
A gaseous hydrocarbon gives upon combustion, 0.72g water and 3.08g of \[C{{O}_{2}}\]. The empirical formula of the hydrocarbon is:
(a) \[{{C}_{6}}{{H}_{5}}\]
(b) \[{{C}_{7}}{{H}_{8}}\]
(c) \[{{C}_{2}}{{H}_{4}}\]
(d) \[{{C}_{3}}{{H}_{4}}\]
Answer
232.8k+ views
Hint: Empirical formula of a chemical compound is the simplest form of writing the chemical formula of the compound. It is the simplest positive integer ratio of the atoms that are present in the compound.
Complete step by step solution:
From a combustion reaction, it is possible to derive the empirical formula of the hydrocarbon, provided we know the number of moles of the products in the reaction. Let us assume the empirical formula as \[{{C}_{x}}{{H}_{y}}\], where x is the number of carbon atoms and y is the number of hydrogen atoms. For a gaseous hydrocarbon combustion reaction can be written as
\[{{C}_{x}}{{H}_{y}}+(x+\dfrac{y}{4}){{O}_{2}}\to xC{{O}_{2}}+\dfrac{y}{2}{{H}_{2}}O\]
(It is a general form of equation that has been calculated for combustion reaction.)
We know the number of moles is equal to weight divided by the molecular mass of the molecule.
Number of moles of \[{{H}_{2}}O=\dfrac{0.72}{18}=0.04\] here, weight of water is 0.72g and molecular mass of water is 18g per mol.
Number of moles of \[C{{O}_{2}}=\dfrac{3.08}{44}=0.07\]here, weight of carbon dioxide is given 3.08g and molecular mass of carbon dioxide is 44g per mol.
Therefore, let’s take the coefficient of water and substitute it with its number of moles.
\[\dfrac{y}{2}=0.04\times 100\] (y is multiplied with 100 so that we get a whole number)
\[y=8\]
Now, let us take the coefficient of carbon dioxide x which is equal to the number of moles of carbon dioxide. We get the value of x.
\[x=0.07\times 100=7\](Here also we need to 0.07 is multiplied with 100 to get a whole number)
So, x=7 and y=8, substituting these values in \[{{C}_{x}}{{H}_{y}}\] we get \[{{C}_{7}}{{H}_{8}}\].
Hence, the empirical formula is \[{{C}_{7}}{{H}_{8}}\]
Correct answer to the question is option (b).
Note: While solving this problem using this method, we should always convert the decimal we get for x and y into a whole number by multiplying it with 100. X and y are always whole numbers. This method is only applicable to simple hydrocarbons.
Complete step by step solution:
From a combustion reaction, it is possible to derive the empirical formula of the hydrocarbon, provided we know the number of moles of the products in the reaction. Let us assume the empirical formula as \[{{C}_{x}}{{H}_{y}}\], where x is the number of carbon atoms and y is the number of hydrogen atoms. For a gaseous hydrocarbon combustion reaction can be written as
\[{{C}_{x}}{{H}_{y}}+(x+\dfrac{y}{4}){{O}_{2}}\to xC{{O}_{2}}+\dfrac{y}{2}{{H}_{2}}O\]
(It is a general form of equation that has been calculated for combustion reaction.)
We know the number of moles is equal to weight divided by the molecular mass of the molecule.
Number of moles of \[{{H}_{2}}O=\dfrac{0.72}{18}=0.04\] here, weight of water is 0.72g and molecular mass of water is 18g per mol.
Number of moles of \[C{{O}_{2}}=\dfrac{3.08}{44}=0.07\]here, weight of carbon dioxide is given 3.08g and molecular mass of carbon dioxide is 44g per mol.
Therefore, let’s take the coefficient of water and substitute it with its number of moles.
\[\dfrac{y}{2}=0.04\times 100\] (y is multiplied with 100 so that we get a whole number)
\[y=8\]
Now, let us take the coefficient of carbon dioxide x which is equal to the number of moles of carbon dioxide. We get the value of x.
\[x=0.07\times 100=7\](Here also we need to 0.07 is multiplied with 100 to get a whole number)
So, x=7 and y=8, substituting these values in \[{{C}_{x}}{{H}_{y}}\] we get \[{{C}_{7}}{{H}_{8}}\].
Hence, the empirical formula is \[{{C}_{7}}{{H}_{8}}\]
Correct answer to the question is option (b).
Note: While solving this problem using this method, we should always convert the decimal we get for x and y into a whole number by multiplying it with 100. X and y are always whole numbers. This method is only applicable to simple hydrocarbons.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

AssertionIn electrolytic refining of metal impure metal class 12 chemistry JEE_Main

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

NCERT Solutions For Class 12 Chemistry Chapter 2 Solutions Hindi Medium (2025-26)

CBSE Class 12 Chemistry Set 1 56/2/1 2025: Question Paper, Answers & Analysis

CBSE Class 12 Chemistry Question Paper Set 3 2025 with Answers

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

Degree of Dissociation: Meaning, Formula, Calculation & Uses

