
The stopping potential for electrons emitted from a photosensitive surface illuminated by light of wavelength $491\text{ }nm$ is $0.71\text{ }V$. When the incident wavelength is changed to a new value, the stopping potential is $1.43\text{ }V$. The new wavelength is:
a. $400\text{ }nm$
b. $382\text{ }nm$
c. $309\text{ }nm$
d. $329\text{ }nm$
Answer
232.8k+ views
Hint: We have to make use of equation of photoelectric emission to make two equations. Then by subtracting them we will be able to find the unknown variable here. The unknown variable is the wavelength here. Planck’s constant $h=6.62\times {{10}^{-34}}\text{ }\dfrac{{{m}^{2}}kg}{s}$ and speed of light $c=3\times {{10}^{8}}\text{ }\dfrac{m}{s}$
Complete answer:
Let us consider that the unknown wavelength be ${{\lambda }_{2}}$ and the known wavelength ${{\lambda }_{1}}=491\text{ }nm$.
The stopping potentials of the electrons are given as $e{{V}_{s1}}=0.71\text{ }V$ and $e{{V}_{s2}}=1.43\text{ }V$
From the equation of photoelectric emission we get,
$\dfrac{hc}{\lambda }=\phi +e{{V}_{s}}$
Where,
${{V}_{s}}$ is the stopping potential and $\phi $ is the work function of the metal.
Hence formulating for the two different stopping potential we get,
$e{{V}_{s1}}=\dfrac{hc}{{{\lambda }_{1}}}-\phi $---(i)
And,
$e{{V}_{s2}}=\dfrac{hc}{{{\lambda }_{2}}}-\phi $---(ii)
Subtracting equation (i) from equation (ii) we get,
$e{{V}_{s1}}-e{{V}_{s2}}=\dfrac{hc}{{{\lambda }_{1}}}-\dfrac{hc}{{{\lambda }_{2}}}$
Arranging the equation we get,
${{V}_{s1}}-{{V}_{s2}}=\dfrac{hc}{e}\left( \dfrac{1}{{{\lambda }_{1}}}-\dfrac{1}{{{\lambda }_{2}}} \right)$
Substituting the values of stopping potentials and wavelength from the given question we get,
$\left( 0.71-1.43 \right)=\dfrac{hc}{e}\left( \dfrac{1}{491}-\dfrac{1}{{{\lambda }_{2}}} \right)$---(iii)
We know, that the value of $hc=1240\text{ }eV$.
Therefore, substituting the value of $hc$ in $\dfrac{hc}{e}$ we get,
$\dfrac{hc}{e}=\dfrac{1240e}{e}=1240$--(iv)
Substituting the value of equation (iv) in (iii) we get,
$-0.72=1240\left( \dfrac{1}{491}-\dfrac{1}{{{\lambda }_{2}}} \right)$
Simplifying the equation we get,
$-\dfrac{0.72}{1240}=\dfrac{1}{491}-\dfrac{1}{{{\lambda }_{2}}}$
Hence again simplifying and calculating it we get,
$\dfrac{1}{{{\lambda }_{2}}}=0.00261$
Inverting it we get,
${{\lambda }_{2}}=383.14\approx 382\text{ }nm$.
So, the correct option is b. $382\text{ }nm$
Note: It must be noted that we have chosen the equation of photoelectric emission as the number of variables are less here. Even we know the value of constant like the Planck’s constant, the speed of light. So, we have easily calculated the value of unknown wavelength.
Complete answer:
Let us consider that the unknown wavelength be ${{\lambda }_{2}}$ and the known wavelength ${{\lambda }_{1}}=491\text{ }nm$.
The stopping potentials of the electrons are given as $e{{V}_{s1}}=0.71\text{ }V$ and $e{{V}_{s2}}=1.43\text{ }V$
From the equation of photoelectric emission we get,
$\dfrac{hc}{\lambda }=\phi +e{{V}_{s}}$
Where,
${{V}_{s}}$ is the stopping potential and $\phi $ is the work function of the metal.
Hence formulating for the two different stopping potential we get,
$e{{V}_{s1}}=\dfrac{hc}{{{\lambda }_{1}}}-\phi $---(i)
And,
$e{{V}_{s2}}=\dfrac{hc}{{{\lambda }_{2}}}-\phi $---(ii)
Subtracting equation (i) from equation (ii) we get,
$e{{V}_{s1}}-e{{V}_{s2}}=\dfrac{hc}{{{\lambda }_{1}}}-\dfrac{hc}{{{\lambda }_{2}}}$
Arranging the equation we get,
${{V}_{s1}}-{{V}_{s2}}=\dfrac{hc}{e}\left( \dfrac{1}{{{\lambda }_{1}}}-\dfrac{1}{{{\lambda }_{2}}} \right)$
Substituting the values of stopping potentials and wavelength from the given question we get,
$\left( 0.71-1.43 \right)=\dfrac{hc}{e}\left( \dfrac{1}{491}-\dfrac{1}{{{\lambda }_{2}}} \right)$---(iii)
We know, that the value of $hc=1240\text{ }eV$.
Therefore, substituting the value of $hc$ in $\dfrac{hc}{e}$ we get,
$\dfrac{hc}{e}=\dfrac{1240e}{e}=1240$--(iv)
Substituting the value of equation (iv) in (iii) we get,
$-0.72=1240\left( \dfrac{1}{491}-\dfrac{1}{{{\lambda }_{2}}} \right)$
Simplifying the equation we get,
$-\dfrac{0.72}{1240}=\dfrac{1}{491}-\dfrac{1}{{{\lambda }_{2}}}$
Hence again simplifying and calculating it we get,
$\dfrac{1}{{{\lambda }_{2}}}=0.00261$
Inverting it we get,
${{\lambda }_{2}}=383.14\approx 382\text{ }nm$.
So, the correct option is b. $382\text{ }nm$
Note: It must be noted that we have chosen the equation of photoelectric emission as the number of variables are less here. Even we know the value of constant like the Planck’s constant, the speed of light. So, we have easily calculated the value of unknown wavelength.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

