}{{d\theta }} = 0 \\
\Rightarrow R = \dfrac{{2(20u\sin \theta + {u^2}\sin \theta \cos \theta )}}{g} \\
\Rightarrow \dfrac{{dR}}{{d\theta }} = \dfrac{{2(20u\cos \theta + {u^2}({{\cos }^2}\theta - {{\sin }^2}\theta )}}{g} \\
\Rightarrow \dfrac{{dR}}{{d\theta }} = \dfrac{{2(20u\cos \theta + {u^2}(2{{\cos }^2}\theta - 1))}}{g} \\
\Rightarrow \dfrac{{dR}}{{d\theta }} = 0 \\
\Rightarrow 20\cos \theta + u(2{\cos ^2}\theta - 1) = 0 \\
\Rightarrow 20\cos \theta + 20(2{\cos ^2}\theta - 1) = 0 \\
\Rightarrow \cos \theta + 2{\cos ^2}\theta - 1 = 0 \\
\Rightarrow \cos \theta = - 1,\dfrac{1}{2} \\
\Rightarrow \cos \theta = \dfrac{1}{2} \\
\Rightarrow \theta = 60^\circ \\
$
The required inclination is $60^\circ $.
Hence, the correct option is B.
Note- In determining the maximum range, the horizontal component is used. In determining the vertical height, the vertical component of velocity is used.
Complete Step-by-step Solution:
When the car is at rest: The piston is shot with initial velocity $u$. In calculating range, the horizontal component of velocity will come to play i.e. $u\cos \theta $$u\cos \theta $
The range of a projectile is given by-
$R = \dfrac{{2u\sin \theta u\cos \theta }}{g}$
$R = \dfrac{{{u^2}\sin 2\theta }}{g}$
For range to be maximum –
$\sin 2\theta = 1$
$ \Rightarrow 2\theta = \dfrac{\pi }{2}$
$ \Rightarrow \theta = \dfrac{\pi }{4}$
We have the maximum range:
${R_{\max }} = {R_0} = \dfrac{{{u^2}}}{g}$
$ \Rightarrow 40 = \dfrac{{{u^2}}}{{10}}$
$ \Rightarrow {u^2} = 400$
$ \Rightarrow u = \dfrac{{20m}}{s}$
When the car is moving: we will take ground as a frame of reference.
In ground frame:
$ \Rightarrow R = \dfrac{{2{u_x}{u_y}}}{g}$
$ \Rightarrow R = \dfrac{{2(20 + u\cos \theta )u\sin \theta }}{g}$
For the range to be maximum, its derivative with respect to angle will be zero.
$
\Rightarrow \dfrac{{dR}}{{d\theta }} = 0 \\
\Rightarrow R = \dfrac{{2(20u\sin \theta + {u^2}\sin \theta \cos \theta )}}{g} \\
\Rightarrow \dfrac{{dR}}{{d\theta }} = \dfrac{{2(20u\cos \theta + {u^2}({{\cos }^2}\theta - {{\sin }^2}\theta )}}{g} \\
\Rightarrow \dfrac{{dR}}{{d\theta }} = \dfrac{{2(20u\cos \theta + {u^2}(2{{\cos }^2}\theta - 1))}}{g} \\
\Rightarrow \dfrac{{dR}}{{d\theta }} = 0 \\
\Rightarrow 20\cos \theta + u(2{\cos ^2}\theta - 1) = 0 \\
\Rightarrow 20\cos \theta + 20(2{\cos ^2}\theta - 1) = 0 \\
\Rightarrow \cos \theta + 2{\cos ^2}\theta - 1 = 0 \\
\Rightarrow \cos \theta = - 1,\dfrac{1}{2} \\
\Rightarrow \cos \theta = \dfrac{1}{2} \\
\Rightarrow \theta = 60^\circ \\
$
The required inclination is $60^\circ $.
Hence, the correct option is B.
Note- In determining the maximum range, the horizontal component is used. In determining the vertical height, the vertical component of velocity is used.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

