
A truck weighing $1000\,kg$ changes its speed from $36km\,{h^{ - 1}}$ to $72km\,{h^{ - 1}}$ in $2{\text{ minutes}}$ . Calculate: $\left( i \right)$ the work done by the engine, and $\left( {ii} \right)$ its power. $\left( {g = 10m\,{s^{ - 2}}} \right)$
Answer
232.8k+ views
Hint: For solving this question we have to first find the work done and for this, we will use the formula $\dfrac{{m\left( {{v^2} - {u^2}} \right)}}{2}$ and by substituting the values we will get the solution. Similarly, we know that power is defined as the work done per unit of time. So by using this we will get the value for the power.
Formula used:
Work is done,
$W = \dfrac{{m\left( {{v^2} - {u^2}} \right)}}{2}$
Here, $m$ will be the mass
$v$ , will be the final velocity
$u$ , will be the initial velocity
Power,
$P = \dfrac{W}{t}$
Here, $P$ will be the power
$W$ , will be the work done
$t$ , will be the time
Complete step by step answer:
So we have the values given to us as,
$ \Rightarrow v = 72km\,{h^{ - 1}}$
Converting the above unit into meter per second
$ \Rightarrow 72 \times \dfrac{5}{{18}}$
And on solving it, we get
$ \Rightarrow v = 20m/\sec $
Similarly, $u = 36km\,{h^{ - 1}}$
Converting the above unit into meter per second
$ \Rightarrow 36 \times \dfrac{5}{{18}}$
And on solving it, we get
$ \Rightarrow u = 10m/\sec $
We have time given as $2{\text{ minutes}}$ . So on converting it into seconds, we get
$ \Rightarrow t = 60 \times 2 = 120\sec $
Now by using the formula of work done and substituting the values, we get
$ \Rightarrow W = \dfrac{{1000\left( {{{20}^2} - {{10}^2}} \right)}}{2}$
On solving the above equation, we get the equation as
$ \Rightarrow W = 150 \times {10^3}J$
And on solving it, we get
$ \Rightarrow W = 150kJ$
Hence, the work done by the engine is equal to $150kJ$ .
Now by using the formula of power, and substituting the values, we get
$ \Rightarrow P = \dfrac{{150 \times {{10}^3}}}{{120}}$
Now on solving the above equation, we get the value of power as
$ \Rightarrow P = 1.25 \times {10^3}w$
And it can also be written as
$ \Rightarrow P = 1.25kw$
Hence, its power will be $1.25kw$ .
Note: Work done is a measure of consuming energy or it is the capacity of doing a certain work and that also means the same . Work is something which we do which consumes or produces energy or there will be a net increase or decrease of energy.
Formula used:
Work is done,
$W = \dfrac{{m\left( {{v^2} - {u^2}} \right)}}{2}$
Here, $m$ will be the mass
$v$ , will be the final velocity
$u$ , will be the initial velocity
Power,
$P = \dfrac{W}{t}$
Here, $P$ will be the power
$W$ , will be the work done
$t$ , will be the time
Complete step by step answer:
So we have the values given to us as,
$ \Rightarrow v = 72km\,{h^{ - 1}}$
Converting the above unit into meter per second
$ \Rightarrow 72 \times \dfrac{5}{{18}}$
And on solving it, we get
$ \Rightarrow v = 20m/\sec $
Similarly, $u = 36km\,{h^{ - 1}}$
Converting the above unit into meter per second
$ \Rightarrow 36 \times \dfrac{5}{{18}}$
And on solving it, we get
$ \Rightarrow u = 10m/\sec $
We have time given as $2{\text{ minutes}}$ . So on converting it into seconds, we get
$ \Rightarrow t = 60 \times 2 = 120\sec $
Now by using the formula of work done and substituting the values, we get
$ \Rightarrow W = \dfrac{{1000\left( {{{20}^2} - {{10}^2}} \right)}}{2}$
On solving the above equation, we get the equation as
$ \Rightarrow W = 150 \times {10^3}J$
And on solving it, we get
$ \Rightarrow W = 150kJ$
Hence, the work done by the engine is equal to $150kJ$ .
Now by using the formula of power, and substituting the values, we get
$ \Rightarrow P = \dfrac{{150 \times {{10}^3}}}{{120}}$
Now on solving the above equation, we get the value of power as
$ \Rightarrow P = 1.25 \times {10^3}w$
And it can also be written as
$ \Rightarrow P = 1.25kw$
Hence, its power will be $1.25kw$ .
Note: Work done is a measure of consuming energy or it is the capacity of doing a certain work and that also means the same . Work is something which we do which consumes or produces energy or there will be a net increase or decrease of energy.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

