
As a physicist, you put heat into a $500g$ solid sample at the rate of $10.0kJ{\min ^{ - 1}}$, while recording its temperature as a function of time. You plot your data and obtain the graph as shown in the figure. What is the specific heat of the solid state of the material.
(A). $2.66kJk{g^{ - 1}}^ \circ {C^{ - 1}}$
(B). \[4.99kJk{g^{ - 1}}^ \circ {C^{ - 1}}\]
(C). $1.33kJk{g^{ - 1}}^ \circ {C^{ - 1}}$
(D). None of these

Answer
233.1k+ views
Hint: We know that a solid changes into a liquid at a temperature equal to melting point of the solid. Similarly a liquid changes into a gaseous state at a temperature equals to boiling point of liquid. Temperature remains unaffected as the state of the entire substance has changed. Thus a thermometer fails to detect the change of state as there is neither rise nor fall in temperature duriv the change of state. That is why heat energy spent in change of state is called Latent Heat.
$L = \dfrac{Q}{m}$
Here, L is the latent heat, Q is the heat absorbed and m is the mass of the body.
Latent heat is measured in $Jk{g^{ - 1}}$ or $\operatorname{Cal} {\operatorname{g} ^{ - 1}}$. For example Latent heat of Fusion of ice \[ = 80{\text{ }}\operatorname{Ca} {\lg ^{ - 1}} = 3.33 \times {10^J}Jk{g^{ - 1}}\]
Complete step by step answer:
Now from the graph it is clear that within the time period,Time $\left( t \right) = 1\min $ to Time $\left( t \right) = 3\min $
There is no change/rise in the temperature of the substance. Therefore the solid melts in this time period.
Now the Latent heat we have is
$\implies$ $L = \dfrac{Q}{m} = \dfrac{{HT}}{m}{\text{ - - - - - - - }}\left( 1 \right)$
Here $H$ is rate of change of heat
$T$ is the time period for heat change.
So now here we have from the question
$H = 10.0kJ{\min ^{ - 1}}$
And $T = 2$
$m = 0.5$
Now putting all the above values in the equation $\left( 1 \right)$ so we have.
$\implies$ $L = \dfrac{{10 \times 2}}{{0.5}} = 40kJk{g^{ - 1}}$
And also we have the formula for specific heat is
$\implies$ $\Delta Q = ms\left( {\Delta T} \right)$
Here $\Delta Q$ is the small amount of heat energy required to raise the temperature of certain mass $\left( m \right)$ of a substance through a small range of temperature $\left( {\Delta T} \right)$.
Here $'S'$ in the formula is called a Constant of proportionality and is called specific heat capacity or simply specific heat of the material of the substance. $Q = mS\Delta T$
So now $S = \dfrac{Q}{{m \times \Delta T}}$
Now $S = \dfrac{{10 \times 1}}{{0.5 \times 15}} = 1.33kJk{g^{ - 1}}^ \circ {C^{ - 1}}$
Hence option ‘C’ is correct.
Note: Molar specific heat or molar heat capacity:
It is defined as the amount of heat required to raise the temperature of one gram mole of the substance through a unit degree.
It is represented by ‘C’ .
Now by the definition.
One mole of any substance is Quantity of substance whose mass in gram is numerically equals to the molecular mass $\left( M \right)$
$C = Ms$
To calculate the no of moles in a given $\left( {m\operatorname{gm} } \right)$ of the substance, we divide $'m'$ buy the molecular mass $\left( M \right)$
$n = \dfrac{m}{M}$ or $m = nM$
Now from the definition of specific heat
$S = \dfrac{{\Delta Q}}{{m\Delta T}} = \dfrac{{\Delta Q}}{{nM\left( {\Delta T} \right)}}$
$MS = \dfrac{1}{n}\left( {\dfrac{{\Delta Q}}{{\Delta T}}} \right)$
$C = \dfrac{1}{n}\left( {\dfrac{{\Delta Q}}{{\Delta T}}} \right)$
The above is the expression for the molar specific heat of the substance.
$L = \dfrac{Q}{m}$
Here, L is the latent heat, Q is the heat absorbed and m is the mass of the body.
Latent heat is measured in $Jk{g^{ - 1}}$ or $\operatorname{Cal} {\operatorname{g} ^{ - 1}}$. For example Latent heat of Fusion of ice \[ = 80{\text{ }}\operatorname{Ca} {\lg ^{ - 1}} = 3.33 \times {10^J}Jk{g^{ - 1}}\]
Complete step by step answer:
Now from the graph it is clear that within the time period,Time $\left( t \right) = 1\min $ to Time $\left( t \right) = 3\min $
There is no change/rise in the temperature of the substance. Therefore the solid melts in this time period.
Now the Latent heat we have is
$\implies$ $L = \dfrac{Q}{m} = \dfrac{{HT}}{m}{\text{ - - - - - - - }}\left( 1 \right)$
Here $H$ is rate of change of heat
$T$ is the time period for heat change.
So now here we have from the question
$H = 10.0kJ{\min ^{ - 1}}$
And $T = 2$
$m = 0.5$
Now putting all the above values in the equation $\left( 1 \right)$ so we have.
$\implies$ $L = \dfrac{{10 \times 2}}{{0.5}} = 40kJk{g^{ - 1}}$
And also we have the formula for specific heat is
$\implies$ $\Delta Q = ms\left( {\Delta T} \right)$
Here $\Delta Q$ is the small amount of heat energy required to raise the temperature of certain mass $\left( m \right)$ of a substance through a small range of temperature $\left( {\Delta T} \right)$.
Here $'S'$ in the formula is called a Constant of proportionality and is called specific heat capacity or simply specific heat of the material of the substance. $Q = mS\Delta T$
So now $S = \dfrac{Q}{{m \times \Delta T}}$
Now $S = \dfrac{{10 \times 1}}{{0.5 \times 15}} = 1.33kJk{g^{ - 1}}^ \circ {C^{ - 1}}$
Hence option ‘C’ is correct.
Note: Molar specific heat or molar heat capacity:
It is defined as the amount of heat required to raise the temperature of one gram mole of the substance through a unit degree.
It is represented by ‘C’ .
Now by the definition.
One mole of any substance is Quantity of substance whose mass in gram is numerically equals to the molecular mass $\left( M \right)$
$C = Ms$
To calculate the no of moles in a given $\left( {m\operatorname{gm} } \right)$ of the substance, we divide $'m'$ buy the molecular mass $\left( M \right)$
$n = \dfrac{m}{M}$ or $m = nM$
Now from the definition of specific heat
$S = \dfrac{{\Delta Q}}{{m\Delta T}} = \dfrac{{\Delta Q}}{{nM\left( {\Delta T} \right)}}$
$MS = \dfrac{1}{n}\left( {\dfrac{{\Delta Q}}{{\Delta T}}} \right)$
$C = \dfrac{1}{n}\left( {\dfrac{{\Delta Q}}{{\Delta T}}} \right)$
The above is the expression for the molar specific heat of the substance.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

