Magnetic field of the earth is $H = 0.3g$. A magnet is vibrating five oscillations per minute then the depreciation required in the magnetic field of the earth of increase time period up to ten oscillations per minute is
A) 2.25g
B) 0.6g
C) 0.9g
D) 0.12g
Answer
262.5k+ views
Hint: When a magnet is placed in any external magnetic field, it states rotating in that magnetic field. So, it states vibrating. A time period is also associated with a magnetic field.
Time period of oscillation of a magnet is inversely proportional to the square root of the magnetic field.
Hence, by comparing we can easily find a solution to the above problem.
Formula used:
When a magnet (magnetic dipole) is placed in any external magnetic field, a torque is started acting on the dipole.
$\tau = - m \times B$
$ \Rightarrow \tau = - mB\sin \theta $................(i)
If magnet is rotate small angular displacement do so $\sin \theta \simeq \theta $
And $\tau = I\alpha $................(ii)
Where $\alpha $ is the angular acceleration and $I$ is the moment of inertia.
From equation (i) and (ii), we get
$ - mB\sin \theta = I\alpha $
Angular acceleration is the rate of change of angular velocity. So,
$I\dfrac{{{d^2}\theta }}{{d{t^2}}} = - mB\theta $
$I{\omega ^2} = - mB\theta $......................(iii)
By simple harmonic motion as the magnet is in simple harmonic motion.
$\tau = - {\omega ^2}\theta $................................(iv)
From equation (iii) and equation (iv)
$
{\omega ^2} = \dfrac{{mB}}{I} \\
\Rightarrow \omega = \sqrt {\dfrac{{mB}}{I}} \\
$
Now, the time period will be-
$T = \dfrac{{2\pi }}{\omega }$
Putting the value of $\omega $ in the above equation, we get-
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{mB}}} $....................(v)
Complete step by step solution:
We have a magnetic field in which a magnet is vibrating at some time period and going to find the change in magnetic field when vibration of the magnet will increase. So,
${H_1} = 0.3g$
${T_1} = 5 oscillations/\min $
${T_2} = 10 oscillations/\min $
${H_2} = ?$
The time period of the magnet in external magnetic field is
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{mH}}} $
Where \[I\] is the moment of inertia and \[m\]is the magnetic dipole moment. Both are constant for a magnet.
Now, we have-
${T_1} = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{m{H_1}}}} $ (a)
And ${T_2} = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{m{H_2}}}} $ (b)
Dividing the equations (a) and equation (b), we get-
\[\dfrac{{{T_1}}}{{{T_2}}} = \dfrac{{2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{m{H_1}}}} }}{{2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{m{H_2}}}} }}\]
$ \Rightarrow \dfrac{{{T_1}}}{{{T_2}}} = \sqrt {\dfrac{{{H_2}}}{{{H_1}}}} $
Now, substituting the values, we have-
$
\Rightarrow \dfrac{5}{{10}} = \sqrt {\dfrac{{{H_2}}}{{0.3g}}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{2} = \sqrt {\dfrac{{{H_2}}}{{0.3g}}} \\
$
Or we can write-
$
\Rightarrow {\left( {\dfrac{1}{2}} \right)^2} = {\left( {\sqrt {\dfrac{{{H_2}}}{{0.3g}}} } \right)^2} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{4} = \dfrac{{{H_2}}}{{0.3g}} \\
\therefore {H_2} = 0.075g \\
$
Hence,
Depreciation in the magnetic field $ = 0.3g - 0.075g$
Depreciation in the magnetic field $ = 0.225g$
Therefore option (A) is correct.
Note: The moment of inertia of anybody which is in SHM is constant and the magnetic dipole moment depends upon the area and number of loops in the magnet which is constant for any magnet. One thing to remember is that when we are solving problems by comparing we don’t have to convert all the values in the MKS system.
Time period of oscillation of a magnet is inversely proportional to the square root of the magnetic field.
Hence, by comparing we can easily find a solution to the above problem.
Formula used:
When a magnet (magnetic dipole) is placed in any external magnetic field, a torque is started acting on the dipole.
$\tau = - m \times B$
$ \Rightarrow \tau = - mB\sin \theta $................(i)
If magnet is rotate small angular displacement do so $\sin \theta \simeq \theta $
And $\tau = I\alpha $................(ii)
Where $\alpha $ is the angular acceleration and $I$ is the moment of inertia.
From equation (i) and (ii), we get
$ - mB\sin \theta = I\alpha $
Angular acceleration is the rate of change of angular velocity. So,
$I\dfrac{{{d^2}\theta }}{{d{t^2}}} = - mB\theta $
$I{\omega ^2} = - mB\theta $......................(iii)
By simple harmonic motion as the magnet is in simple harmonic motion.
$\tau = - {\omega ^2}\theta $................................(iv)
From equation (iii) and equation (iv)
$
{\omega ^2} = \dfrac{{mB}}{I} \\
\Rightarrow \omega = \sqrt {\dfrac{{mB}}{I}} \\
$
Now, the time period will be-
$T = \dfrac{{2\pi }}{\omega }$
Putting the value of $\omega $ in the above equation, we get-
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{mB}}} $....................(v)
Complete step by step solution:
We have a magnetic field in which a magnet is vibrating at some time period and going to find the change in magnetic field when vibration of the magnet will increase. So,
${H_1} = 0.3g$
${T_1} = 5 oscillations/\min $
${T_2} = 10 oscillations/\min $
${H_2} = ?$
The time period of the magnet in external magnetic field is
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{mH}}} $
Where \[I\] is the moment of inertia and \[m\]is the magnetic dipole moment. Both are constant for a magnet.
Now, we have-
${T_1} = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{m{H_1}}}} $ (a)
And ${T_2} = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{m{H_2}}}} $ (b)
Dividing the equations (a) and equation (b), we get-
\[\dfrac{{{T_1}}}{{{T_2}}} = \dfrac{{2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{m{H_1}}}} }}{{2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{m{H_2}}}} }}\]
$ \Rightarrow \dfrac{{{T_1}}}{{{T_2}}} = \sqrt {\dfrac{{{H_2}}}{{{H_1}}}} $
Now, substituting the values, we have-
$
\Rightarrow \dfrac{5}{{10}} = \sqrt {\dfrac{{{H_2}}}{{0.3g}}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{2} = \sqrt {\dfrac{{{H_2}}}{{0.3g}}} \\
$
Or we can write-
$
\Rightarrow {\left( {\dfrac{1}{2}} \right)^2} = {\left( {\sqrt {\dfrac{{{H_2}}}{{0.3g}}} } \right)^2} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{4} = \dfrac{{{H_2}}}{{0.3g}} \\
\therefore {H_2} = 0.075g \\
$
Hence,
Depreciation in the magnetic field $ = 0.3g - 0.075g$
Depreciation in the magnetic field $ = 0.225g$
Therefore option (A) is correct.
Note: The moment of inertia of anybody which is in SHM is constant and the magnetic dipole moment depends upon the area and number of loops in the magnet which is constant for any magnet. One thing to remember is that when we are solving problems by comparing we don’t have to convert all the values in the MKS system.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

JEE Energetics Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
CBSE Class 12 Physics Question Paper 2026: Download SET-wise PDF with Answer Key & Analysis

JEE Advanced 2026 Notification Out with Exam Date, Registration (Extended), Syllabus and More

JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

JEE Advanced Weightage Chapter Wise 2026 for Physics, Chemistry, and Mathematics

JEE Advanced Marks vs Rank 2025 - Predict Your IIT Rank Based on Score

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

