
An electron in the hydrogen atom jumps excited state \[{\text{n}}\] to the ground state. The wavelength so emitted illuminates a photosensitive material having work function ${\text{2}}{\text{.75eV}}$. If the stopping potential of the photoelectron is ${\text{10V}}$, the value of ${\text{n}}$ is:
Answer
232.8k+ views
Hint:This question is based on the concept of photoelectric effect and the concept Bohr’s atom. It also involves the concept of stopping potential & Einstein’s Equations of photoelectric effect, along with the work function of the metal.
Complete step by step Solution:
From Einstein’s photoelectric effect equation.
Given as, Kinetic Energy maximum,
${\text{K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}{{ = h\nu - w}}$
Where, ${{K}}{{{E}}_{{{max}}}}$ is the maximum kinetic energy of the emitted photoelectron
${{h = }}$ Plank’s constant
${{\nu = }}$ frequency of the incident photon
${{w = }}$ work function of the metal
It is given that work function,
${\text{w = 2}}{\text{.75ev}}$
It is known that the stopping potential.
${{\text{V}}_{{\text{stop}}}}{\text{ = 10V}}$
It is known that ${{\text{V}}_{{\text{stop}}}}$ is the potential which will stop even the fastest moving photoelectron. This implies that ${{\text{V}}_{{\text{stop}}}}{\text{ = K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}$.
So, ${\text{e}}{{\text{V}}_{{\text{stop}}}}{\text{ = K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}$
$ \Rightarrow {{\text{V}}_{{\text{stop}}}}{\text{ = }}\dfrac{{{\text{K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}}}{{\text{e}}}$
If ${\text{K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}$ is in Joules, then $\dfrac{{{\text{K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}}}{{\text{e}}}$ should be in ${\text{eV}}$.
So , ${\text{K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}\left( {{\text{eV}}} \right){\text{ = 10}}$
Putting the values in the photoelectric effect equation, ${{10 = h\nu - 2}}{\text{.75}}$
${{h\nu = 12}}{\text{.75eV}}$
Now, coming to the concept of Bohr atom, we know that ${{h\nu }}$ is the energy of the photon emitted when the electron jumps from ${{\text{n}}^{{\text{th}}}}$ orbit to the ground state.
Energy difference ${{\Delta }}{{\text{E}}_{\text{n}}}$ between ${{\text{n}}^{{\text{th}}}}$ excited state and ground state is given by,
${{\Delta E = 13}}{{.6 \times }}\left( {{{1 - }}\dfrac{{\text{1}}}{{{{\text{n}}^{\text{2}}}}}} \right)$
Energy difference ${{\Delta }}{{{E}}_{\text{n}}}{\text{ = 12}}{\text{.75eV}}$
So, putting the values, we get
${\text{12}}{\text{.75 = 13}}{{.6 \times }}\left( {{{1 - }}\dfrac{{{1}}}{{{{{n}}^{{2}}}}}} \right)$
$ \Rightarrow \dfrac{{{\text{12}}{\text{.75}}}}{{{\text{13}}{\text{.6}}}}{\text{ = 1 - }}\dfrac{{\text{1}}}{{{{\text{n}}^{\text{2}}}}}$
$ \Rightarrow {\text{0}}{\text{.9375 = 1 - }}\dfrac{{\text{1}}}{{{{\text{n}}^{\text{2}}}}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{\text{1}}}{{{{\text{n}}^{\text{2}}}}}{\text{ = 0}}{\text{.0625}}$
$
\Rightarrow {{\text{n}}^{\text{2}}}{\text{ = }}\dfrac{{\text{1}}}{{{\text{0}}{\text{.0625}}}} \\
\\
\Rightarrow {\text{n = }}\sqrt {\dfrac{{\text{1}}}{{{\text{0}}{\text{.0625}}}}} {\text{ = 4}}$
So, the electron drops from the state with, ${\text{n = 4}}$ to ground state.
Additional Information:Care should be taken in interpreting the units as most of the data is given in terms of ${\text{eV}}$. The conversion of ${\text{eV}}$into Joule or Vice versa should be remembered. Also it's a question having multiple concepts, so all the concepts should be remembered properly.
