
A magnetic needle is pivoted through its centre of mass and is free to rotate in a plane containing uniform magnetic field $200 \times {10^{ - 4}}T$. When it is displaced slightly from the equilibrium, it makes 2 oscillations per second, If the moment of inertia of the needle about its axis of oscillation is $0.75 \times {10^{ - 5}}kg{m^2}$, the magnetic moment of the needle is
$\begin{align}
&{\text{A}}{\text{. 6 }}J{T^{ - 1}} \\
& {\text{B}}{\text{. 0}}{\text{.6 }}J{T^{ - 1}} \\
&{\text{C}}{\text{. 0}}{\text{.06 }}J{T^{ - 1}} \\
&{\text{D}}{\text{. 0}}{\text{.006 }}J{T^{ - 1}} \\
\end{align} $
Answer
232.8k+ views
Hint: The magnetic needle acts like a bar magnet and we know the expression for the time period of oscillations in a bar magnet which involves magnetic moment, the moment of inertia of magnet, and the magnetic field. Using the available values, we can find out the value of the magnetic moment from this expression.
Formula used:
The time period of the oscillations of a bar magnet is given by the following expression:
\[T = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{mB}}} \] …(i)
Here m represents the magnetic moment of the bar magnet which has been placed in a magnetic field B
Complete step-by-step solution:
We are given a magnetic needle which is pivoted through its centre of mass and is free to rotate in a plane containing uniform magnetic field $200 \times {10^{ - 4}}T$. Therefore,
$B = 200 \times {10^{ - 4}}T$
When the needle is slightly displaced from its position, it executes simple harmonic motion whose frequency is given as
$\nu = 2{s^{ - 1}}$
Therefore, the time period of oscillations is equal to the reciprocal of the above frequency which is given as
$T = 0.5s$
We are also given the value of the moment of inertia of the needle about its axis of oscillation which is
$I = 0.75 \times {10^{ - 5}}kg{m^2}$
We are required to find out the magnetic moment of the magnetic needle which can done by using expression (i) in the following way.
\[\begin{align}
& T = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{mB}}} \\
& \Rightarrow m = 4{\pi ^2}\dfrac{I}{{{T^2}B}} \\
\end{align} \]
Now inserting the known values of time period T , the moment of inertia I and the magnetic field B in this expression, we get
\[\begin{align}
& m = 4{\pi ^2}\dfrac{{0.75 \times {{10}^{ - 5}}}}{{{{\left( {0.5} \right)}^2} \times 200 \times {{10}^{ - 4}}}} \\
&= 0.059J{T^{ - 1}} \simeq 0.06J{T^{ - 1}} \\
\end{align} \]
This is the required answer and hence the correct answer is option C.
Note: It should be noted that the magnetic field of the magnetic needle is interacting with the external magnetic field around it which is producing the motion in the needle. At the equilibrium, the net force is zero but when displaced from its position, it results in an oscillation about its center of mass.
Formula used:
The time period of the oscillations of a bar magnet is given by the following expression:
\[T = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{mB}}} \] …(i)
Here m represents the magnetic moment of the bar magnet which has been placed in a magnetic field B
Complete step-by-step solution:
We are given a magnetic needle which is pivoted through its centre of mass and is free to rotate in a plane containing uniform magnetic field $200 \times {10^{ - 4}}T$. Therefore,
$B = 200 \times {10^{ - 4}}T$
When the needle is slightly displaced from its position, it executes simple harmonic motion whose frequency is given as
$\nu = 2{s^{ - 1}}$
Therefore, the time period of oscillations is equal to the reciprocal of the above frequency which is given as
$T = 0.5s$
We are also given the value of the moment of inertia of the needle about its axis of oscillation which is
$I = 0.75 \times {10^{ - 5}}kg{m^2}$
We are required to find out the magnetic moment of the magnetic needle which can done by using expression (i) in the following way.
\[\begin{align}
& T = 2\pi \sqrt {\dfrac{I}{{mB}}} \\
& \Rightarrow m = 4{\pi ^2}\dfrac{I}{{{T^2}B}} \\
\end{align} \]
Now inserting the known values of time period T , the moment of inertia I and the magnetic field B in this expression, we get
\[\begin{align}
& m = 4{\pi ^2}\dfrac{{0.75 \times {{10}^{ - 5}}}}{{{{\left( {0.5} \right)}^2} \times 200 \times {{10}^{ - 4}}}} \\
&= 0.059J{T^{ - 1}} \simeq 0.06J{T^{ - 1}} \\
\end{align} \]
This is the required answer and hence the correct answer is option C.
Note: It should be noted that the magnetic field of the magnetic needle is interacting with the external magnetic field around it which is producing the motion in the needle. At the equilibrium, the net force is zero but when displaced from its position, it results in an oscillation about its center of mass.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

