
A particle of mass $2m$ is projected at an angle of $30^\circ $with the horizontal with a velocity of$40m/s$. After $1s$ explosion takes place and the particle is broken into two equal pieces. As a result of the explosion, one part comes to rest. The maximum height from the ground attained by the other part is $(g = 10m/{s^2})$
(A) $50m$
(B) $25m$
(C) $40m$
(D) $35m$
Answer
233.1k+ views
Hint In a projectile motion, the particle follows a parabolic path. By$1s$, it has already traveled, some vertical as well as horizontal distance. After it explodes, the second part shoots up in the air again, following a projectile path. The velocity of the particle can be determined by using the law for conservation of linear momentum. Both the heights are then added to give the maximum height.
Formula used:
$T = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}$
${V^2} = {U^2} + 2as$
$s = Ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$V = U + at$
Complete Step By Step Solution

It is given in the question that,
Angle of projection of the particle, $\theta = 30^\circ $
Initial velocity$u = 40m/s$
The horizontal component of velocity, ${u_x} = u\cos \theta $
${u_x} = 40\cos 30^\circ $
${\vec u_x} = 20\sqrt 3 \hat i$ $\left\{ {\cos 30^\circ = \dfrac{{\sqrt 3 }}{2}} \right\}$
The vertical component of velocity, ${u_y} = u\sin \theta $
${u_y} = 40\sin 30^\circ $
${\vec u_y} = 20\hat j$ $\left\{ {\sin 30^\circ = \dfrac{1}{2}} \right\}$
The time of flight of the original projectile would have been,
$T = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}$
$T = \dfrac{{2 \times 40 \times \dfrac{1}{2}}}{{10}}$
$T = 4\sec $
We know that initial velocity,
$\vec u = 20\sqrt 3 \hat i + 20\hat j$
Using the first equation of motion,
$V = U + at$
The acceleration is $a = g = - 10m/{s^2}$ acting downwards.
We have the velocity after $1s$,
$\vec v = \left( {20\sqrt 3 \hat i + 20\hat j} \right) + \left( { - 10\hat j} \right) \times 1$
$\vec v = 20\sqrt 3 \hat i + 10\hat j$
Initial mass of the particle ${m_i} = 2m$
It is said that after the explosion it divides into two equal parts,
The mass of the particle after explosion, ${m_f} = m + m$
Applying the law of conservation of momentum to the particle, we have-
$2m\vec v = m{\vec v_1} + m{\vec v_2}$
$2m\left( {20\sqrt 3 \hat i + 10\hat j} \right) = 0 \times m + mv'$
$v' = 40\sqrt 3 \hat i + 20\hat j$
Here, $v'$is the velocity with which the second part of the particle moves after the explosion. The force of gravity acts on it, therefore maximum height covered by this particle is given by the third equation of motion-
${V^2} = {U^2} + 2as$
Here, $V = 0$ ,$U = {\vec v_y} = 20\hat j$,$a = - 10$,$s = {h_2}$
By putting these values we have,
$0 = 400 + 2( - 10){h_2}$
$400 = 20{h_2}$
${h_2} = 20$
The height traveled by the particle after the explosion is $20m$.
But before explosion, the particle has already covered a height, ${h_1}$
Using the second equation of motion,
$s = Ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Keeping values of $s = {h_1},a = - 10,U = u\sin \theta = 20\hat j,t = 1$
We can write-
${h_1} = 20 \times 1 + \dfrac{1}{2} \times ( - 10) \times {1^2}$
${h_1} = 20 - 5 = 15$
The total height covered by the particle is,
$H = {h_1} + {h_2}$
$H = 15 + 20 = 35$
The maximum height attained by the particle from ground is$35m$.
Option (4) is correct.
Note It should be kept in mind that to calculate the maximum height, only the vertical components of all the velocities are taken in calculation. However, for the equations involving the law of conservation of momentum, both components of velocity are used.
Formula used:
$T = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}$
${V^2} = {U^2} + 2as$
$s = Ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$V = U + at$
Complete Step By Step Solution

It is given in the question that,
Angle of projection of the particle, $\theta = 30^\circ $
Initial velocity$u = 40m/s$
The horizontal component of velocity, ${u_x} = u\cos \theta $
${u_x} = 40\cos 30^\circ $
${\vec u_x} = 20\sqrt 3 \hat i$ $\left\{ {\cos 30^\circ = \dfrac{{\sqrt 3 }}{2}} \right\}$
The vertical component of velocity, ${u_y} = u\sin \theta $
${u_y} = 40\sin 30^\circ $
${\vec u_y} = 20\hat j$ $\left\{ {\sin 30^\circ = \dfrac{1}{2}} \right\}$
The time of flight of the original projectile would have been,
$T = \dfrac{{2u\sin \theta }}{g}$
$T = \dfrac{{2 \times 40 \times \dfrac{1}{2}}}{{10}}$
$T = 4\sec $
We know that initial velocity,
$\vec u = 20\sqrt 3 \hat i + 20\hat j$
Using the first equation of motion,
$V = U + at$
The acceleration is $a = g = - 10m/{s^2}$ acting downwards.
We have the velocity after $1s$,
$\vec v = \left( {20\sqrt 3 \hat i + 20\hat j} \right) + \left( { - 10\hat j} \right) \times 1$
$\vec v = 20\sqrt 3 \hat i + 10\hat j$
Initial mass of the particle ${m_i} = 2m$
It is said that after the explosion it divides into two equal parts,
The mass of the particle after explosion, ${m_f} = m + m$
Applying the law of conservation of momentum to the particle, we have-
$2m\vec v = m{\vec v_1} + m{\vec v_2}$
$2m\left( {20\sqrt 3 \hat i + 10\hat j} \right) = 0 \times m + mv'$
$v' = 40\sqrt 3 \hat i + 20\hat j$
Here, $v'$is the velocity with which the second part of the particle moves after the explosion. The force of gravity acts on it, therefore maximum height covered by this particle is given by the third equation of motion-
${V^2} = {U^2} + 2as$
Here, $V = 0$ ,$U = {\vec v_y} = 20\hat j$,$a = - 10$,$s = {h_2}$
By putting these values we have,
$0 = 400 + 2( - 10){h_2}$
$400 = 20{h_2}$
${h_2} = 20$
The height traveled by the particle after the explosion is $20m$.
But before explosion, the particle has already covered a height, ${h_1}$
Using the second equation of motion,
$s = Ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Keeping values of $s = {h_1},a = - 10,U = u\sin \theta = 20\hat j,t = 1$
We can write-
${h_1} = 20 \times 1 + \dfrac{1}{2} \times ( - 10) \times {1^2}$
${h_1} = 20 - 5 = 15$
The total height covered by the particle is,
$H = {h_1} + {h_2}$
$H = 15 + 20 = 35$
The maximum height attained by the particle from ground is$35m$.
Option (4) is correct.
Note It should be kept in mind that to calculate the maximum height, only the vertical components of all the velocities are taken in calculation. However, for the equations involving the law of conservation of momentum, both components of velocity are used.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

