
An element ‘X’ (At. Mass = 40g $mo{{l}^{-1}}$) having f.c.c structure, has unit cell edge length of 400 pm. Calculate the density of ‘X’ and the number of unit cells in 4g of ‘X’. (${{N}_{A}}$= 6.022$\times {{10}^{23}}\,mo{{l}^{-1}}$)
Answer
530.6k+ views
Hint: f.c.c stands for face centered cubic. An f.c.c unit cell has atoms at the corners as well as on at the centre of each face of the cube. Number of atoms present per unit cell in a face centered cubic unit cell (Z) is 4.
Complete answer:
An element ‘X’ has an f.c.c unit cell. Therefore, the number of atoms present per unit, Z = 4.
Given, atomic mass of the element, M = 40g $mo{{l}^{-1}}$
If ‘a’ is the edge length of a unit cell. Then, the volume of the unit cell will be equal to ‘${{\text{a}}^{3}}$’
Given, edge length of unit cell of element ‘X’ having f.c.c structure, a = 400 pm = 400 $\times {{10}^{-12}}$ m.
Density of a unit cell can be given as, d = $\dfrac{\text{mass of unit cell}}{\text{volume of unit cell}}$
Mass of the unit cell will be equal to the total number of atoms present in the unit cell multiplied by the mass of each atom, i.e. m$\times $ Z. For f.c.c unit cell, Z = 4.
Therefore, the density of the unit cell can be calculated as\[\begin{align}
& d=\dfrac{m\times Z}{V} \\
& =\dfrac{m\times 4}{{{(400\times {{10}^{-12}}m)}^{3}}} \\
& \because m\times {{N}_{A}}=M\Rightarrow m=\dfrac{M}{{{N}_{A}}} \\
& \Rightarrow d=\dfrac{M\times 4}{{{(400\times {{10}^{-12}}m)}^{3}}\times {{N}_{A}}} \\
& d=\dfrac{40g\times 4}{{{(400\times {{10}^{-12}}m)}^{3}}\times 6.022\times {{10}^{23}}mo{{l}^{-1}}}=4.2\times {{10}^{-6}}g\,{{m}^{-3}} \\
\end{align}\]
Therefore, the density of the unit cell is 4.2$\times {{10}^{-6}}$ g${{m}^{-3}}$.
One mole of the element ‘X’ has 6.022$\times {{10}^{23}}$ atoms.
40 g of ‘X’ = 6.022$\times {{10}^{23}}$ atoms.
1 g of ‘X’ = $\dfrac{6.022\times {{10}^{23}}}{40}$ atoms
4 g of ‘X’ contains = 4$\times \dfrac{6.022\times {{10}^{23}}}{40}=6.022\times {{10}^{22}}$ atoms
We know that in an f.c.c unit cell one unit cell has 4 atoms.
1 unit cell = 4 atoms
1 atom = $\dfrac{1}{4}$ unit cell
Then, 6.022$\times {{10}^{22}}$ atoms = $\dfrac{1}{4}\times 6.022\times {{10}^{22}}$ = $1.505\times {{10}^{22}}$ unit cell.
Note: An atom at the centre of a face is shared between two unit cells and that at the corners is shared between 8 unit cells. There are 8 corners and 6 faces. So to find the total number of atoms present in an f.c.c unit cell = $8\times \dfrac{1}{8}+6\times \dfrac{1}{2}$= 4.
Complete answer:
An element ‘X’ has an f.c.c unit cell. Therefore, the number of atoms present per unit, Z = 4.
Given, atomic mass of the element, M = 40g $mo{{l}^{-1}}$
If ‘a’ is the edge length of a unit cell. Then, the volume of the unit cell will be equal to ‘${{\text{a}}^{3}}$’
Given, edge length of unit cell of element ‘X’ having f.c.c structure, a = 400 pm = 400 $\times {{10}^{-12}}$ m.
Density of a unit cell can be given as, d = $\dfrac{\text{mass of unit cell}}{\text{volume of unit cell}}$
Mass of the unit cell will be equal to the total number of atoms present in the unit cell multiplied by the mass of each atom, i.e. m$\times $ Z. For f.c.c unit cell, Z = 4.
Therefore, the density of the unit cell can be calculated as\[\begin{align}
& d=\dfrac{m\times Z}{V} \\
& =\dfrac{m\times 4}{{{(400\times {{10}^{-12}}m)}^{3}}} \\
& \because m\times {{N}_{A}}=M\Rightarrow m=\dfrac{M}{{{N}_{A}}} \\
& \Rightarrow d=\dfrac{M\times 4}{{{(400\times {{10}^{-12}}m)}^{3}}\times {{N}_{A}}} \\
& d=\dfrac{40g\times 4}{{{(400\times {{10}^{-12}}m)}^{3}}\times 6.022\times {{10}^{23}}mo{{l}^{-1}}}=4.2\times {{10}^{-6}}g\,{{m}^{-3}} \\
\end{align}\]
Therefore, the density of the unit cell is 4.2$\times {{10}^{-6}}$ g${{m}^{-3}}$.
One mole of the element ‘X’ has 6.022$\times {{10}^{23}}$ atoms.
40 g of ‘X’ = 6.022$\times {{10}^{23}}$ atoms.
1 g of ‘X’ = $\dfrac{6.022\times {{10}^{23}}}{40}$ atoms
4 g of ‘X’ contains = 4$\times \dfrac{6.022\times {{10}^{23}}}{40}=6.022\times {{10}^{22}}$ atoms
We know that in an f.c.c unit cell one unit cell has 4 atoms.
1 unit cell = 4 atoms
1 atom = $\dfrac{1}{4}$ unit cell
Then, 6.022$\times {{10}^{22}}$ atoms = $\dfrac{1}{4}\times 6.022\times {{10}^{22}}$ = $1.505\times {{10}^{22}}$ unit cell.
Note: An atom at the centre of a face is shared between two unit cells and that at the corners is shared between 8 unit cells. There are 8 corners and 6 faces. So to find the total number of atoms present in an f.c.c unit cell = $8\times \dfrac{1}{8}+6\times \dfrac{1}{2}$= 4.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

