
The surface tension of a soap solution is $2 * {10^{ - 2}}N/m$ . To blow a bubble of radius 1 cm, the work done is
(A) $4\pi * {10^{ - 6}}J$
(B) $8\pi * {10^{ - 6}}J$
(C) $12\pi * {10^{ - 6}}J$
(D) $16\pi * {10^{ - 6}}J$
Answer
232.8k+ views
Hint: We are aware that every liquid has a propensity to condense to the smallest surface that is feasible given the available resources. Surface tension of the liquid is the name given to this characteristic of liquids. This kind of quality may be seen in the soap solution in the question.
Formula used:
$W=T\times \Delta A$
W is the work done, T is the surface tension and $\Delta A$is the change in area
Complete answer:
Start with the formula of the amount of work done in the case of soap solution. We know that, Work done is equal to tension in surface energy and surface energy is tension multiply to change in area as follows:
$W = T \times \Delta A$
Where,
W is work done
T is surface tension and
$\Delta A$is change in area.
Now, in given case of soap bubble, work done will be;
$W = 4\pi {r^2} \times 2 \times T = 8\pi {r^2}T$
From the question, we know that;
$T = 2 \times {10^{ - 2}}N/m$
And $r = 1cm$
Putting the value in above equation of work done, we get;
$W = 8\pi \times {\left( {{{10}^{ - 2}}} \right)^2} \times 2 \times {10^{ - 2}}$
$W = 16\pi \times {10^{ - 6}}J$
Hence the correct answer is Option D.
Note: One needs to be familiar with surface tension ideas and applications, as well as the effort needed to raise or lower any object's surface tension, in order to answer the provided problem. Additionally, it's important to recall the mathematical relationship between work and surface tension. Along with the participation of the surface energy, the surface tension is essential to the development and analysis of the soap bubbles.
Formula used:
$W=T\times \Delta A$
W is the work done, T is the surface tension and $\Delta A$is the change in area
Complete answer:
Start with the formula of the amount of work done in the case of soap solution. We know that, Work done is equal to tension in surface energy and surface energy is tension multiply to change in area as follows:
$W = T \times \Delta A$
Where,
W is work done
T is surface tension and
$\Delta A$is change in area.
Now, in given case of soap bubble, work done will be;
$W = 4\pi {r^2} \times 2 \times T = 8\pi {r^2}T$
From the question, we know that;
$T = 2 \times {10^{ - 2}}N/m$
And $r = 1cm$
Putting the value in above equation of work done, we get;
$W = 8\pi \times {\left( {{{10}^{ - 2}}} \right)^2} \times 2 \times {10^{ - 2}}$
$W = 16\pi \times {10^{ - 6}}J$
Hence the correct answer is Option D.
Note: One needs to be familiar with surface tension ideas and applications, as well as the effort needed to raise or lower any object's surface tension, in order to answer the provided problem. Additionally, it's important to recall the mathematical relationship between work and surface tension. Along with the participation of the surface energy, the surface tension is essential to the development and analysis of the soap bubbles.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Derive an expression for maximum speed of a car on class 11 physics JEE_Main

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 9 Mechanical Properties of Fluids (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 12 Kinetic Theory (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 4 Law of Motion (2025-26)

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

