
For the equilibrium $N_2 + 3H_2\rightleftharpoons 2NH_3$ at 1000K is $2.37\times {{10}^{-3}}$ . If at equilibrium $\left[ {{N}_{2}} \right]=2M$, $\left[ {{H}_{2}} \right]=3M$, the concentration of $N{{H}_{3}}$ is:
(A) 0.00358 M
(B) 0.0358 M
(C) 0.358 M
(D) 3.58 M
Answer
232.8k+ views
Hint: An equilibrium constant (K) is the relationship between the concentration of reactants and products present at equilibrium in a reversible chemical process at a given temperature. It is represented as the ratio of the concentration of products and reactants.
Formula Used: For the reaction: $A + 3B \rightleftharpoons 2C$
The equilibrium constant is given by $K=\frac{{{[C]}^{2}}}{[A]{{[B]}^{3}}}$
In this question, the value of the equilibrium constant and the concentration of the reactants are given. We have to find the concentration of the product.
Complete Step by Step Answer:
The given equation is:
$N_2 + 3H_2\rightleftharpoons 2NH_3$
The given equilibrium constant for this reaction is $K=2.37\times {{10}^{-3}}$
The product and reactant concentrations are,$\left[ {{N}_{2}} \right]=2M$, $\left[ {{H}_{2}} \right]=3M$
The equilibrium constant is given by $K=\frac{{{[N{{H}_{3}}]}^{2}}}{[{{N}_{2}}]{{[{{H}_{2}}]}^{3}}}$
$2.37\times {{10}^{-3}}=\frac{{{[N{{H}_{3}}]}^{2}}}{[2]{{[3]}^{3}}}$
${{\left[ N{{H}_{3}} \right]}^{2}}=2.37\times {{10}^{-3}}\times 2\times 27$
${{[N{{H}_{3}}]}^{2}}=12.79\times {{10}^{-2}}$
$[N{{H}_{3}}]=\sqrt{12.79\times {{10}^{-2}}}$
$[N{{H}_{3}}]=0.358M$
Thus, the concentration of $N{{H}_{3}}$ is 0.358 M.
Correct Option: (C) 0.358 M.
Additional Information: Chemical equilibrium is a state in which the rates of both the forward and backward reactions are equal and the concentration of both the reactants and products is constant. At equilibrium, there is no net change in the number of moles, although conversion from reactants to products or products to reactants is still occurring. According to the law of mass action, the value of the equilibrium constant, Kc, is constant at a constant temperature. The concentrations of reactants and products may vary, but the value for Kc remains the same.
Note: The equilibrium constant should always be calculated after balancing the equation. The stoichiometric coefficients of each of the reactants or products should be carefully written as the powers of concentration of each substance.
Formula Used: For the reaction: $A + 3B \rightleftharpoons 2C$
The equilibrium constant is given by $K=\frac{{{[C]}^{2}}}{[A]{{[B]}^{3}}}$
In this question, the value of the equilibrium constant and the concentration of the reactants are given. We have to find the concentration of the product.
Complete Step by Step Answer:
The given equation is:
$N_2 + 3H_2\rightleftharpoons 2NH_3$
The given equilibrium constant for this reaction is $K=2.37\times {{10}^{-3}}$
The product and reactant concentrations are,$\left[ {{N}_{2}} \right]=2M$, $\left[ {{H}_{2}} \right]=3M$
The equilibrium constant is given by $K=\frac{{{[N{{H}_{3}}]}^{2}}}{[{{N}_{2}}]{{[{{H}_{2}}]}^{3}}}$
$2.37\times {{10}^{-3}}=\frac{{{[N{{H}_{3}}]}^{2}}}{[2]{{[3]}^{3}}}$
${{\left[ N{{H}_{3}} \right]}^{2}}=2.37\times {{10}^{-3}}\times 2\times 27$
${{[N{{H}_{3}}]}^{2}}=12.79\times {{10}^{-2}}$
$[N{{H}_{3}}]=\sqrt{12.79\times {{10}^{-2}}}$
$[N{{H}_{3}}]=0.358M$
Thus, the concentration of $N{{H}_{3}}$ is 0.358 M.
Correct Option: (C) 0.358 M.
Additional Information: Chemical equilibrium is a state in which the rates of both the forward and backward reactions are equal and the concentration of both the reactants and products is constant. At equilibrium, there is no net change in the number of moles, although conversion from reactants to products or products to reactants is still occurring. According to the law of mass action, the value of the equilibrium constant, Kc, is constant at a constant temperature. The concentrations of reactants and products may vary, but the value for Kc remains the same.
Note: The equilibrium constant should always be calculated after balancing the equation. The stoichiometric coefficients of each of the reactants or products should be carefully written as the powers of concentration of each substance.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

