
The weight of an empty china dish is 39 g and when a saturated solution of potassium nitrate is poured into, its weight is 108 g at ${50^0}C$. After evaporating the solution to dryness, if the weight of the dish along with the crystals is 72 g then the solubility of potassium nitrate at ${50^0}C$ is ________ .
a.) 83.9
b.) 95.6
c.) 91.6
d.) 87.4
Answer
582.6k+ views
Hint: Solubility is the measure of the amount of substance soluble in a given solvent. It can be calculated by the formula as -
$\dfrac{{Mass{\text{ of salt (g)}}}}{{{\text{Mass of water (g)}}}}$ = $\dfrac{{{\text{Solubility of salt (g)}}}}{{{\text{100g water}}}}$
Complete step by step answer :
First, let us see what solubility is.
The solubility may be defined as the measure of the amount of a substance soluble in a solvent.
Let us see what is given to us in question and what we have to find out.
Given :
Weight of an empty china dish = 39 g
Weight of china dish and potassium nitrate = 108 g
Temperature = ${50^0}C$ = 323 K
After evaporation, weight of the dish along with the crystals = 72 g
To find :
Solubility of potassium nitrate
We know that the formula for calculating the solubility can be written as -
$\dfrac{{Mass{\text{ of salt (g)}}}}{{{\text{Mass of water (g)}}}}$ = $\dfrac{{{\text{Solubility of salt (g)}}}}{{{\text{100g water}}}}$
Mass of saturated solution of potassium nitrate = Weight of china dish and potassium nitrate -Weight of an empty china dish
Mass of saturated solution of potassium nitrate = 108 - 39
Mass of saturated solution of potassium nitrate = 69 g
Mass of water = Weight of china dish and potassium nitrate before - weight of the dish along with the crystals after drying
Mass of water = 108 - 72
Mass of water = 36 g
Mass of potassium nitrate = 69 - 36
Mass of potassium nitrate = 33 g
Thus, solubility can be calculated as -
$\dfrac{{Mass{\text{ of salt (g)}}}}{{{\text{Mass of water (g)}}}}$ = $\dfrac{{{\text{Solubility of salt (g)}}}}{{{\text{100g water}}}}$
On filling the values in above formula, we get
$\dfrac{{33}}{{36}}$ = $\dfrac{{{\text{Solubility of salt (g)}}}}{{{\text{100g water}}}}$
Therefore, solubility = 91.66
So, the correct answer is the option c.).
Note: It must be noted that the solubility of a compound in a solvent is fixed at a given temperature. It can be increased by increasing the temperature of the system. With an increase in temperature, the energy of the molecule increases and even solubility also increases.
$\dfrac{{Mass{\text{ of salt (g)}}}}{{{\text{Mass of water (g)}}}}$ = $\dfrac{{{\text{Solubility of salt (g)}}}}{{{\text{100g water}}}}$
Complete step by step answer :
First, let us see what solubility is.
The solubility may be defined as the measure of the amount of a substance soluble in a solvent.
Let us see what is given to us in question and what we have to find out.
Given :
Weight of an empty china dish = 39 g
Weight of china dish and potassium nitrate = 108 g
Temperature = ${50^0}C$ = 323 K
After evaporation, weight of the dish along with the crystals = 72 g
To find :
Solubility of potassium nitrate
We know that the formula for calculating the solubility can be written as -
$\dfrac{{Mass{\text{ of salt (g)}}}}{{{\text{Mass of water (g)}}}}$ = $\dfrac{{{\text{Solubility of salt (g)}}}}{{{\text{100g water}}}}$
Mass of saturated solution of potassium nitrate = Weight of china dish and potassium nitrate -Weight of an empty china dish
Mass of saturated solution of potassium nitrate = 108 - 39
Mass of saturated solution of potassium nitrate = 69 g
Mass of water = Weight of china dish and potassium nitrate before - weight of the dish along with the crystals after drying
Mass of water = 108 - 72
Mass of water = 36 g
Mass of potassium nitrate = 69 - 36
Mass of potassium nitrate = 33 g
Thus, solubility can be calculated as -
$\dfrac{{Mass{\text{ of salt (g)}}}}{{{\text{Mass of water (g)}}}}$ = $\dfrac{{{\text{Solubility of salt (g)}}}}{{{\text{100g water}}}}$
On filling the values in above formula, we get
$\dfrac{{33}}{{36}}$ = $\dfrac{{{\text{Solubility of salt (g)}}}}{{{\text{100g water}}}}$
Therefore, solubility = 91.66
So, the correct answer is the option c.).
Note: It must be noted that the solubility of a compound in a solvent is fixed at a given temperature. It can be increased by increasing the temperature of the system. With an increase in temperature, the energy of the molecule increases and even solubility also increases.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Give 10 examples of unisexual and bisexual flowers

