
The threshold frequency for a photosensitive metal is $3.3\times {{10}^{14}}Hz$. If light of frequency $8.2\times {{10}^{14}}Hz$ is incident on this metal. The cut-off voltage for the photoelectric emission is nearly-
(A).$2V$
(B). $3V$
(C). $5V$
(D). $1V$
Answer
552.6k+ views
Hint: A light is made to fall on a metal and electrons are ejected from it as photons having energy collide with electrons and transfer their energy to them due to which they eject out. We can use Einstein’s equation for photoelectric emission and substitute corresponding values to calculate the cut-off voltage. Convert the units as required.
Formula used:
$K=h\nu -W$
Complete answer:
When light falls on a metal, the photons of the light possesses energy and hence when they collide with the electrons of the metal, they transfer their energy due to which the electrons are ejected out.
The minimum energy required to eject an electron is known as the work function of the metal.
Einstein’s equation for photoelectric effect is given as-
$K=h\nu -W$
Here, $K$ is the kinetic energy
$h$ is Planck’s constant
$\nu $ is the frequency of light
$W$ is the work function
From the above equation,
$\begin{align}
& eV=h\nu -h{{\nu }_{0}} \\
& \Rightarrow V=\dfrac{h(\nu -{{\nu }_{0}})}{e} \\
\end{align}$
Given, $e=1.6\times {{10}^{-19}}$, ${{\nu }_{0}}=3.3\times {{10}^{14}}Hz$, $\nu =8.2\times {{10}^{14}}Hz$, $h=6.6\times {{10}^{-34}}$
In the above equation, we substitute given values to get,
$\begin{align}
& V=\dfrac{6.6\times {{10}^{-34}}(8.2\times {{10}^{14}}-3.2\times {{10}^{14}})}{1.6\times {{10}^{-19}}} \\
& \Rightarrow V=10.56\times {{10}^{-1}}(8.2-3.2) \\
& \Rightarrow V=5.28V \\
& \therefore V\approx 5V \\
\end{align}$
Therefore, the cut-off voltage for photoelectron emission is nearly equal to $5V$.
Hence, the correct option is (C).
Note:
The voltage is applied opposite to the motion of electrons to bring them to rest. That is why; this voltage is known as the cut-off voltage. The energy of the photons is directly proportional to the frequency of light and inversely proportional to the wavelength. It is independent of the intensity of light.
Formula used:
$K=h\nu -W$
Complete answer:
When light falls on a metal, the photons of the light possesses energy and hence when they collide with the electrons of the metal, they transfer their energy due to which the electrons are ejected out.
The minimum energy required to eject an electron is known as the work function of the metal.
Einstein’s equation for photoelectric effect is given as-
$K=h\nu -W$
Here, $K$ is the kinetic energy
$h$ is Planck’s constant
$\nu $ is the frequency of light
$W$ is the work function
From the above equation,
$\begin{align}
& eV=h\nu -h{{\nu }_{0}} \\
& \Rightarrow V=\dfrac{h(\nu -{{\nu }_{0}})}{e} \\
\end{align}$
Given, $e=1.6\times {{10}^{-19}}$, ${{\nu }_{0}}=3.3\times {{10}^{14}}Hz$, $\nu =8.2\times {{10}^{14}}Hz$, $h=6.6\times {{10}^{-34}}$
In the above equation, we substitute given values to get,
$\begin{align}
& V=\dfrac{6.6\times {{10}^{-34}}(8.2\times {{10}^{14}}-3.2\times {{10}^{14}})}{1.6\times {{10}^{-19}}} \\
& \Rightarrow V=10.56\times {{10}^{-1}}(8.2-3.2) \\
& \Rightarrow V=5.28V \\
& \therefore V\approx 5V \\
\end{align}$
Therefore, the cut-off voltage for photoelectron emission is nearly equal to $5V$.
Hence, the correct option is (C).
Note:
The voltage is applied opposite to the motion of electrons to bring them to rest. That is why; this voltage is known as the cut-off voltage. The energy of the photons is directly proportional to the frequency of light and inversely proportional to the wavelength. It is independent of the intensity of light.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Complete reduction of benzene diazonium chloride with class 12 chemistry CBSE

How can you identify optical isomers class 12 chemistry CBSE

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

