
A uniform rectangular marble slab is 3.4m long and 2.0m wide. It has a mass of $200\,kg$. If it is originally lying on the flat ground, how much work is needed to stand it on one vertex $?$$\left( {{\text{Assume slab position is changed slowly}}} \right)$
A. $2.0\,KJ$
B. $3.0\,KJ$
C. $3.35\,KJ$
D. $3000\,KJ$
Answer
232.8k+ views
Hint: In the question, length, width and mass of the rectangular marble slab is given. By using the equation of work we get the value of the work done needed to stand the slab on the one vertex.
Formula used
The expression for finding the work need to stand it on one vertex is
$W = mg \times h$
Where,
$m$ be the mass of the rectangular marble slab, $g$be the acceleration due to the gravity and $h$ be the height of the slab.
Complete step by step solution:
Given that,
Length of the slab $l$=$3.4\,m.$
Width of the slab $b = 2.0\,m.$
Mass of the rectangular slab $m = 200\,kg.$
When the rectangular marble slab on shorter end, the height of center of mass of shorter side will be,
$h = \dfrac{b}{2}$
Substitute the known values in the above equation, we get
$h = 1\,m.$
Now, we have to find the work done needed to stand the rectangular marble slab is,
$W = F \times g$
Substitute the known parameters in the above equation, we get
$W = mg \times h$
Substitute the known values in the above equation, we get
$
W = 200 \times 9.81 \times 1 \\
W = 1962\,J. \\
$
Therefore, the work done needed to stand the rectangular marble slab on one vertex is $1962\,J\,\left( {{\text{Approx}}} \right)$.
Hence from the above options, option A is correct.
Note: In the question, we know that some external force acts on the body for moving it to some distance. So we know the work done becomes change. But here the force is applied to the center of mass of the object, so the minimum work has to be done for the lifting purposes. So here we include the height of the slab in the equation, then we get the value of the work done.
Formula used
The expression for finding the work need to stand it on one vertex is
$W = mg \times h$
Where,
$m$ be the mass of the rectangular marble slab, $g$be the acceleration due to the gravity and $h$ be the height of the slab.
Complete step by step solution:
Given that,
Length of the slab $l$=$3.4\,m.$
Width of the slab $b = 2.0\,m.$
Mass of the rectangular slab $m = 200\,kg.$
When the rectangular marble slab on shorter end, the height of center of mass of shorter side will be,
$h = \dfrac{b}{2}$
Substitute the known values in the above equation, we get
$h = 1\,m.$
Now, we have to find the work done needed to stand the rectangular marble slab is,
$W = F \times g$
Substitute the known parameters in the above equation, we get
$W = mg \times h$
Substitute the known values in the above equation, we get
$
W = 200 \times 9.81 \times 1 \\
W = 1962\,J. \\
$
Therefore, the work done needed to stand the rectangular marble slab on one vertex is $1962\,J\,\left( {{\text{Approx}}} \right)$.
Hence from the above options, option A is correct.
Note: In the question, we know that some external force acts on the body for moving it to some distance. So we know the work done becomes change. But here the force is applied to the center of mass of the object, so the minimum work has to be done for the lifting purposes. So here we include the height of the slab in the equation, then we get the value of the work done.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

