The van’t Hoff factor for 0.1M barium nitrate is 2.74. The percentage of dissociation of barium nitrate is:
(A) 91.3 %
(B) 87 %
(C) 100%
(D) 74 %
Answer
266.7k+ views
Hint: Vant’t hoff factor and degree of dissociation are related to each other as follows:$\alpha = \dfrac{{i - 1}}{{n - 1}}$.
Complete step by step answer: The van’t hoff factor is used to measure the extent of association or dissociation of molecules in the solution. It is denoted as ‘i’ and it is a constant value with no units.
The relation between Vant’t hoff factor(i) and degree of dissociation(α) can be depicted as follows:$\alpha = \dfrac{{i - 1}}{{n - 1}}$ (or) $i = 1 + \alpha (n - 1)$
where n is the number of particles in solution after dissociation.
It is given that the van’t Hoff factor for 0.1M barium nitrate is 2.74. We need to find the percentage of dissociation. First, we need to find the degree of dissociation.
For the given 0.1M barium nitrate solution the dissociation can be shown as below:
\[Ba{(N{O_3})_2} \rightleftarrows B{a^{2 + }} + 2N{O_3}^{2 - }\]
The number of particles after dissociation, n=3.
Substitute all the values in the formula to get the degree of dissociation,
$
\alpha = \dfrac{{i - 1}}{{n - 1}} = \dfrac{{2.74 - 1}}{2} = \dfrac{{1.74}}{2} = 0.87 \\
\Rightarrow \alpha = 0.87 \\
$
The degree of dissociation is 0.87 x 100= 87 %.
So, the correct option is B.
Additional Information: Van’t hoff factor can also be defined and calculated through following ways:
$
i = \dfrac{{Normal{\text{ }}molecular{\text{ }}mass}}{{{\text{Observed }}molecular{\text{ }}mass}} \\
i = \dfrac{{Observed{\text{ }}value{\text{ }}of{\text{ }}colligative{\text{ }}property}}{{Calculated{\text{ }}value\;of\;colligative{\text{ }}property}} \\
$
During association, the value of ‘i’ is less than one since molecular mass is more than the starting substance. During dissociation, the value of ‘i’ is greater than one since molecular mass is less than the starting substance. In case of no dissociation ‘i’ the value becomes equal to one.
Note: Another way to solve is to form the number of moles during and after dissociation.
\[\begin{gathered}
{\text{ }}Ba{(N{O_3})_2} \rightleftarrows B{a^{2 + }} + 2N{O_3}^{2 - } \\
At{\text{ t = 0 1 0 0}} \\
At{\text{ }}equilibrium, \\
{\text{ 1 - }}\alpha {\text{ }}\alpha {\text{ 2}}\alpha \\
\end{gathered} \]
Total moles after dissociation= $0.1 - \alpha + \alpha + 2\alpha = 0.1 + 2\alpha $
$\begin{gathered}
i = \dfrac{{Observed{\text{ }}value{\text{ }}of{\text{ }}colligative{\text{ }}property}}{{Calculated{\text{ }}value\;of\;colligative{\text{ }}property(before{\text{ }}association{\text{ }}or{\text{ }}dissociation)}} \\
i = \dfrac{{1 + 2\alpha }}{1} \\
2.74 = \dfrac{{1 + 2\alpha }}{1} \\
\Rightarrow \alpha = 0.87 \\
\end{gathered} $
The degree of dissociation is 0.87 x 100= 87 %.
So, the correct option is B.
Complete step by step answer: The van’t hoff factor is used to measure the extent of association or dissociation of molecules in the solution. It is denoted as ‘i’ and it is a constant value with no units.
The relation between Vant’t hoff factor(i) and degree of dissociation(α) can be depicted as follows:$\alpha = \dfrac{{i - 1}}{{n - 1}}$ (or) $i = 1 + \alpha (n - 1)$
where n is the number of particles in solution after dissociation.
It is given that the van’t Hoff factor for 0.1M barium nitrate is 2.74. We need to find the percentage of dissociation. First, we need to find the degree of dissociation.
For the given 0.1M barium nitrate solution the dissociation can be shown as below:
\[Ba{(N{O_3})_2} \rightleftarrows B{a^{2 + }} + 2N{O_3}^{2 - }\]
The number of particles after dissociation, n=3.
Substitute all the values in the formula to get the degree of dissociation,
$
\alpha = \dfrac{{i - 1}}{{n - 1}} = \dfrac{{2.74 - 1}}{2} = \dfrac{{1.74}}{2} = 0.87 \\
\Rightarrow \alpha = 0.87 \\
$
The degree of dissociation is 0.87 x 100= 87 %.
So, the correct option is B.
Additional Information: Van’t hoff factor can also be defined and calculated through following ways:
$
i = \dfrac{{Normal{\text{ }}molecular{\text{ }}mass}}{{{\text{Observed }}molecular{\text{ }}mass}} \\
i = \dfrac{{Observed{\text{ }}value{\text{ }}of{\text{ }}colligative{\text{ }}property}}{{Calculated{\text{ }}value\;of\;colligative{\text{ }}property}} \\
$
During association, the value of ‘i’ is less than one since molecular mass is more than the starting substance. During dissociation, the value of ‘i’ is greater than one since molecular mass is less than the starting substance. In case of no dissociation ‘i’ the value becomes equal to one.
Note: Another way to solve is to form the number of moles during and after dissociation.
\[\begin{gathered}
{\text{ }}Ba{(N{O_3})_2} \rightleftarrows B{a^{2 + }} + 2N{O_3}^{2 - } \\
At{\text{ t = 0 1 0 0}} \\
At{\text{ }}equilibrium, \\
{\text{ 1 - }}\alpha {\text{ }}\alpha {\text{ 2}}\alpha \\
\end{gathered} \]
Total moles after dissociation= $0.1 - \alpha + \alpha + 2\alpha = 0.1 + 2\alpha $
$\begin{gathered}
i = \dfrac{{Observed{\text{ }}value{\text{ }}of{\text{ }}colligative{\text{ }}property}}{{Calculated{\text{ }}value\;of\;colligative{\text{ }}property(before{\text{ }}association{\text{ }}or{\text{ }}dissociation)}} \\
i = \dfrac{{1 + 2\alpha }}{1} \\
2.74 = \dfrac{{1 + 2\alpha }}{1} \\
\Rightarrow \alpha = 0.87 \\
\end{gathered} $
The degree of dissociation is 0.87 x 100= 87 %.
So, the correct option is B.
Recently Updated Pages
States of Matter Chapter For JEE Main Chemistry

Classification of Drugs in Chemistry: Types, Examples & Exam Guide

Types of Solutions in Chemistry: Explained Simply

Difference Between Alcohol and Phenol: Structure, Tests & Uses

[Awaiting the three content sources: Ask AI Response, Competitor 1 Content, and Competitor 2 Content. Please provide those to continue with the analysis and optimization.]

Sign up for JEE Main 2026 Live Classes - Vedantu

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
JEE Advanced 2026 Notification Out with Exam Date, Registration (Extended), Syllabus and More

JEE Advanced Percentile vs Marks 2026: JEE Main Cutoff, AIR & IIT Admission Guide

CBSE Class 12 Chemistry Question Paper 2026 PDF Download (All Sets) with Answer Key

NCERT Solutions For Class 12 Chemistry Chapter 2 Electrochemistry - 2025-26

NCERT Solutions For Class 12 Chemistry Chapter 1 Solutions - 2025-26

NCERT Solutions For Class 12 Chemistry Chapter 3 Chemical Kinetics - 2025-26

