
What will be the pressure exerted by a mixture of $3.2g$ of methane and $4.4g$ of carbon dioxide contained in a $9d{{m}^{3}}$ flask at $27{}^\circ C$?
Answer
232.8k+ views
Hint: Recall a formula that incorporates number of moles, volume, pressure, and temperature. Calculate the total number of moles present in the flask to get the number of molecules that will exert pressure.
Complete step by step solution:
The formula that includes all the parameters that are given in the question is the ideal gas equation. The equation is as follows:
\[PV=nRT\]
Where, $P$ is the pressure, $V$ is the volume, $n$ is the number of moles of the substance, $R$ is the universal gas constant, and $T$ is the temperature given
We have all the information required except the number of moles of substance present in the container. The total number of moles will be obtained when the number of moles of each individual substance is added. The formula to calculate the number of moles is as follows:
\[\text{no}\text{. of moles = }\dfrac{\text{given weight}}{\text{molecular weight}}\]
We have the weight of both the substances given to us but we need to calculate the molecular weight. The molecular weight is given by the addition of the atomic weights of all the atoms present in the molecule. So, the molecular weights will be:
- Molecular weight of $C{{H}_{4}}$
\[\begin{align}
& \text{Molecular weight of }C{{H}_{4}}=(1\times \text{atomic weight of }C)+(4\times \text{atomic weight of }H) \\
& \text{Molecular weight of }C{{H}_{4}}=(1\times 12)+(4\times 1) \\
& \text{Molecular weight of }C{{H}_{4}}=16 \\
\end{align}\]
- Molecular weight of $C{{O}_{2}}$
\[\begin{align}
& \text{Molecular weight of }C{{O}_{2}}=(1\times \text{atomic weight of }C)+(2\times \text{atomic weight of }O) \\
& \text{Molecular weight of }C{{O}_{2}}=(1\times 12)+(2\times 16) \\
& \text{Molecular weight of }C{{O}_{2}}=44 \\
\end{align}\]
Now, we will calculate the number of moles of each substance present.
- Moles of methane
\[\begin{align}
& \text{No}\text{. of moles of }C{{H}_{4}}\text{ = }\dfrac{3.2}{16} \\
& \text{No}\text{. of moles of }C{{H}_{4}}\text{ = }0.2 \\
\end{align}\]
- Moles of carbon dioxide
\[\begin{align}
& \text{No}\text{. of moles of }C{{O}_{2}}=\dfrac{4.4}{44} \\
& \text{No}\text{. of moles of }C{{O}_{2}}=0.1 \\
\end{align}\]
- Total number of moles present
\[\begin{align}
& \text{Total no}\text{. of moles = no}\text{.of moles of }C{{H}_{4}}+\text{no}\text{. of moles of }C{{O}_{2}} \\
& \text{Total no}\text{. of moles = }0.2+0.1 \\
& \text{Total no}\text{. of moles = }0.3 \\
\end{align}\]
So, now we have the values:
V = $9d{{m}^{3}}=9\times {{10}^{-3}}{{m}^{3}}$
R = $8.314J{{K}^{-1}}mo{{l}^{-1}}$
n = $0.3mol$
T = $27{}^\circ C=300K$
Now, we will put these values in the ideal gas equation and solve for pressure.
\[\begin{align}
& PV=nRT \\
& P=\dfrac{nRT}{V} \\
& P=\dfrac{0.3\times 8.314\times 300}{9\times {{10}^{-3}}} \\
& P=83.14\times {{10}^{3}} \\
& P=8.314\times {{10}^{4}}Pa \\
\end{align}\]
Hence, the pressure exerted by both the gases is $8.314\times {{10}^{4}}Pa$
Additional information:
We can solve this problem without converting all the units to the SI units too. But make sure the value for R that you are taking is appropriate for the units of all the other values.
Note: The pressure is directly proportional to the number of molecules that are present in the container, an estimate of how many molecules are present in the container will be given by the total number of moles present in the container.
Complete step by step solution:
The formula that includes all the parameters that are given in the question is the ideal gas equation. The equation is as follows:
\[PV=nRT\]
Where, $P$ is the pressure, $V$ is the volume, $n$ is the number of moles of the substance, $R$ is the universal gas constant, and $T$ is the temperature given
We have all the information required except the number of moles of substance present in the container. The total number of moles will be obtained when the number of moles of each individual substance is added. The formula to calculate the number of moles is as follows:
\[\text{no}\text{. of moles = }\dfrac{\text{given weight}}{\text{molecular weight}}\]
We have the weight of both the substances given to us but we need to calculate the molecular weight. The molecular weight is given by the addition of the atomic weights of all the atoms present in the molecule. So, the molecular weights will be:
- Molecular weight of $C{{H}_{4}}$
\[\begin{align}
& \text{Molecular weight of }C{{H}_{4}}=(1\times \text{atomic weight of }C)+(4\times \text{atomic weight of }H) \\
& \text{Molecular weight of }C{{H}_{4}}=(1\times 12)+(4\times 1) \\
& \text{Molecular weight of }C{{H}_{4}}=16 \\
\end{align}\]
- Molecular weight of $C{{O}_{2}}$
\[\begin{align}
& \text{Molecular weight of }C{{O}_{2}}=(1\times \text{atomic weight of }C)+(2\times \text{atomic weight of }O) \\
& \text{Molecular weight of }C{{O}_{2}}=(1\times 12)+(2\times 16) \\
& \text{Molecular weight of }C{{O}_{2}}=44 \\
\end{align}\]
Now, we will calculate the number of moles of each substance present.
- Moles of methane
\[\begin{align}
& \text{No}\text{. of moles of }C{{H}_{4}}\text{ = }\dfrac{3.2}{16} \\
& \text{No}\text{. of moles of }C{{H}_{4}}\text{ = }0.2 \\
\end{align}\]
- Moles of carbon dioxide
\[\begin{align}
& \text{No}\text{. of moles of }C{{O}_{2}}=\dfrac{4.4}{44} \\
& \text{No}\text{. of moles of }C{{O}_{2}}=0.1 \\
\end{align}\]
- Total number of moles present
\[\begin{align}
& \text{Total no}\text{. of moles = no}\text{.of moles of }C{{H}_{4}}+\text{no}\text{. of moles of }C{{O}_{2}} \\
& \text{Total no}\text{. of moles = }0.2+0.1 \\
& \text{Total no}\text{. of moles = }0.3 \\
\end{align}\]
So, now we have the values:
V = $9d{{m}^{3}}=9\times {{10}^{-3}}{{m}^{3}}$
R = $8.314J{{K}^{-1}}mo{{l}^{-1}}$
n = $0.3mol$
T = $27{}^\circ C=300K$
Now, we will put these values in the ideal gas equation and solve for pressure.
\[\begin{align}
& PV=nRT \\
& P=\dfrac{nRT}{V} \\
& P=\dfrac{0.3\times 8.314\times 300}{9\times {{10}^{-3}}} \\
& P=83.14\times {{10}^{3}} \\
& P=8.314\times {{10}^{4}}Pa \\
\end{align}\]
Hence, the pressure exerted by both the gases is $8.314\times {{10}^{4}}Pa$
Additional information:
We can solve this problem without converting all the units to the SI units too. But make sure the value for R that you are taking is appropriate for the units of all the other values.
Note: The pressure is directly proportional to the number of molecules that are present in the container, an estimate of how many molecules are present in the container will be given by the total number of moles present in the container.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