Note:If kinetic energy maximum has to be found out in ${\text{eV,}}$ then its value in ${\text{eV}}$ is equal is always equal to the value of stopping potential in Volts.
Complete step by step Solution:
From Einstein’s photoelectric effect equation.
Given as, Kinetic Energy maximum,
${\text{K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}{{ = h\nu - w}}$
Where, ${{K}}{{{E}}_{{{max}}}}$ is the maximum kinetic energy of the emitted photoelectron
${{h = }}$ Plank’s constant
${{\nu = }}$ frequency of the incident photon
${{w = }}$ work function of the metal
It is given that work function,
${\text{w = 2}}{\text{.75ev}}$
It is known that the stopping potential.
${{\text{V}}_{{\text{stop}}}}{\text{ = 10V}}$
It is known that ${{\text{V}}_{{\text{stop}}}}$ is the potential which will stop even the fastest moving photoelectron. This implies that ${{\text{V}}_{{\text{stop}}}}{\text{ = K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}$.
So, ${\text{e}}{{\text{V}}_{{\text{stop}}}}{\text{ = K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}$
$ \Rightarrow {{\text{V}}_{{\text{stop}}}}{\text{ = }}\dfrac{{{\text{K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}}}{{\text{e}}}$
If ${\text{K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}$ is in Joules, then $\dfrac{{{\text{K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}}}{{\text{e}}}$ should be in ${\text{eV}}$.
So , ${\text{K}}{{\text{E}}_{{\text{max}}}}\left( {{\text{eV}}} \right){\text{ = 10}}$
Putting the values in the photoelectric effect equation, ${{10 = h\nu - 2}}{\text{.75}}$
${{h\nu = 12}}{\text{.75eV}}$
Now, coming to the concept of Bohr atom, we know that ${{h\nu }}$ is the energy of the photon emitted when the electron jumps from ${{\text{n}}^{{\text{th}}}}$ orbit to the ground state.
Energy difference ${{\Delta }}{{\text{E}}_{\text{n}}}$ between ${{\text{n}}^{{\text{th}}}}$ excited state and ground state is given by,
${{\Delta E = 13}}{{.6 \times }}\left( {{{1 - }}\dfrac{{\text{1}}}{{{{\text{n}}^{\text{2}}}}}} \right)$
Energy difference ${{\Delta }}{{{E}}_{\text{n}}}{\text{ = 12}}{\text{.75eV}}$
So, putting the values, we get
${\text{12}}{\text{.75 = 13}}{{.6 \times }}\left( {{{1 - }}\dfrac{{{1}}}{{{{{n}}^{{2}}}}}} \right)$
$ \Rightarrow \dfrac{{{\text{12}}{\text{.75}}}}{{{\text{13}}{\text{.6}}}}{\text{ = 1 - }}\dfrac{{\text{1}}}{{{{\text{n}}^{\text{2}}}}}$
$ \Rightarrow {\text{0}}{\text{.9375 = 1 - }}\dfrac{{\text{1}}}{{{{\text{n}}^{\text{2}}}}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{\text{1}}}{{{{\text{n}}^{\text{2}}}}}{\text{ = 0}}{\text{.0625}}$
$
\Rightarrow {{\text{n}}^{\text{2}}}{\text{ = }}\dfrac{{\text{1}}}{{{\text{0}}{\text{.0625}}}} \\
\\
\Rightarrow {\text{n = }}\sqrt {\dfrac{{\text{1}}}{{{\text{0}}{\text{.0625}}}}} {\text{ = 4}}$
So, the electron drops from the state with, ${\text{n = 4}}$ to ground state.
Additional Information:Care should be taken in interpreting the units as most of the data is given in terms of ${\text{eV}}$. The conversion of ${\text{eV}}$into Joule or Vice versa should be remembered. Also it's a question having multiple concepts, so all the concepts should be remembered properly.
Note:If kinetic energy maximum has to be found out in ${\text{eV,}}$ then its value in ${\text{eV}}$ is equal is always equal to the value of stopping potential in Volts.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

