
A horizontal conducting rod $10m$ long extending from east to west is falling at a speed of $5.0m/s$ at right angles to the horizontal component of earth’s magnetic field $0.3\times {{10}^{-4}}Wb/{{m}^{2}}$ .Find the instantaneous values of e.m.f induced in the rod.
Answer
232.8k+ views
Hint The magnetic force is encountered by charges in the loop's wires when they shift in a magnetic field. Charges in the vertical wires undergo forces that generate currents parallel to the cable. However, a force perpendicular to the wire is felt by those in the top and bottom segments; this force does not create a current.
Complete step by step answer
In the above question following data is been given –
$v=5.0m/s$
$l=10m$
$B=0.3\times {{10}^{-4}}Wb/{{m}^{2}}$
Where, v denotes the velocity with which the rod is falling.
L denotes the length of the rod.
B denotes the magnetic field that is being induced.
We all know that because of its complex relationship with the magnetic field, EMF is induced in it when an electrical conductor is inserted into a magnetic field. This EMF is known as EMF mediated.
This induced emf is referred to as motional emf due to the motion of an electrical conductor in the presence of the magnetic field. EMF can thus be caused in two primary ways:
In the existence of a magnetic field regardless of the action of a conductor.
Because of the magnetic flux shift that is surrounded by the circuit.
With the help of the concept of Lorentz force acting on the conductor's free charge carriers, this definition of motional emf can be clarified. Let us assume, in the conductor PQ, any random charge q. As the rod travels at steady velocity v, in the presence of magnetic field B, the charge still travels at velocity v. The power of Lorentz on this charge is given by:$\Rightarrow e=1.5\times {{10}^{-3}}volt$
$F=qvB$
And now let us have a look at the total work done
$W=QBvl$
Now, we know that any type of electromagnetic force induced is work done per unit charge, therefore we have,
$e=wq=Bvl$
In the above question all the data is already given we just have to put the values in the above formula-
$e=0.3\times {{10}^{-4}}\times 0.5\times 10$
$\Rightarrow e=1.5\times {{10}^{-3}}volt$
Thus we have our answer.
Note The Lorentz force 's direction is perpendicular to both the current flow direction and the magnetic field and can be found using the right-hand law seen in it. Point your thumb in the direction of the current using your right palm, and point the first finger in the direction of the magnetic field. Now your third finger is going to point in the direction of the force.
Complete step by step answer
In the above question following data is been given –
$v=5.0m/s$
$l=10m$
$B=0.3\times {{10}^{-4}}Wb/{{m}^{2}}$
Where, v denotes the velocity with which the rod is falling.
L denotes the length of the rod.
B denotes the magnetic field that is being induced.
We all know that because of its complex relationship with the magnetic field, EMF is induced in it when an electrical conductor is inserted into a magnetic field. This EMF is known as EMF mediated.
This induced emf is referred to as motional emf due to the motion of an electrical conductor in the presence of the magnetic field. EMF can thus be caused in two primary ways:
In the existence of a magnetic field regardless of the action of a conductor.
Because of the magnetic flux shift that is surrounded by the circuit.
With the help of the concept of Lorentz force acting on the conductor's free charge carriers, this definition of motional emf can be clarified. Let us assume, in the conductor PQ, any random charge q. As the rod travels at steady velocity v, in the presence of magnetic field B, the charge still travels at velocity v. The power of Lorentz on this charge is given by:$\Rightarrow e=1.5\times {{10}^{-3}}volt$
$F=qvB$
And now let us have a look at the total work done
$W=QBvl$
Now, we know that any type of electromagnetic force induced is work done per unit charge, therefore we have,
$e=wq=Bvl$
In the above question all the data is already given we just have to put the values in the above formula-
$e=0.3\times {{10}^{-4}}\times 0.5\times 10$
$\Rightarrow e=1.5\times {{10}^{-3}}volt$
Thus we have our answer.
Note The Lorentz force 's direction is perpendicular to both the current flow direction and the magnetic field and can be found using the right-hand law seen in it. Point your thumb in the direction of the current using your right palm, and point the first finger in the direction of the magnetic field. Now your third finger is going to point in the direction of the force.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

