
The input resistance of a common emitter transistor amplifier, if the output resistance is $500\,k\Omega $, the current gain $\alpha = 0.98$ and power gain is $6.0625 \times {10^6}$, is :
A. $198\Omega $
B. $300\Omega $
C. $100\Omega $
D. $400\Omega $
Answer
519.3k+ views
Hint:The ratio of the output divided by the input is known as amplifier gain.Gain is a ratio of no units. $\beta $ denotes the current gain in a common-emitter circuit. The relationship between collector current (output current) and base current is known as beta (input current).
Complete step by step answer:
Power gain = voltage gain $\times$ current gain –(i)
Voltage gain $({A_v}) = \beta \times \dfrac{{{R_2}}}{{{R_1}}}$
Here, ${R_2}$ is the output resistance, ${R_1}$ is the input resistance and $\beta $ is the current gain.
We know that $\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$
Its given in the question that $\alpha = 0.98$, substituting these values to the equation we get,
$\beta = \dfrac{{0.98}}{{1 - 0.98}} \\
\Rightarrow \beta = \dfrac{{0.98}}{{0.02}} \\
\Rightarrow \beta = 49 \\ $
We also know that ${R_2} = 500 \times {10^3}\Omega $, and power gain $ = 6.0625 \times {10^6}$. Substituting these values to the (i) equation we get,
Power gain = voltage gain $\times$ current gain
$6.0625 \times {10^6} = 49 \times \dfrac{{500 \times {{10}^3}}}{{{R_1}}} \times 49 \\
\Rightarrow {R_1} = 49 \times \dfrac{{500 \times {{10}^3}}}{{6.0625 \times {{10}^6}}} \times 49 \\
\therefore {R_1} = 198\Omega \\ $
Hence, the correct option is A.
Note:The transistor parameters that characterise the current gain in a transistor are $\alpha $ and $\beta $ . The ratio of the collector current to the emitter current is known as $\alpha $. $\beta $ is the current gain, which is calculated by dividing the collector current by the base current.
Complete step by step answer:
Power gain = voltage gain $\times$ current gain –(i)
Voltage gain $({A_v}) = \beta \times \dfrac{{{R_2}}}{{{R_1}}}$
Here, ${R_2}$ is the output resistance, ${R_1}$ is the input resistance and $\beta $ is the current gain.
We know that $\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$
Its given in the question that $\alpha = 0.98$, substituting these values to the equation we get,
$\beta = \dfrac{{0.98}}{{1 - 0.98}} \\
\Rightarrow \beta = \dfrac{{0.98}}{{0.02}} \\
\Rightarrow \beta = 49 \\ $
We also know that ${R_2} = 500 \times {10^3}\Omega $, and power gain $ = 6.0625 \times {10^6}$. Substituting these values to the (i) equation we get,
Power gain = voltage gain $\times$ current gain
$6.0625 \times {10^6} = 49 \times \dfrac{{500 \times {{10}^3}}}{{{R_1}}} \times 49 \\
\Rightarrow {R_1} = 49 \times \dfrac{{500 \times {{10}^3}}}{{6.0625 \times {{10}^6}}} \times 49 \\
\therefore {R_1} = 198\Omega \\ $
Hence, the correct option is A.
Note:The transistor parameters that characterise the current gain in a transistor are $\alpha $ and $\beta $ . The ratio of the collector current to the emitter current is known as $\alpha $. $\beta $ is the current gain, which is calculated by dividing the collector current by the base current.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

