
The binding energy per nucleon of ${}_5{B^{10}}$ is 8.0 MeV and that of ${}_5{B^{11}}$ is 7.5 MeV. The energy required to remove a neutron from ${}_5{B^{11}}$ is (mass of electron and proton are $9.11 \times {10^{ - 31}}$ kg and $1.67 \times {10^{ - 27}}$ kg).
(A) 2.5 MeV
(B) 8.0 MeV
(C) 0.5 MeV
(D) 7.5 MeV
Answer
232.8k+ views
Hint:
1. We will first calculate the binding energy of ${}_5{B^{10}}$ and ${}_5{B^{11}}$ , and then find their difference to calculate the energy required to remove a neutron from ${}_5{B^{11}}$ .
2. Binding Energy is calculated using the following formula: -
3. Binding Energy = Binding Energy per nucleon x No. of nucleons
Complete step-by-step solution
Binding energy of the system is defined as the energy released out when its constituents are brought from infinity to form the system.
From the question we know: -
Binding energy per nucleon of ${}_5{B^{10}} = $ 8.0 MeV
Binding energy per nucleon of ${}_5{B^{11}} = $ 7.5 MeV
Now, the binding energy of an element can be formulated as below: -
E= Binding Energy per nucleon x No. of nucleons
Since, ${}_5{B^{10}}$ has 10 nucleons the binding energy for ${}_5{B^{10}}({E_1})$ becomes:
\[{E_1} = 8.0 \times 10\]
\[{E_1} = 80MeV\]
Similarly, ${}_5{B^{11}}$ has 11 nucleons so the binding energy for ${}_5{B^{11}}({E_2})$ becomes:
\[{E_2} = 7.5 \times 11\]
\[{E_2} = 82.5MeV\]
Now, we observe that ${}_5{B^{10}}$ has 10 total nucleons and ${}_5{B^{11}}$ has 11 total nucleons, that is, ${}_5{B^{10}}$ has one less nucleon than ${}_5{B^{11}}$ . This means that if we subtract the binding energy of ${}_5{B^{10}}$ from the binding energy of ${}_5{B^{11}}$ , we will get the energy required to remove a neutron from ${}_5{B^{11}}$ .Thus, the difference is written as follows:
\[\Delta E = {E_2} - {E_1}\]
\[\Delta E = 82.5 - 80\]
\[ \Rightarrow \Delta E = 2.5MeV\]
Thus, the energy needed to remove a neutron from ${}_5{B^{11}}$ is 2.5 MeV.
Hence, the option (a) is the correct solution.
Note
1. The mass of the electron and proton which is given in the question is just extra information and has nothing to do with the solution for this question.
2. It is important to remember that the value written in the superscript of the element symbol represents the number of nucleons present in it and the value written in the subscript of the element symbol represents the number of protons present in it.
1. We will first calculate the binding energy of ${}_5{B^{10}}$ and ${}_5{B^{11}}$ , and then find their difference to calculate the energy required to remove a neutron from ${}_5{B^{11}}$ .
2. Binding Energy is calculated using the following formula: -
3. Binding Energy = Binding Energy per nucleon x No. of nucleons
Complete step-by-step solution
Binding energy of the system is defined as the energy released out when its constituents are brought from infinity to form the system.
From the question we know: -
Binding energy per nucleon of ${}_5{B^{10}} = $ 8.0 MeV
Binding energy per nucleon of ${}_5{B^{11}} = $ 7.5 MeV
Now, the binding energy of an element can be formulated as below: -
E= Binding Energy per nucleon x No. of nucleons
Since, ${}_5{B^{10}}$ has 10 nucleons the binding energy for ${}_5{B^{10}}({E_1})$ becomes:
\[{E_1} = 8.0 \times 10\]
\[{E_1} = 80MeV\]
Similarly, ${}_5{B^{11}}$ has 11 nucleons so the binding energy for ${}_5{B^{11}}({E_2})$ becomes:
\[{E_2} = 7.5 \times 11\]
\[{E_2} = 82.5MeV\]
Now, we observe that ${}_5{B^{10}}$ has 10 total nucleons and ${}_5{B^{11}}$ has 11 total nucleons, that is, ${}_5{B^{10}}$ has one less nucleon than ${}_5{B^{11}}$ . This means that if we subtract the binding energy of ${}_5{B^{10}}$ from the binding energy of ${}_5{B^{11}}$ , we will get the energy required to remove a neutron from ${}_5{B^{11}}$ .Thus, the difference is written as follows:
\[\Delta E = {E_2} - {E_1}\]
\[\Delta E = 82.5 - 80\]
\[ \Rightarrow \Delta E = 2.5MeV\]
Thus, the energy needed to remove a neutron from ${}_5{B^{11}}$ is 2.5 MeV.
Hence, the option (a) is the correct solution.
Note
1. The mass of the electron and proton which is given in the question is just extra information and has nothing to do with the solution for this question.
2. It is important to remember that the value written in the superscript of the element symbol represents the number of nucleons present in it and the value written in the subscript of the element symbol represents the number of protons present in it.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

