
The work function for sodium and copper are 2eV and 4eV. Which of them is suitable for a photocell with \[{\rm{4000}}\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \] light?
A. Copper
B. Sodium
C. Both
D. Neither of them
Answer
232.8k+ views
Hint:Work function is the minimum energy required to remove one electron from a metal surface. Work function can also be said as the characteristics of the surface and not the complete metal. As we know that the energy of the incident light or photons should be more than the work function of the metal for the photoemission to take place.
Formula Used:
The formula to find the threshold wavelength is,
\[\lambda = \dfrac{{hc}}{W}\]
Where, h is Planck’s constant, c is the speed of light and W is a work function.
Complete step by step solution:
Here the work function for sodium and copper are given as 2eV and 4eV. Now, we need to find which of them is suitable for a photocell with \[{\rm{4000}}\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \] light. In order to find this, we have the formula for the threshold wavelength for sodium which is given as,
\[{\lambda _{Na}} = \dfrac{{hc}}{W}\]………….. (1)
Here, \[h = 6.626 \times {10^{ - 34}}Js\], \[c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}\]and \[W = 2eV\]
Since the work function is in electron volt. We need to convert Planck’s constant also from joules to eV. Then,
\[h = \dfrac{{6.626 \times {{10}^{ - 34}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}eV\]
\[\Rightarrow h = 4.14125 \times {10^{ - 15}}eV\]
Substitute the value of h, c and W in equation (1) we get,
\[{\lambda _{Na}} = \dfrac{{4.14125 \times {{10}^{ - 15}} \times 3 \times {{10}^8}}}{2}\]
\[\Rightarrow {\lambda _{Na}} = 6.211 \times {10^{ - 7}}m\]
\[\Rightarrow {\lambda _{Na}} = 6211\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \]
Also, for copper we have,
\[{\lambda _{Cu}} = \dfrac{{hc}}{W}\]…….. (2)
Here, \[h = 6.626 \times {10^{ - 34}}Js\]
\[ \Rightarrow h = 4.14125 \times {10^{ - 15}}eV\],
\[\Rightarrow c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}\] and \[W = 4eV\]
Substitute the value of h, c and W in equation (2) we get,
\[{\lambda _{Cu}} = \dfrac{{4.14125 \times {{10}^{ - 15}} \times 3 \times {{10}^8}}}{4}\]
\[\Rightarrow {\lambda _{Cu}} = 3.105 \times {10^{ - 7}}m\]
\[\therefore {\lambda _{Cu}} = 3105\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \]
Therefore, \[{\lambda _{Na}} > 4000\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \], sodium is suitable for a photocell.
Hence, option B is the correct answer.
Note: Remember that, Since the work function is in electron volts and if the energy is given in joules, then we need to convert the given value of energy from joules to eV by dividing it by the charge of an electron while solving this problem.
Formula Used:
The formula to find the threshold wavelength is,
\[\lambda = \dfrac{{hc}}{W}\]
Where, h is Planck’s constant, c is the speed of light and W is a work function.
Complete step by step solution:
Here the work function for sodium and copper are given as 2eV and 4eV. Now, we need to find which of them is suitable for a photocell with \[{\rm{4000}}\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \] light. In order to find this, we have the formula for the threshold wavelength for sodium which is given as,
\[{\lambda _{Na}} = \dfrac{{hc}}{W}\]………….. (1)
Here, \[h = 6.626 \times {10^{ - 34}}Js\], \[c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}\]and \[W = 2eV\]
Since the work function is in electron volt. We need to convert Planck’s constant also from joules to eV. Then,
\[h = \dfrac{{6.626 \times {{10}^{ - 34}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}eV\]
\[\Rightarrow h = 4.14125 \times {10^{ - 15}}eV\]
Substitute the value of h, c and W in equation (1) we get,
\[{\lambda _{Na}} = \dfrac{{4.14125 \times {{10}^{ - 15}} \times 3 \times {{10}^8}}}{2}\]
\[\Rightarrow {\lambda _{Na}} = 6.211 \times {10^{ - 7}}m\]
\[\Rightarrow {\lambda _{Na}} = 6211\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \]
Also, for copper we have,
\[{\lambda _{Cu}} = \dfrac{{hc}}{W}\]…….. (2)
Here, \[h = 6.626 \times {10^{ - 34}}Js\]
\[ \Rightarrow h = 4.14125 \times {10^{ - 15}}eV\],
\[\Rightarrow c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}\] and \[W = 4eV\]
Substitute the value of h, c and W in equation (2) we get,
\[{\lambda _{Cu}} = \dfrac{{4.14125 \times {{10}^{ - 15}} \times 3 \times {{10}^8}}}{4}\]
\[\Rightarrow {\lambda _{Cu}} = 3.105 \times {10^{ - 7}}m\]
\[\therefore {\lambda _{Cu}} = 3105\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \]
Therefore, \[{\lambda _{Na}} > 4000\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \], sodium is suitable for a photocell.
Hence, option B is the correct answer.
Note: Remember that, Since the work function is in electron volts and if the energy is given in joules, then we need to convert the given value of energy from joules to eV by dividing it by the charge of an electron while solving this problem.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

