Give an estimate of the number of electrons in $100g$ of water. How much are the total negative charges on these electrons?
Answer
260.4k+ views
Hint: First, we have to learn the idea of ‘mol’. Then we will figure out the relation between ‘Molecular Weight’ and ‘Mole’. Once this concept gets clear, then we can proceed to find out the number of electrons. Finally, we can arrive at our final answer, i.e., the total charge of these electrons.
Complete step by step solution:
By definition, Mole is the standard unit for measuring small quantities of the physical world, such as atoms, electrons, and other subatomic particles. According to Avogadro, $1mol$ of a substance contains $6.02214 \times {10^{23}}$ atoms, often denoted by ${N_A}$. The weight of $1mol$ of a substance is called the Molecular Weight of that substance.
Weight of $1mol$ water $ = 18g$
Therefore, the molecular weight of water $ = 18g/mol$
Given weight of the water $ = 100g$
Hence, the molecular weight of the given water $ = \left( {\dfrac{{100}}{{18}}} \right) = 5.55g$
Now for one atom of ${H_2}O$ we have $10$ electrons, $2$ electrons from two $H$-atoms, and $8$ electrons from one $O$-atom.
So $5.55$ moles water contains $\left( {10 \times 5.55} \right) = 55.5$ moles electrons.
Now we know,
Number of electrons = number of moles of electrons $ \times $ Avogadro’s Number
Hence, the number of electrons = $55.5 \times 6.0214 \times {10^{23}}$
$\Rightarrow {\text{334}}{\text{.1877}} \times {10^{23}}$
We know the charge of an electron = $ - 1.6 \times {10^{ - 19}}C$.
Now, The total charge carried by the electrons = Total number of electrons $ \times $ Charge of an electron
$\Rightarrow \left( {334.1877 \times {{10}^{23}}} \right) \times \left( { - 1.6 \times {{10}^{ - 19}}} \right)C$
$\Rightarrow - 5.347 \times {10^6}C$
Therefore, the total negative charge carried by the electrons = $5.347 \times {10^6}C$.
Note: Avogadro’s Number is instrumental in science. Besides, the concept of a mole is very crucial in the field of chemistry. It is vital to measure all the substances in the mole unit to perform a good chemistry experiment.
Complete step by step solution:
By definition, Mole is the standard unit for measuring small quantities of the physical world, such as atoms, electrons, and other subatomic particles. According to Avogadro, $1mol$ of a substance contains $6.02214 \times {10^{23}}$ atoms, often denoted by ${N_A}$. The weight of $1mol$ of a substance is called the Molecular Weight of that substance.
Weight of $1mol$ water $ = 18g$
Therefore, the molecular weight of water $ = 18g/mol$
Given weight of the water $ = 100g$
Hence, the molecular weight of the given water $ = \left( {\dfrac{{100}}{{18}}} \right) = 5.55g$
Now for one atom of ${H_2}O$ we have $10$ electrons, $2$ electrons from two $H$-atoms, and $8$ electrons from one $O$-atom.
So $5.55$ moles water contains $\left( {10 \times 5.55} \right) = 55.5$ moles electrons.
Now we know,
Number of electrons = number of moles of electrons $ \times $ Avogadro’s Number
Hence, the number of electrons = $55.5 \times 6.0214 \times {10^{23}}$
$\Rightarrow {\text{334}}{\text{.1877}} \times {10^{23}}$
We know the charge of an electron = $ - 1.6 \times {10^{ - 19}}C$.
Now, The total charge carried by the electrons = Total number of electrons $ \times $ Charge of an electron
$\Rightarrow \left( {334.1877 \times {{10}^{23}}} \right) \times \left( { - 1.6 \times {{10}^{ - 19}}} \right)C$
$\Rightarrow - 5.347 \times {10^6}C$
Therefore, the total negative charge carried by the electrons = $5.347 \times {10^6}C$.
Note: Avogadro’s Number is instrumental in science. Besides, the concept of a mole is very crucial in the field of chemistry. It is vital to measure all the substances in the mole unit to perform a good chemistry experiment.
Recently Updated Pages
JEE Main Mock Test 2025-26: Electromagnetic Induction & Alternating Currents

JEE Main Mock Test 2025-26: Optics Chapter Practice Online

JEE Main 2025-26 Mock Test: Properties of Solids and Liquids

JEE Main Mock Test 2025-26: Dual Nature of Matter & Radiation

JEE Main 2025-26 Electromagnetic Waves Mock Test with Solutions

JEE Main 2025-26 Mock Test: Electronic Devices Chapter Practice

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
CBSE Class 12 Physics Question Paper 2026: Download SET-wise PDF with Answer Key & Analysis

JEE Advanced 2026 Notification Out with Exam Date, Registration (Extended), Syllabus and More

JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

JEE Advanced Weightage Chapter Wise 2026 for Physics, Chemistry, and Mathematics

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Electron Gain Enthalpy and Electron Affinity Explained

