
In $\text{CuS}{{\text{O}}_{\text{4}}}$solution when electric current equal to $2.5$faraday is passed, the gm equivalent deposited on the cathode is
A.$1$
B.$1.5$
C.$2$
D.$2.5$
Answer
232.8k+ views
Hint: According to faraday's law of electrolysis, one gram equivalent of a substance deposited is equal to one Faraday of charge passing during electrolysis. Thus to approach this question we have to use Faraday’s law of electrolysis to calculate the deposited copper on the cathode.
Formula used:
Gram-equivalent $=\dfrac{M}{{{n}_{f}}}$
M = molecular mass
${{n}_{f}}=$n-factor
Complete Step by Step Answer:
Here the electrolysis reaction occurs in $CuS{{O}_{4}}$solution. $C{{u}^{2+}}$ion from solution deposited as metallic$Cu$ on the cathode.
$C{{u}^{2+}}(aq.)+2{{e}^{-}}\to Cu(s)$
The charge required for the decomposition of one mole of copper $=2F$
$1$mole $Cu$$=63.5$g $Cu$
n-factor = $2$ = one mole $Cu$is deposited by using $2$mole electrons
Hence $1$gm-equivalent of $Cu$$=\dfrac{M}{{{n}_{f}}}=\dfrac{63.5}{2}g$
From Faraday’s law of electrolysis,
$2F=1$mole $Cu(s)=63.5g$ of $Cu(s)$
$\therefore \dfrac{63.5}{2}g$of $Cu(s)$ $=\dfrac{2}{63.5}\times \dfrac{63.5}{2}=1F$
Or, $1$gm-equivalent of $Cu$$=1F$
Hence $2.5$ $F$$=2.5$ gm-equivalent of $Cu$
Therefore $2.5$gm-equivalent $Cu$is deposited on the cathode.
Thus, option (D) is correct.
Additional information: Faraday’s law of electrolysis explains the relationship between the amount of electric charge passed through an electrolyte and the amount of deposited substance at any electrode. Faraday’s first law tells us chemical deposition caused by the flow of a current is directly proportional to the amount of electricity passing through an electrolyte. Whereas Faraday’s second law states that the amount of deposited or liberated chemical at any electrode on passing a certain amount of current is directly proportional to their equivalent weight.
Note: The charge of one Faraday is equal to $96500$ coulomb, therefore one Faraday is defined as the amount of charge on one mole of electrons. We should remember the value of one Faraday $96500$ coulomb/mole as this value is used in many problems of electrolysis reaction.
Formula used:
Gram-equivalent $=\dfrac{M}{{{n}_{f}}}$
M = molecular mass
${{n}_{f}}=$n-factor
Complete Step by Step Answer:
Here the electrolysis reaction occurs in $CuS{{O}_{4}}$solution. $C{{u}^{2+}}$ion from solution deposited as metallic$Cu$ on the cathode.
$C{{u}^{2+}}(aq.)+2{{e}^{-}}\to Cu(s)$
The charge required for the decomposition of one mole of copper $=2F$
$1$mole $Cu$$=63.5$g $Cu$
n-factor = $2$ = one mole $Cu$is deposited by using $2$mole electrons
Hence $1$gm-equivalent of $Cu$$=\dfrac{M}{{{n}_{f}}}=\dfrac{63.5}{2}g$
From Faraday’s law of electrolysis,
$2F=1$mole $Cu(s)=63.5g$ of $Cu(s)$
$\therefore \dfrac{63.5}{2}g$of $Cu(s)$ $=\dfrac{2}{63.5}\times \dfrac{63.5}{2}=1F$
Or, $1$gm-equivalent of $Cu$$=1F$
Hence $2.5$ $F$$=2.5$ gm-equivalent of $Cu$
Therefore $2.5$gm-equivalent $Cu$is deposited on the cathode.
Thus, option (D) is correct.
Additional information: Faraday’s law of electrolysis explains the relationship between the amount of electric charge passed through an electrolyte and the amount of deposited substance at any electrode. Faraday’s first law tells us chemical deposition caused by the flow of a current is directly proportional to the amount of electricity passing through an electrolyte. Whereas Faraday’s second law states that the amount of deposited or liberated chemical at any electrode on passing a certain amount of current is directly proportional to their equivalent weight.
Note: The charge of one Faraday is equal to $96500$ coulomb, therefore one Faraday is defined as the amount of charge on one mole of electrons. We should remember the value of one Faraday $96500$ coulomb/mole as this value is used in many problems of electrolysis reaction.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

