
A gas is found to have formula ${{\text{ }\!\![\!\!\text{ CO }\!\!]\!\!\text{ }}_{\text{x}}}$. If its vapour density is 70, the value of $x$is [DCE $2004$]
A.$2.5$
B.$3.0$
C.$5.0$
D.$6.0$
Answer
233.1k+ views
Hint: Vapour density is defined by the mass of a certain volume of a gas divided by the mass of the same volume of hydrogen. Also, the molecular mass of a gas can be expressed two times the vapour density of that particular gas. By using this relation we can calculate the value of $x$.
Formula Used:The molecular mass of a gas is related to the vapour density of the gas by the following relation:
The molecular mass of a gas $=2\times D$
$D=$Vapour density of the gas
Complete step by step solution:Simply vapour density can be expressed as the mass of a certain volume of a gas divided by the mass of the same volume of hydrogen.
Vapour density,$D$$=\dfrac{Mass\,of\,a\,\,given\,\,volume\,\,of\,\,a\,\,vapour\,\,at\,\,STP}{Mass\,\,of\,\,the\,\,same\,\,volume\,\,of\,\,hydrogen}$
According to Avogadro’s law, equal volumes of all gases or vapours contain an equal number of molecules.
Now let there are the number of molecules in a given volume$=1$
Thus, $D\,\,(\,STP)=\dfrac{Mass\,\,of\,\,1\,\,molecule\,\,of\,\,a\,\,vapour\,\,at\,\,STP}{Mass\,\,of\,\,1\,molecule\,\,of\,\,hydrogen}$
As we know Hydrogen is a diatomic molecule, then we can write
$D\,\,(\,STP)=\dfrac{Mass\,\,of\,\,1\,\,molecule\,\,of\,\,a\,\,vapour\,\,at\,\,STP}{2\times Mass\,\,of\,\,1\,atom\,\,of\,\,hydrogen}$
Or,$2\times D\,\,=\dfrac{Mass\,\,of\,\,1\,\,molecule\,\,of\,\,a\,\,vapour\,\,at\,\,STP}{Mass\,\,of\,\,1\,atom\,\,of\,\,hydrogen}$
Or,$2\times D\,\,=\dfrac{Molecular\,\,mass\,\,at\,\,STP}{\,\,1\,}$
Or, Molecular mass at $STP\,$$=2\times D$
Now the given vapour density,$D\,\,=\,\,70$
$\therefore $Molecular mass at STP$=2\times 70=140$
Also, the formula of the given gas is ${{(CO)}_{x}}$
The molecular mass of ${{(CO)}_{x}}$$=x$(Atomic weight of $C+$Atomic weight of $O$)$x(12+16)=28x$
$\therefore 28x=140$
Or,$x=\dfrac{140}{28}=5.0$
Hence the value $x$is $5.0$
Thus, option (C) is correct.
Note: To deal with this type of problem we should remember the formula of vapour density and also the atomic weight of the elements from the periodic table (at least Hydrogen to calcium) as sometimes the atomic weight of the elements is not provided in the questions. Also, remember that vapour density is a unitless quantity.
Formula Used:The molecular mass of a gas is related to the vapour density of the gas by the following relation:
The molecular mass of a gas $=2\times D$
$D=$Vapour density of the gas
Complete step by step solution:Simply vapour density can be expressed as the mass of a certain volume of a gas divided by the mass of the same volume of hydrogen.
Vapour density,$D$$=\dfrac{Mass\,of\,a\,\,given\,\,volume\,\,of\,\,a\,\,vapour\,\,at\,\,STP}{Mass\,\,of\,\,the\,\,same\,\,volume\,\,of\,\,hydrogen}$
According to Avogadro’s law, equal volumes of all gases or vapours contain an equal number of molecules.
Now let there are the number of molecules in a given volume$=1$
Thus, $D\,\,(\,STP)=\dfrac{Mass\,\,of\,\,1\,\,molecule\,\,of\,\,a\,\,vapour\,\,at\,\,STP}{Mass\,\,of\,\,1\,molecule\,\,of\,\,hydrogen}$
As we know Hydrogen is a diatomic molecule, then we can write
$D\,\,(\,STP)=\dfrac{Mass\,\,of\,\,1\,\,molecule\,\,of\,\,a\,\,vapour\,\,at\,\,STP}{2\times Mass\,\,of\,\,1\,atom\,\,of\,\,hydrogen}$
Or,$2\times D\,\,=\dfrac{Mass\,\,of\,\,1\,\,molecule\,\,of\,\,a\,\,vapour\,\,at\,\,STP}{Mass\,\,of\,\,1\,atom\,\,of\,\,hydrogen}$
Or,$2\times D\,\,=\dfrac{Molecular\,\,mass\,\,at\,\,STP}{\,\,1\,}$
Or, Molecular mass at $STP\,$$=2\times D$
Now the given vapour density,$D\,\,=\,\,70$
$\therefore $Molecular mass at STP$=2\times 70=140$
Also, the formula of the given gas is ${{(CO)}_{x}}$
The molecular mass of ${{(CO)}_{x}}$$=x$(Atomic weight of $C+$Atomic weight of $O$)$x(12+16)=28x$
$\therefore 28x=140$
Or,$x=\dfrac{140}{28}=5.0$
Hence the value $x$is $5.0$
Thus, option (C) is correct.
Note: To deal with this type of problem we should remember the formula of vapour density and also the atomic weight of the elements from the periodic table (at least Hydrogen to calcium) as sometimes the atomic weight of the elements is not provided in the questions. Also, remember that vapour density is a unitless quantity.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

