
In the given circuit below, the first switch ${S_1}$ is closed and when steady state is reached the switch ${S_2}$ is also closed. Then what is the charge on the capacitor shown in the circuit of capacitance $6\mu F$ :
Answer
518.4k+ views
Hint: In order to find the charge stored on capacitor of capacitance $6\mu F$ we will find the magnitude of difference of potentials between two ends of the capacitor of capacitance $6\mu F$ and then by using the relation between charge, potential difference and capacitance of a capacitor we will find the charge using $Q = CV$ .
Complete step by step answer:
Given that, As soon as switch ${S_1}$ is closed then the battery of $10V$ starts to supply current in second half of circuit and no current will pass through the $6\mu F$ side section of circuit and thus the right side of $6\mu F$ capacitor will have a negative potential of $10V$ .
Secondly, when switch ${S_2}$ is being closed at that moment no current flows in second half circuit due to steady state and hence potential on right side of capacitor $6\mu F$ remains same which is $10V$ and due to the second battery of voltage $20V$ the left side of $6\mu F$ will have a potential of positive $20\,V$.Hence, net potential difference across the capacitor of $C = 6\mu F$ will be $(20 - 10)V$ which is
$C = 6\mu F$
$\Rightarrow \text{Voltage} = 10\,V$
Using $Q = CV$ we get,
$Q = 6 \times 10$
$\therefore Q = 60\mu C$
Hence, the charge on the capacitor of capacitance $6\mu F$ is $Q = 60\mu C$.
Note:Remember that, as the steady state of a capacitor is reached no more current flows across the capacitor and their potentials remain the same. The micro coulomb is the unit of charge which is related as $1\mu C = {10^{ - 6}}C$ and similarly $1\mu F = {10^{ - 6}}F$ which is a unit of capacitance.
Complete step by step answer:
Given that, As soon as switch ${S_1}$ is closed then the battery of $10V$ starts to supply current in second half of circuit and no current will pass through the $6\mu F$ side section of circuit and thus the right side of $6\mu F$ capacitor will have a negative potential of $10V$ .
Secondly, when switch ${S_2}$ is being closed at that moment no current flows in second half circuit due to steady state and hence potential on right side of capacitor $6\mu F$ remains same which is $10V$ and due to the second battery of voltage $20V$ the left side of $6\mu F$ will have a potential of positive $20\,V$.Hence, net potential difference across the capacitor of $C = 6\mu F$ will be $(20 - 10)V$ which is
$C = 6\mu F$
$\Rightarrow \text{Voltage} = 10\,V$
Using $Q = CV$ we get,
$Q = 6 \times 10$
$\therefore Q = 60\mu C$
Hence, the charge on the capacitor of capacitance $6\mu F$ is $Q = 60\mu C$.
Note:Remember that, as the steady state of a capacitor is reached no more current flows across the capacitor and their potentials remain the same. The micro coulomb is the unit of charge which is related as $1\mu C = {10^{ - 6}}C$ and similarly $1\mu F = {10^{ - 6}}F$ which is a unit of capacitance.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

